Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
EU: Ceny plynu po zahájení dražeb na evropském trhu futures poprvé v historii překonaly 1000 dolarů za jeden tisíc kubíků. Vyplývá to z informací ICE Futures. Například futures podle indexu nizozemského TTF (nejlikvidnějšího evropského hubu) začaly na 992 dolarech a už do 9.10 SEČ dosáhly historického maxima, téměř jednoho tisíce dolarů.
Cena paliva v Evropě se zvýšila v posledních týdnech téměř dvojnásobně – 1. září se prodával plyn na úrovni 614 dolarů za jeden tisíc kubíků. Analytici se domnívají, že je to spojeno s obavami z eventuálního nedostatku plynu kvůli malému naplnění evropských plynojemů. Kromě toho je zvýšená poptávka vyvolána obnovením ekonomiky a povětrnostními faktory a také konkurencí o LNG s Asií a omezenými dodávkami od největšího evropského dodavatele Gazpromu.
Média dříve uvedla země, které vydělávají na růstu cen plynu v Evropě.
Agentura Reuters oznámila, že zvýšení cen plynu v Evropě přináší znatelné zisky nejen Rusku, ale i Norsku.
Je známo, že Gazprom a norská energetická společnost Equinor zabezpečují nyní asi 60 % potřeby EU v plynu. S ohledem na to, že se v poslední době zvýšila jeho cena o 300 %, odborníci připouštějí, že se jejich dodatečný zisk zvýšil za vzniklé situace o miliardy dolarů.
„Nikdy jsme nebyli tak vystaveni vlivu spotových cen plynu jako nyní. K prudkému růstu cen došlo v nejvhodnějším okamžiku pro Equinor,“ podotkl hlavní ekonom společnosti Erik Waerness.
Podle názoru autorů příspěvku se může Equinor ocitnout ve výhodnějším postavení než ruský koncern. Více než polovinu plynu budou Norové prodávat spotovým klientům, přičemž 70 % tohoto objemu za ceny o den dopředu. Zatímco Gazprom prodává 56 % plynu za cenu o den nebo měsíc dopředu a dalších 31 % za ceny příštího čtvrtletí, sezóny nebo roku. Představitelé ruského koncernu tvrdí, že na spotový trh připadá asi jedna čtvrtina dodávek do Evropy.
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi