JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Český vývojář Vávra o cenzuře na sítích: Donutíme Facebook dodržovat české zákony!

ČESKO: V těchto dnech se skupina osobností českého veřejného života chystá obrátit na poslance sněmovny s apelem a současně s peticí, která se jmenuje Zastavme omezování svobody projevu na globálních sociálních sítích. Je to výzva zákonodárcům, aby v českém virtuálním světě dbali na svobodu projevu a platformám typu Facebook nebo Google účinně bránili v mazání, rušení účtů nebo politické manipulaci při vyhledávání obsahu.

Jedním z tahounů petiční skupiny je vývojář počítačových her Daniel Vávra, autor světového hitu Kingdom Come (Přijď, království), hry zasazené do předhusitských Čech. Vávru zná český virtuální svět jako člověka nekonvenčních názorů a provokatéra. Co ho přimělo k tomu, aby změnil tón a apeloval na politiky?

Sepsali jste s dalšími lidmi výzvu českým poslancům. V čem je situace tak vážná, aby to vývojáře her přinutilo psát poslancům?

Každý, kdo trochu sleduje dění, asi vidí, co se děje na Západě, v Americe. Snadno tam přijdete o práci, pokud vyjádříte nesprávný názor. Už dávno to není tak, že ten nesprávný názor musí být zároveň opravdu odpudivý. Začínáme to pozorovat už i u nás. Teď jsem si dovolil vyjádřit názor k první fázi běloruské revoluce, třeba hloupý, to je jedno. Nějací aktivisté z toho okamžitě vytvořili z kontextu vytržený text, přiložili logo firmy, ve které pracuji, aby mně v práci udělali problém. A ten kompilát pak nešířili jen nějací pošahanci, ale taky například profesor z Univerzity Karlovy, novinář z české CNN a podobně. Mně se nelíbí praktiky okřikování, kdy ta druhá, údajně liberální a pokroková strana nemá problém okamžitě sahat po těžkém kalibru. Dneska jsem se na Twitteru pohádal s Ivanem Pilipem, který uráží Sašu Vondru jenom proto, že se vyskytl na jednom panelu s Václavem Klausem mladším. Pilip začal Vondru dehonestovat a stavět do jedné linie s Vandasem z Dělnické strany.

Okřikování na síti ještě není cenzura.

Ale tím to začíná. Fáze okřikování, to se na Západě dělo dva tři roky nazpátek. Dneska v Americe napíše člověk něco na Twitter, něco nevhodného olajkuje, a vyhodí ho z práce. Přijde o reputaci, dokonce o bankovní účty, zruší mu účet na PayPalu. Nejsou to hezké poměry. Na jedné konferenci se mi stalo, že ke mně později večer přišel chlapík, Angličan, vysoký manažer jedné IT firmy, už byl trochu opilý a nikdo nás neposlouchal. A šeptal: Máš dobré názory, já jsem hlasoval pro brexit, ale nikomu to neříkej. CFO (finanční ředitel – pozn. red.) firmy s několika stovkami zaměstnanců.

Líbí se vám naše stránky a síla svobodných informací, které šíří? Prosíme, podpořte nás! 

I malá částka zaslána anonymně pomůže a předem Vám za to moc děkujeme!

Podpořit nás můžete ZDE

Odeslat komentář