Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
USA: Definícia zlyhávajúceho štátu podľa niektorých odborníkov znie: Zlyhaný štát je politický orgán, ktorý sa rozpadol do bodu, keď základné podmienky a povinnosti suverénnej vlády už riadne nefungujú. Ďalšou charakteristikou zlyhávajúceho štátu je centrálna vláda tak slabá alebo neefektívna, že nie je schopná zvyšovať dane alebo inú podporu a má malú praktickú kontrolu nad veľkou časťou svojho územia… (toto neplatí pre USA), a preto existuje tzv. neposkytovanie verejných služieb.
Podľa Roberta Longleyho:
„Zlyhaný štát je vláda, ktorá sa stala neschopnou zabezpečovať základné funkcie a povinnosti suverénneho národa, ako je vojenská obrana, presadzovanie práva, spravodlivosť, vzdelávanie alebo ekonomická stabilita. Spoločné charakteristiky zlyhávajúcich štátov zahŕňajú pokračujúce násilie, korupciu, kriminalitu, chudobu, negramotnosť a rozpadávajúcu sa infraštruktúru. Aj keď štát funguje správne, môže zlyhať, ak stratí dôveryhodnosť a dôveru ľudí.“
Príkladmi týchto neúspešných štátov sú: Sýria, Somálsko, Mjanmarsko, Čad, Irak, Jemen, Konžská demokratická republika, Stredoafrická republika, Juhoslávia, Libanon, Afganistan a Sudán. Ale toto sú veľmi chudobné krajiny. Je pochopiteľné, že mnohé z vyššie uvedených charakteristík sa môžu vyskytnúť práve v týchto štátoch. Viete si však predstaviť, že väčšina týchto charakteristík platí aj pre najbohatšiu krajinu sveta?
Zamyslite sa nad Spojenými štátmi. Okrem obrany – v skutočnosti zbraní hromadného ničenia – sa takmer všetky tieto črty vzťahujú aj na Spojené štáty. Amerika spĺňa viac ako 90 % kritérií pre „zlyhaný štát“. Nasledujúce štatistiky odôvodňujú toto tvrdenie:
Vraždy
V rokoch 1990 až 2019 došlo v Spojených štátoch k 531 349 vraždám. Jeden z najvyšších na svete v „rozvinutej“ krajine.
Znásilnenia
V roku 2019 bolo v krajine 406 970 obetí znásilnenia a sexuálnych útokov. Podľa výskumného oddelenia Statista sa v USA od roku 2015 v priemere vyskytlo viac ako 91 000 prípadov znásilnenia ročne. Počet znásilnení na 100 000 obyvateľov, USA je č. 14 medzi krajinami sveta. Ale pre rozvinutý národ nie sú USA. 4 po Švédsku, Austrálii a Belgicku podľa správy World Population Review z roku 2021.
Opioidná kríza
Koncom 90. rokov farmaceutické spoločnosti ubezpečili lekársku komunitu, že pacienti sa nestanú závislými na opioidných liekoch proti bolesti na predpis a poskytovatelia zdravotnej starostlivosti ich bezohľadne začali predpisovať nevinným ľuďom. Čoskoro sa predávkovanie opiátmi začalo zvyšovať. Podľa NIH zomrelo v roku 2019 takmer 50 000 ľudí v Spojených štátoch na predávkovanie opioidmi.
Od roku 1999 zomrelo na predávkovanie drogami takmer 841 000 ľudí. Stručne povedané, kým naša vláda spala, státisíce Američanov umierali na opioidné lieky agresívne tlačené niekoľkými farmaceutickými spoločnosťami, ako sú Johnson and Johnson a Purdue Pharma. Kým ľudia umierali, títo manažéri farmaceutických spoločností zbierali milióny dolárov.
Počet väzňov
Podľa World Population Review majú Spojené štáty najvyššiu mieru uväznenia na svete. Asi 25 % svetovej väzenskej populácie žije v Spojených štátoch, ktoré sú „vodcom slobodného sveta“. Od roku 2019 je v ňom asi 2,19 milióna väzňov, čo je od roku 2019 437 väzňov na 100 000 ľudí. Štát to stojí asi 69 355 dolárov na jedného väzňa. Čierni sú 5,8-krát viac ako bieli, čo poukazuje na rasistický aspekt systému.
Väzni v cele smrti : V rokoch 1976 až 2020 bolo popravených 1 529 ľudí. Začiatkom roku 2021 federálna vláda popravila troch ľudí.
Nevinní prepustení z cely smrti alebo z väzenia : Podľa projektu Innocence bolo 18 väzňov dokázaných ako nevinných a zbavených viny testovaním DNA v Spojených štátoch po mnohých rokoch strávených v cele smrti. Odsúdili ich v 11 štátoch a odsedeli si spolu 229 rokov väzenia – vrátane 202 rokov v cele smrti – za zločiny, ktoré nespáchali. V zálive Guantánamo sú väzni zadržiavaní viac ako 17 rokov a neboli ani súdení. Takúto spravodlivosť máme v Spojených štátoch. To ukazuje, aký nespravodlivý a posratý je náš systém trestného súdnictva.
Politickí väzni
Existuje veľa politických väzňov – príliš veľa na to, aby som ich tu spomenul – zadržiavaných v amerických väzniciach za to, že sú politickými aktivistami. Vo väčšine prípadov sú zadržiavaní na základe vymyslených obvinení, pochybného presvedčenia atď. na základe ich rasy. Najznámejším z nich je Julian Assange, austrálsky novinár obvinený z odhalenia „utajovaných štátnych tajomstiev“.
V podstate z neho vláda USA robí príklad, že ktokoľvek prezradí špinavé tajomstvá americkej armády alebo vlády, bude čeliť dlhým trestom vo väzení v USA, aby odradil budúcich informátorov.
Assangeovi hrozí 75 rokov väzenia v prípade vydania do USA z britského väzenia. Ďalším príkladom je Edward Snowden, ktorý je nútený utiecť do Ruska, aby zverejnil špinavé tajomstvá USA. Existuje mnoho ďalších väzňov ako Leonard Peltier, Mumia Abu Jamal, Ricardo Palmera a mnohí ďalší. Sú usvedčení zo zločinov bez dostatočných alebo pochybných dôkazov a mnoho rokov sa zdržiavajú v amerických väzniciach. Toto robí „vodca slobodného sveta doma“.
Počet chudobných
Podľa aktuálnej správy o populácii amerického sčítania ľudu z roku 2019 je 34 miliónov Američanov považovaných za chudobných – 10,5 % súčasnej populácie. Toto je najbohatšia krajina na svete. Miera chudoby amerických detí bola 14,4 %. U černochov je to 18,8 % a u domácností na čele žien to bolo 24,3 %. Podľa správy World Population Review Report z roku 2021 má India s 2. najväčšou populáciou na svete mieru chudoby 21,9 % a nie 22. Spojené štáty, najbohatšia krajina sveta, miera chudoby je 17,8% a nie je to číslo. 2. po Spojenom kráľovstve (miera chudoby – 18,6 %) medzi tzv. rozvinutými krajinami.
Počet ľudí bez zdravotného poistenia
Zatiaľ čo väčšina európskych krajín má univerzálne zdravotné poistenie, v roku 2021 mali Spojené štáty 9,6 % svojej populácie alebo viac ako 26 až 30 miliónov – bez zdravotného poistenia, zatiaľ čo tam boli 4 milióny detí bez zdravotného poistenia. poistenie podľa statistica.com.
Americké zbytočné a katastrofálne vojny
USA sú vo vojne 225 z 243 rokov od roku 1776 podľa TheNews.com. Podľa Svetového fondu pre budúcnosť bola Amerika od druhej svetovej vojny v 19 vojnách: Kórejská vojna, vojna vo Vietname, vojny v Iraku a Afganistane sú niektoré z nich. Samotná vojna v Iraku si podľa niektorých správ vyžiadala viac ako milión obetí na životoch za viac ako 5 biliónov dolárov.
Celkový počet obetí zabitých vo všetkých týchto vojnách je viac ako 12 miliónov. Počet zranených je mnohonásobok tohto čísla. V týchto nemorálnych a zbytočných vojnách boli premrhané bilióny dolárov. Posledná vojna v Afganistane, ktorá trvala 20 a viac rokov a z ktorej sa USA konečne stiahli, zabila približne 47 000 ľudí a stála USA približne 2 bilióny dolárov. Boli tieto vojny nevyhnutné? Len tí najväčší ignoranti povedia „áno“.
Použitie chemických zbraní
Spojené štáty rozprášili vo Vietname počas vietnamskej vojny 21 miliónov galónov Agent Orange, herbicídu – najsmrteľnejšieho jedu. Viac ako 500 000 civilistov bolo trvalo zranených. Aj ich deti sa dnes rodia zdeformované alebo bez končatín.
Americké vojenské základne
Podľa Politico Magazine Spojené štáty stále udržiavajú 800 vojenských základní vo viac ako 70 krajinách a územiach v zahraničí, zatiaľ čo Británia, Francúzsko a Rusko majú spolu asi 30 základní. Údržba základní a jednotiek v zámorí stála v roku 2014 85 až 100 miliárd dolárov ročne. Dnes sú tieto náklady oveľa vyššie. Prečo by sme mali mať vojenské základne v zahraničí? Aké kolosálne plytvanie peniazmi, zatiaľ čo milióny ľudí nemajú dostatok jedla a sú v chudobe v samotnej Amerike?
Nezákonné zásahy v iných krajinách
Zatiaľ čo do roku 2017 bol počet zahraničných zásahov 188, bolo zistené, že vodca „slobodného sveta“ bol zapojený do 117 „straníckych volebných zásahov“ v rokoch 1946 až 2000 alebo približne 1 z každých 9 hlasovacích cvičení uskutočnených od r. Druhá svetová vojna. Od druhej svetovej vojny Spojené štáty sabotovali alebo zničili viac ako 50 demokratických hnutí po celom svete, pričom pri mnohých príležitostiach podporovali poslušných diktátorov.
USA majú dlhú históriu falšovania prieskumov verejnej mienky, podpory vojenských prevratov, smerovania finančných prostriedkov a šírenia politickej propagandy v rôznych krajinách. Je úžasné, že po týchto strašných vojnách a masovom vyvražďovaní ľudstva v iných krajinách sa v hlavných spravodajských médiách nikdy nediskutovalo o týchto chybách. Všetko je späť ako obvykle; všetko je pohodlne zabudnuté.
Chybná ústava
Na rozdiel od toho, čo je väčšina Američanov od detstva vedená k slepej viere v svätosť a veľkosť ústavy USA, má táto ústava veľké nedostatky a je nedemokratická. Okrem toho umožňuje legálne podplácanie politických darov kandidátom na prezidentov, senátorov a kongresmanov (vrátane kandidátov na štátne voľby) bohatými v počte miliárd dolárov počas volieb.
Niet sa čomu čudovať, naši volení predstavitelia počúvajú svojich platiteľov a zákony vydávajú najmä v prospech svojich darcov. Naša chybná ústava tiež umožňuje vymenovanie nevolených sudcov Najvyššieho súdu na doživotie. Aká škoda!
Rozbitý politický systém
Americký politický systém je rozbitý. Hoci existujú dve strany, obe sú firemnými večierkami so svojou vernosťou americkým korporátnym elitám, nie americkému ľudu. Väčšina zákonov je teda prijatá v prospech korporátnych elít a superbohatých alebo oligarchov.
Počet nevzdelaných
Podľa ministerstva školstva USA 54 % dospelých v USA vo veku 16 – 74 rokov – približne 130 miliónov ľudí – nemá dostatočné znalosti v oblasti gramotnosti a čítania pod úrovňou ekvivalentu šiestej triedy. Podľa Nadácie Barbary Bushovej pre rodinnú gramotnosť by táto nízka úroveň gramotnosti dospelých mohla stáť krajinu 2,2 bilióna dolárov ročne. Podľa Národného centra pre štatistiku vzdelávania (NCES) 21 % dospelých v Spojených štátoch (asi 43 miliónov) patrí k 29. aprílu 2020 do kategórie negramotných/funkčne negramotných.
Počet černochov zabitých políciou
Podľa Statista.com sa zdá, že trend smrteľných policajných prestreliek v Spojených štátoch narastá, pričom celkovo bolo zastrelených 371 civilistov, z toho 71 černochov za prvých päť mesiacov 2021. V roku 2020 bolo zaznamenaných 1021 smrteľných policajných strelieb, zatiaľ čo v roku 2019 to bolo 999 smrteľných strelieb.
Miera streľby na černochov bola oveľa vyššia ako u ktorejkoľvek inej etnickej skupiny, čo poukazuje na rasistickú povahu policajnej brutality. Všetky tieto čísla jasne ukazujú, že nielen polícia v Amerike sú idioti, ktorí majú radi spúšť, ale sú aj rasisti. V 21. storočí sú Spojené štáty americké stále veľmi rasistickou krajinou.
Násilie so zbraňami
Podľa teamenough.org/gun-violence-statistics: Každý rok je v Amerike zastrelených 115 551 ľudí pri vraždách, útokoch, samovraždách alebo pokusoch o samovraždu, neúmyselnej streľbe alebo zásahom polície.
Každý deň zomiera v Amerike viac ako 106 ľudí na následky strelných zbraní. Z toho je 39 zavraždených, 64 sa zabije samo, 1 je zabitý neúmyselne a 1 zomrie, ale úmysel nie je známy. V priemere ročne zomrie 38 826 ľudí v dôsledku násilia so zbraňou, zatiaľ čo 76 725 ľudí prežije zranenia spôsobené zbraňou.
Každý rok je zastrelených 7 957 detí a tínedžerov, 1 663 detí a tínedžerov zahynie v dôsledku násilia so zbraňou a 864 je zranených. Ako nedávno informoval ABC News, k 2. júlu 2023 došlo v Amerike k 338 masovým streľbám. Doteraz zomrelo 21 000 ľudí v dôsledku násilia so zbraňou, čo predstavuje 115 ľudí denne.
Čísla sú ohromujúce. To sa môže stať iba v divokej, divokej krajine, ktorou sa Amerika stala dnes. Žiadna iná krajina nemá taký otrasný rekord. Napriek týmto otrasným číslam nie sú zákony o zbraniach dostatočne sprísnené. Premárnené záujmy ako Gun Lobby-National Rifle Association – prevládajú kvôli jej korupčnému vplyvu – legálnemu podplácaniu politických darov – na našich politikov.
Ako uvádza ABC news, násilnými zbraňami bolo doteraz zabitých viac ako 13 900 ľudí. Ale máme prísnejšie zákony o zbraniach? Nie. Podľa theguardian.com k 7. máju došlo v krajine k 202 masovým streľbám. Spojené štáty americké sa stali krajinou „divokého, divokého západu“.
Počet miliardárov
Podľa časopisu Forbes majú Spojené štáty najvyšší počet miliardárov na svete, v roku 2021 ich bolo 724. Čína ich má 626, India 140 a Nemecko 136. Čistý majetok amerických miliardárov je ohromujúcich 4,4 USD bilióna. Podľa Americansfortaxfairness.org celkový majetok amerických miliardárov vzrástol počas zhruba prvých siedmich mesiacov pandémie koronavírusu o 1,3 bilióna dolárov, čo predstavuje nárast bohatstva o 44 %. Tento nárast bohatstva je viac, ako by stálo zaslanie stimulačného šeku vo výške 3900 dolárov každému z 330 miliónov Američanov.
Šesť mediálnych gigantov kontroluje všetky správy
Podľa správ techstartups.com
dnes šesť mediálnych gigantov ovláda neuveriteľných 90 % toho, čo čítame, pozeráme alebo počúvame, pričom vytvárajú ilúziu výberu a objektivity. Tým, že títo mediálni giganti neustále dávajú Američanom kontrolované „správy“, vyrábajú „súhlas“
používajúc frázu Noama Chomského.
Väčšina z nás Američanov je vedená k presvedčeniu, že Amerika robí svetu toľko dobra, prináša svetu demokraciu a slobodu, pomáha iným národom a udržiava mier na celom svete. Jeho kapitalistický ekonomický systém je tiež najväčší a jediný systém, ktorý funguje. Nič nemôže byť ďalej od pravdy. Nikdy sa nediskutuje o iných ekonomických systémoch, akými sú socializmus alebo sociálna demokracia.
Títo mediálni giganti sú: Comcast vlastniaci GE, NBC, Universal Pictures, Focus Features, News Corp vlastniaci Fox News, Wall Street Journal a New York Post, Disney ovládajúci ABC, ESPN, PIXAR, MIRAMAX a Marvel Studios, VIACOM vlastniaci MTV, NICK Jr. ., BET, CMT a Paramount Pictures, Time Warner vlastniaci CNN, HBO, TIME, Warner Bros. a CBS ovládajúci ShowTime, Smithsonian channel, NFL.COM, Jeopardy a 60 Minutes.
Ich celkové príjmy v roku 2010 boli 275,9 miliardy dolárov. Títo mediálni giganti dostávajú slobodnú vládu nad americkým éterom, ktorý patrí americkému ľudu. Všetci majú agendu kontrolovať, čo každý Američan vidí, počuje, číta alebo počúva. Asi 232 mediálnych manažérov kontroluje informačnú stravu 325 až 330 miliónov Američanov.
V roku 1983 vlastnilo 90 % amerických médií 50 spoločností. Do roku 2011 tých istých 90 % kontrolovalo len 6 spoločností. Upevnili svoju moc.
Kto ovláda Ameriku?
Zamysleli ste sa niekedy nad tým, kto skutočne ovláda Ameriku? Odpoveďou sú oligarchovia, mediálni giganti, generálni riaditelia Giant Corporate a bankári z Wall Street. Spoločne majú obrovskú moc nad našimi skorumpovanými politikmi, ktorí plnia svoje príkazy a prijímajú zákony, z ktorých majú títo superbohatí úžitok. Krajina má jeden dolár jeden hlas „demokracia“, nie jeden občan jeden hlas. Ako správne povedal miliardár Warren Buffet: „Moja trieda (superbohatá) vedie vojnu proti 99% a oni vyhrávajú.
Pri pohľade na všetko vyššie uvedené by malo byť každému otvorenému človeku jasné, že
Amerika má obrovské problémy a svojimi hlúpymi vojnami vytvára obrovské problémy v iných krajinách.
Jej posledným zločinom je „vojna zástupnej moci“, ktorú vytvoril medzi Ruskom a Ukrajinou. Každého by malo znepokojovať, ako dlho môžu takéto hrozné podmienky trvať? Ako dlho dokáže americká ekonomika udržať také masívne plytvanie peniazmi v globálnych vojnách? Ako dlho budú americkí rodičia tolerovať, aby ich synovia a dcéry boli posielaní do takýchto zbytočných vojen, aby zabíjali a boli zabíjaní?
Ako dlho tolerujeme, my Američania, také zlé rozhodnutia našich „vyvolených“ politikov, ktoré privádzajú túto krajinu bližšie a bližšie ku katastrofe a bankrotu? Všetko nasvedčuje tým, ktorí dokážu bez zaujatosti rozpoznať, že Amerika zlyháva pri ochrane svojich vlastných ľudí. Stal sa zlyhaným štátom. Americké impérium rýchlo upadá. Je to len otázka času.
Ak Amerika drasticky nezmení svoju národnú a zahraničnú politiku, Americké impérium sa bude určite ďalej a ďalej zhoršovať a upadať, až kým ho nepostihne rovnaký osud ako Rímske, Britské a iné impériá histórie.
AUTOR: Chaitanya Davé
Překlad: S.S.
ZDROJ: www.globalresearch.ca/america-failed-state/5824610/5824610
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi