JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Chudí se snaží dostat do EU, bohatí zase ven. Jde o motivaci zemí

EU: Velká Británie končí odchází z EU, Švýcarsko a Norsko nechtějí jít dovnitř. K EU se naopak chtějí připojit Černá Hora, Albánie, Srbsko a Makedonie a Turecko.

Co to prozrazuje o struktuře EU a motivaci kandidátských zemí?

Norsko a Švýcarsko patří mezi prosperující země nejen v Evropě, ale na celém světě z hlediska životní úrovně a finančního zabezpečení. Obě země se ale odmítají připojit k EU po celá desetiletí. Island a Grónsko také ne..

Británie opustí EU. Brexit je hotový obchod. O „Swexitu“ se dokonce diskutuje ve Švédsku.

Naproti tomu státy jako Albánie, Černá Hora, Kosovo, Srbsko a Turecko se chtějí připojit. Dostalo se jim osobní podpory od kancléřky Angely Merkelové. Nedávno spustila kampaň s nabídkou perspektivy členství v EU pro Albánii.

„Pokud jde o německou vládu, chci říci, že jsme jednoznačně z pohledu EU pro Albánii a celý západní Balkán. Chceme, aby tyto země byly přivedeny do Evropské unie. Především chceme, abychom na nadcházejícím zasedání Evropské rady v březnu dosáhli dohody o zahájení přístupových jednání s Albánií a také se Severní Makedonií. Obě země dosáhly velkého úspěchu. Tuto pozici jsme zaujali na poslední Evropské radě. Nyní budeme tvrdě pracovat na tom, abychom dosáhli požadovaných výsledků v březnu.

Věřím, že budoucnost zemí západního Balkánu v Evropské unii, a tedy i Albánie, je nejen v zájmu těchto zemí, ale také v našem zájmu. Protože kdokoli se rozhlédne po mapě a zná geopolitický kontext, ví, že je dobré pro všechny, pokud budou země západního Balkánu jednoho dne také členskými státy Evropské unie. Protože nová komise chce být také geopolitickou komisí, existuje více než méně důvodů pro rozhodování o tomto procesu,“ uvedla Angela Merkelová na tiskové konferenci při návštěvě Edi Ramy,albánského  premiéra .

Černá Hora, Albánie, Srbsko a Makedonie a Turecko jsou v současné době oficiálními kandidátskými zeměmi. Bosna a Kosovo jsou považovány za „potenciální kandidátské země“.
Je zřejmé, že EU překročila původní velikost a funkci bývalého EHS a rozvinula se v politickou unii s (v současnosti) s 28 členskými státy, přitahovala především ekonomicky slabé státy.

Být členem EU znamená dostat spoustu peněz za nezbytné rozšíření infrastruktury, která by jinak v tomto měřítku neexistovala. Občané členských států mají také svobodu cestování a pobytu. Čím více příbuzných mají obyvatelé jakékoliv země v EU, tím větší je motivace ke vstupu do EU.

Odeslat komentář