Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
ČÍNA/TCHAJ-WAN: Posledních pár dnů se zdálo, že ve světě snad ani nebyly jiné zprávy než návštěva předsedkyně Sněmovny reprezentantů USA na Tchaj-wanu. Letadlo Nancy Pelosiové zastínilo boje na Ukrajině i celosvětovou finanční a energetickou krizi. Zástupkyně amerického establishmentu nakonec ostrov navštívila, zatímco Čína se omezila na řadu ostrých politických prohlášení. Tato skutečnost vyvolala lavinu poplašných prohlášení nejrůznějších odborníků, kteří hlásali strategickou porážku Číny. Důraz byl kladen výhradně na vojenský aspekt, přičemž se zcela ignoroval fakt, že se jedná o asijskou zemi, tedy stát s jinou mentalitou, mocenským systémem, politickými scénáři a přístupy než v Evropě.
Zatímco všichni sledovali manévry, střelby a cvičení námořnictva PLA, Peking zasadil nenápadný, ale dokonale kalibrovaný a drtivý úder. Od 3. srpna platí zakáz dodávat na Tchaj-wan písek.
Pro Tchaj-wan je to mnohem horší než přímá vojenská invaze a obojživelné vylodění.
Začněme tím nejjednodušším a nejzřejmějším. Přestože žijeme v jednadvacátém století, kdy vesmírné teleskopy pořizují kvalitní snímky galaxií vzdálených od nás 500 milionů světelných let, stavba i toho nejjednoduššího domu se stejně jako před stovkami let neobejde bez použití písku. Přidává se do stavebních směsí, mísí se s cementem a drceným kamenem a vyrábí se z něj omítky. Někomu může takový zákaz připadat jako vtip a fraška, ale ne obyvatelům Tchaj-wanu, Hongkongu a Macaa. Čínské velvyslanectví ve Spojených státech zveřejňuje oficiální obchodní statistiky, které ukazují, že 90 % veškerého písku spotřebovaného v těchto regionech pochází z pevninské Číny.
Jen na Tchaj-wanu měl stavební trh v roce 2021 hodnotu 82,1 miliardy dolarů.
Suchá čísla sama o sobě nevypovídají o celé situaci, ale je třeba si uvědomit některá základní fakta. Tchaj-wan je ostrovní stát o rozloze pouhých 36 tisíc kilometrů čtverečních. Pro srovnání, stejnou rozlohu má i ruská Jaroslavská oblast. Na stejném prostoru žije v Rusku 1,2 milionu lidí a na Tchaj-wanu 23 milionů. Při takovém přelidnění obyvatelstva a nedostatku pozemků samozřejmě vektor výstavby směřuje vzhůru, tj. na místě se již dávno a bez alternativy staví stále vyšší a vyšší budovy, jejichž výstavba je bez moderních druhů betonu nemožná.
Na začátku letošního roku byla struktura stavebního trhu na ostrově následující:
Přibližně 55 % výstavby tvořila bytová výstavba a zbytek byl zhruba rovnoměrně rozdělen mezi komerční nemovitosti, všechny druhy infrastruktury a zařízení pro výrobu paliv a energie. Zavedení „pískového“ embarga může místní stavební průmysl pokud ne zcela zlikvidovat, tak jej přivede na pokraj přežití. Logickým pokračováním těchto sankcí budou rekordní ceny nemovitostí, přičemž žádná mezinárodní agentura není v současné době schopna předpovědět, o kolik a jak rychle ceny porostou.
Je samozřejmě možné zajistit dodávky granulovaného křemene, což je chemický název pro běžný písek. Pak se ale musíte vypořádat s bezcitnou logistikou, která s každým kilometrem přepravy navíc mění obyčejný písek ve zlatý. Jak ukázala letošní energetická krize, i když je hledaný produkt na trhu, neznamená to, že jej lze rychle koupit a dodat. Mohou se o něj ucházet jiné země nebo prostě nemusí být k dispozici správný počet plavidel správného typu. Zvědaví čtenáři si mohou například sami vyhledat, kolikrát se od uvalení sankcí, zvýšily náklady na pronájem lodí pro přepravu zkapalněného zemního plynu.
To je však jen malá špička ledovce. Omezení jsou mnohem ničivější a mohou ve velmi krátké době zničit ekonomiku nepoddajného ostrova.
Celkově se na světě ročně vytěží cca 40 miliard tun různých druhů písku (spolu se štěrkem) za více než 70 miliard dolarů. Základem veškeré moderní elektroniky a složitých zařízení je křemičitý písek. Používá se k výrobě čipů, mikročipů, počítačů, optických kabelů a tisíců dalších zařízení, která nám umožňují vést náš každodenní pohodlný život.
Písek se čistí v elektrické peci a zahřívá na několik tisíc stupňů Celsia, přičemž po odstranění kyslíku zůstává 99 % čistý křemík. Je tvarován do mikroskopických válečků, které jsou řezány do destiček 60tisíckrát tenčích než lidský vlas. Z této suroviny jsou nakonec vytvořeny tranzistory (elektronické spínače řídící tok elektřiny) a polovodiče (křemíkové a germaniové prvky, které při určitých teplotách vedou elektřinu a při jiných ji blokují). Již v roce 1959 přišel americký vědec Robert Noyce s nápadem umístit několik tranzistorů na destičku čistého křemíku o velikosti nehtu malíčku. Byl to začátek éry elektroniky a samotné čipy a mikročipy se rychle zmenšovaly.
Záměrně jsme si dovolili krátkou přednášku o roli písku v elektronickém průmyslu, protože Tchaj-wan je hlavním světovým výrobcem mikročipů pro elektroniku. V loňském roce získali tchajwanští výrobci 66 % celosvětového trhu s klíčovými zařízeními a zjevně se nehodlají zastavit. Jen pro srovnání, Jižní Korea se může pochlubit pouhými 17 procenty a Čína s miliardou a půl lidí se musí spokojit se skromnými osmi procenty trhu polovodičů.
Abychom zjistili, zda máme pravdu, můžeme se podívat se na seznam největších polovodičových společností.
Na třetím místě je tchajwanská společnost United Microelectronics Corporation s loňským ziskem 7,7 miliardy dolarů. Na druhém místě je jihokorejská společnost Samsung Electronics, která má své závody v 74 zemích. Taiwan Semiconductor Manufacturing Company, další tchajwanská společnost, je na prvním místě s velkým odstupem. TSMC nabízí svým zákazníkům více než jedenáct tisíc produktů a v roce 2020 vydělala 45,5 miliardy dolarů.
Narušení dovozních řetězců stavebního a křemenného písku by mohlo potenciálně způsobit hluboký knockout nejen tchajwanské ekonomice, ale i celému světovému elektronickému průmyslu, od herních konzolí až po „mozky“ moderních raket a stíhaček.
Pozorování manévrů letadel a válečných lodí u pobřeží Tchaj-wanu je nesmírně fascinující. Přesto si každý, kdo četl Sun Tzuovy spisy, uvědomuje, že je to jen krásná kulisa a že když budete sedět na svém písečném břehu dostatečně dlouho, jednoho dne k vám přijde celý ostrov.
AUTOR: Sergej Savčuk
Překlad: Admin Nekorektní TOP-CZ
Upozornění: Tento článek je výlučně názorem jeho autora. Články, příspěvky a komentáře pod příspěvky se nemusí shodovat s postoji redakce cz24.news. Medicínské a lékařské texty, názory a studie v žádném případě nemají nahradit konzultace a vyšetření lékaři ve zdravotnickém zařízení nebo jinými odborníky.
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi