JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Čína vyhlásila doláru vojnu. Chce sa odpojiť v predstihu od SWIFTu a nahradiť dolár vlastnou menou v medzinárodných transakciách

ČÍNA: Čína by sa mala pripraviť na možné odpojenie od globálneho systému platieb SWIFT. Oznámil to podpredseda Výboru pre kontrolu cenných papierov ČĽR Fang Sing–chaj. Ďalším cieľom Pekingu je „internacionalizácia jüanu„, teda nahradenie dolára vlastnou menou v medzinárodných transakciách

Nebezpečný systém

K Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunications (SWIFT) je pripojených viac ako 11 tisíc organizácií v 200 krajinách sveta. Od začiatku roka už týmto systémom prešli viac ako štyri miliardy platieb.

Formálne je SWIFT súkromná spoločnosť, ale pretože sú platby vykonávané v dolároch, životne závisí na Federálnom rezervnom systéme USA, a teda na amerických úradoch.

„Musíme sa pripraviť na to, že sa odpojíme od SWIFT-u skôr, a to naozaj, nielen psychologicky,„ uviedol Fang Sing–chaj s tým, že teraz „je Čína zraniteľná voči potenciálnym sankciám Washingtonu„.

Bezprostredným dôvodom tejto sťažnosti je zámer Washingtonu uvaliť sankcie na čínskych úradníkov, ktorí sa podieľajú na porušovaní práv moslimov v Číne. Zodpovedajúci návrh zákona podpísal Donald Trump 17. júna.

O týždeň skôr republikánski kongresmani predložili 120 stránkovú správu s názvom „Posilnenie Ameriky a boj proti globálnym hrozbám„, v ktorej navrhli asi 130 možných opatrení vplyvu na „skutočných protivníkov Spojených štátov„, teda Rusko, Čínu a Irán.

Jedno z nich je požiadať SWIFT, aby zastavil spoluprácu s bankami z nepriateľských krajín. Pričom v súvislosti s tým republikáni spomenuli len porušenie práv moslimského obyvateľstva v Číne. Peking má teda všetky dôvody na to, aby čakal, že za personálnymi sankciami prídu taktiež tie ekonomické. Niet divu, že sa Číňania rozhodli byť krok napred a vážne sa pripraviť na odpojenie od SWIFT-u.

Jüan miesto dolára

Existuje však ďalší a oveľa dôležitejší faktor, a to obavy z perspektívy dolára. Ako poznamenal Fang Sing–chaj, prudké znehodnocovanie americkej meny je stále pravdepodobnejšie, čo by mohlo mať negatívny dopad aj na Čínu.

Kuo Šu–čching, predseda Čínskej komisie pre reguláciu bankovníctva a poisťovníctva, o tom tiež hovoril. V správe na bankovom fóre v Šanghaji poznamenal, že Federálny rezervný systém USA, „teda de facto centrálna banka sveta„, sa v poslednej dobe príliš zaoberal tlačením peňazí.

„Niektorí tvrdia: domáci dlh nie je dlh, skutočný dlh je iba zahraničný. Ale pre Spojené štáty v podstate aj zahraničný dlh nie je dlh. Fungovalo to tak po celé desaťročia, ale navždy to pokračovať nemôže,“ uviedol.

Podľa jeho názoru sa pumpovanie americkej ekonomiky dolárom len zmenilo na rekordný rast na akciových trhoch, ktoré úplne stratili kontakt s realitou. „Rozsah chýb je bezprecedentný,„ zdôraznil s tým, že by sme sa devalvácie mali obávať všetci. A Číňania v tom nie sú sami. Dokonca aj v USA sa uprostred ohromnej práce tlačiarenského lisu hovorí o konci éry dolára ako hlavnej svetovej rezervnej meny.

„V roku 2021 by mohol dolár oslabiť o 35%,„ varuje bývalý šéf Morgan Stanley Asia Stephen Roach. Povedie to k výraznému zníženiu domácich úspor a k zvýšeniu štátneho dlhu na pozadí rekordných infúzií ničím nezabezpečených peňazí do ekonomiky.

Od roku 2008 Federálny rezervný fond skutočne vytlačil asi osem biliónov dolárov a tento rok plánuje pridať ďalších päť. Len ťažko sa tak podarí zabrániť oslabeniu americkej meny. Čínu, ktorá investovala viac ako bilión do vládnych dlhopisov USA, ohrozuje devalvácia obrovskými stratami. Preto chce Peking riziko minimalizovať tým, že presadí jüan ako alternatívu.

„Ak by naše zahraničné aktíva boli v jüanoch, potom by také obavy nevznikali. Internacionalizácia jüanu nám umožní kompenzovať vonkajší finančný tlak,“ vysvetlil Fang Sing–chaj.

Alternatíva však existuje

Pripomeňme, že americkí zákonodarcovia Rusku hrozia odpojením od SWIFT-u od začiatku sankčnej vojny v roku 2014. V reakcii na to vyvinula centrálna banka vlastný systém prenos finančných správ. K 1. januáru 2020 mal tento systém 391 užívateľov. V roku 2019 poslali účastníci systému asi 12,9 milióna správ.

Predtým sa v Číne objavil China International Payments System (CIPS). A v minulom roku sa na novembrovom samite BRICS Rusko a Čína dohodli na zjednotení platobných systémov pre medzinárodné platby. Ruský systém prenos finančných správ poskytuje platby v rubľoch a CIPS zase v jüane. Užívatelia tak nie sú závislí na Spojených štátoch a SWIFT-e. Zároveň nie sú povinní platiť v americkej mene a oslabujú tak jej pozíciu rezervnej meny.

Odeslat komentář