JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Čínská technologická společnost Huawei spustila vlastní operační systém pro mobilní telefony. Reaguje tak na americké sankce

ČÍNA: Čínská technologická společnost Huawei spustila vlastní operační systém pro mobilní telefony. Reaguje tak na americké sankce, které měly nezanedbatelný dopad na její byznys právě v sektoru smartphonů.

 

Operační systém HarmonyOS, jak jej Huawei pojmenoval, cílí na uživatele, jejichž mobilní telefony jsou postaveny na nejrozšířenějším systému Android společnosti Google. Americká administrativa ještě pod vedením Donalda Trumpa totiž společnosti Alphabet (majitel Googlu) zakázala poskytovat technickou podporu novým modelům telefonů Huawei a Google jim měl rovněž zamezit v přístupu ke svým službám.

Huawei svým novým operačním systémem zpočátku vybaví jen některé modely. HarmonyOS má totiž fungovat také jako platforma pro internet věcí. To znamená, že systém bude schopen propojit různá elektronická zařízení včetně chytrých hodinek, laptopů, ale také automobilů.

 

Podle šéfa vývoje softwaru spotřebitelského byznysu Huawei Wanga Chenglua byl pro vyvinutí vlastního operačního systému i další důvod. „Problém s existujícími systémy je v tom, že se jednotlivá zařízení nedají jednoduše propojovat. Museli jste si často stahovat jednotlivé aplikace, aby se vám to podařilo. Harmony tento problém odstraní a bude fungovat jako jeden systém, jako jedno zařízení,“ uvedl Wang podle agentury Reuters.

Letos až 300 milionů zařízení

Čínská technologická společnost plánuje, že do konce letošního roku bude na operačním systému HarmonyOS fungovat kolem 200 milionů telefonů a dalších 100 milionů jiných chytrých zařízení. Počátky vývoje vlastního operačního systému podle Wanga sahají do roku 2016.

Výrobce chytrých telefonů a jeden z globálních lídrů technologií v oblasti mobilních sítí páté generace se na americkém blacklistu ocitl v květnu 2019. Donald Trump tehdy Huawei označil za bezpečnostní hrozbu pro Spojené státy, čínská společnost to ale opakovaně odmítla.

USA se pod vedením Donalda Trumpa snažily přesvědčit také své evropské spojence, aby firmě Huawei kladli překážky zejména při budování 5G sítí. V některých zemích se to setkalo s kladnou odezvou (například ve Velké Británii), jinde vlády zaujaly neutrální postoj (Německo nebo Česko). Nejnověji dala italská vláda zelenou dohodě mezi italskou pobočkou Vodafonu a Huawei o spolupráci právě při výstavbě mobilních sítí páté generace.

 

Zdroj: https://cnn.iprima.cz

Líbí se vám naše stránky a síla svobodných informací, které šíří? Prosíme, podpořte nás! 

I malá částka zaslána anonymně pomůže a předem Vám za to moc děkujeme!

Podpořit nás můžete ZDE

Odeslat komentář