Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
EU: Členské státy Evropské unie mají právo si nezávisle na Bruselu pořizovat ruské nebo čínské vakcíny proti koronaviru, potvrdil mluvčí Evropské komise Éric Mamer. Samy si ale musejí nést zodpovědnost za případné následky jejich používání, upozornil.
Mamer upozornil, že samostatný postup není možný u vakcín, na jejichž kolektivních dodávkách pro unii jako celek se domluvila s výrobci a jejich dodavateli Komise. Týká se to předobjednávky 2,6 miliardy dávek vakcín vybrané skupiny výrobců. Evropská léková agentura (EMA) zatím schválila použití produktů firem Pfizer, Moderna a AstraZeneca, brzy bude následovat Johnson & Johnson.
„Stanovili jsme portfolio společných nákupů vakcíny. To ukládá členským státům, které se na něm podílejí, aby neměly paralelní dohody se společnostmi v rámci tohoto portfolia,“ řekl Mamer.
Dodávky nicméně váznou a některé země hledají cesty, jak se zásobit na vlastní pěst. Jednotlivé členské státy mohou však využít nouzového postupu, který jim umožňuje nakupovat vakcíny od jiných dodavatelů, pokud se s nimi nedomluvil Brusel. A to se týká ruských nebo čínských očkovacích látek.
„Mimo toto portfolio členské státy mají, legálně řečeno, právo na nákup vakcín od jiných dodavatelů, “ dodal mluvčí. Toho využilo například Maďarsko nebo Slovensko, které si objednaly ruský Sputnik V.
Takzvaná rolling review je průběžné hodnocení informací o vakcíně, které farmaceutická firma agentuře zasílá. Za normálních okolností musí být veškerá dokumentace s údaji o účinnosti, bezpečnosti a kvalitě léčivého přípravku, do kterého spadají i vakcíny, připravena na začátku hodnocení jako součást formální žádosti o registraci.
Zdroj: https://www.idnes.cz/
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi