JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

ČNB zhoršila odhad propadu české ekonomiky v letošním roce: pokles až o 8,2 %, veřejné finance spadnou o 5,8 %!

ČESKO: ČNB zhoršila odhad výsledků veřejných financí i propad ekonomiky v letošním roce. Centrální banka v nové prognóze očekává letos pokles ekonomiky o 8,2 procenta a příští rok růst o 3,5 procenta. Podle ČNB letos veřejné finance v ČR skončí ve schodku 5,8 procenta hrubého domácího produktu (HDP) po loňském přebytku 0,3 procenta HDP. 

Podle guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka dosáhne výkon tuzemské ekonomiky úrovně z doby před koronavirovou pandemií až na konci roku 2022.

Příští rok by se schodek veřejných financí měl snížit na 4,3 procenta. ČNB tak zhoršila odhad, když v květnu čekala letošní schodek 4,8 procenta a příští rok 3,4 procenta HDP.

V roce 2022 by měl podle prognózy ČNB schodek veřejných financí klesnout na 3,9 procenta HDP.

Celkový vládní dluh by podle odhadů ČNB měl letos stoupnout na 37,5 procenta HDP z loňských 30,2 procenta. Příští rok by se měl dluh zvýšit na 40,1 procenta HDP a v roce 2022 na 42,1 procenta.

Tzv. Konvergenční program, který ministerstvo financí vypracovalo ještě před koronavirovou krizí, předpokládá, že veřejné finance ČR se letos propadnou do schodku 5,1 procenta HDP. V roce 2021 by pak měl schodek veřejných financí klesnout na 4,1 procenta HDP.

Celkový vládní dluh má letos podle materiálu stoupnout na 37 procent HDP.

Saldo veřejných financí je rozdíl mezi příjmy a výdajy ministerstev a dalších státních úřadů, měst a obcí, vybraných příspěvkových organizací, státních i jiných mimorozpočtových fondů a firem, veřejných vysokých škol, veřejných výzkumných ústavů, zdravotních pojišťoven, asociací a svazů zdravotních pojišťoven a Centra mezistátních úhrad.

Důvodem zhoršení odhadů vývoje veřejných financí proti začátku letošního roku, kdy se čekal přebytek, je očekávaný propad ekonomiky a zhoršení hospodaření státu v důsledku konoravirových opatření.

Líbí se vám naše stránky a síla svobodných informací, které šíří? Prosíme, podpořte nás! 

I malá částka zaslána anonymně pomůže a předem Vám za to moc děkujeme!

Podpořit nás můžete ZDE

Odeslat komentář