Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
Jak známo, tak AI je naprogramována tak, aby byla plně v souladu se současnou woke ideologií. Cílem chatbotů je však také propagovat všechny globalistické cíle – a to samozřejmě především v nejvíce prosazované klimatické agendě.
Také neustále podstrkávání hmyzu a laboratorního masa coby náhražek masa skutečného je součástí klimatické agendy. Podle těchto teorií má laboratorní maso a hmyz postupně zcela nahradit maso skutečné – a to údajně v zájmu vytvoření uhlíkově neutrálního světa.
Tedy zvířata příliš prdí a říhají, proto musí být postupně většina vybita a zdroje bílkovin budou právě z umělých výrobků – ať už masa, mléka nebo vajec – a hmyzu.
Jistý Američan požádal AI chatbota ChatGPT, aby napsal článek o mase vypěstovaném v laboratoři a hmyzu nahrazujícími skutečné maso.
Odpověď chatbota byla jako z příruček Schwabova WEF. Přitom dotaz na chatbota nijak nenaváděl na „správnou“ cestu. Dal mu jen za úkol napsat článek o umělém masu a hmyzu.
Nenaváděl ho jakým směrem má jít, ale chatbot, který by měl být nestranný, se toho chytil jako správně ideologicky kovaný propagandista.
od ChatGPT:
Konzumace masa je dlouhodobou kulturní a kulinářskou tradicí v mnoha společnostech po celém světě. Rostoucí celosvětová poptávka po mase však vyvolala environmentální, etické a zdravotní obavy a podnítila hledání udržitelných alternativ. Dvě potenciální řešení, která se v posledních letech prosadila, jsou v laboratoři pěstované maso a zdroje bílkovin na bázi hmyzu.
Laboratorně vypěstované maso, známé také jako kultivované maso, se vyrábí odebráním malého vzorku zvířecích svalových buněk a jeho pěstováním v laboratoři v kultivačním médiu bohatém na živiny.
Výsledný produkt je biologicky identický s běžným masem, ale bez dopadu na dobré životní podmínky zvířat, životní prostředí a zdraví, které s ním souvisí. Tato inovace nabízí udržitelnou a humánní alternativu ke konvenční produkci masa. Tento proces přitahuje velký zájem a investice a několik začínajících a zavedených společností vyvíjí komerčně životaschopné produkty.
Na druhé straně hmyz jedí lidé po tisíce let, i když jen v několika kulturách. Hmyz má vysoký obsah bílkovin, nízký obsah tuku a bohatý na mikroživiny. Vyžaduje méně zdrojů a produkuje méně skleníkových plynů než konvenční dobytek.
Hmyz lze chovat pomocí potravinového odpadu a dalších organických materiálů, což z něj činí zdroj bílkovin šetrný k životnímu prostředí. Zatímco v některých zemích, jako je Thajsko, Kambodža a Mexiko, se hmyz již konzumuje, mnoho západních společností jej ještě nepřijalo jako zdroj potravy.
Zatímco maso a hmyz pěstované v laboratoři nabízejí zajímavé alternativy k tradiční produkci masa, stále je třeba překonat některé problémy. Jednou z hlavních překážek pro maso pěstované v laboratoři jsou náklady.
Technologie je stále v plenkách a produkce masa v laboratoři je stále dražší než chov zvířat. Také vnímání tohoto produktu veřejností je stále v plenkách a spotřebitelé nemusí být ochotni platit za kultivované maso, dokud nebude široce přijímáno.
Zatímco hmyz může poskytnout udržitelnou a ekologicky šetrnou alternativu, v mnoha společnostech stále existují kulturní předsudky proti pojídání hmyzu. Tato zaujatost spojená s regulačními překážkami způsobila, že se chov hmyzu stal životaschopným odvětvím, které bylo obtížné zavést.
Navzdory těmto výzvám jsou přínosy masa pěstovaného v laboratoři a zdrojů bílkovin na bázi hmyzu významné. Nabízejí udržitelné, humánní a k životnímu prostředí šetrné alternativy k tradiční produkci masa, což bude s růstem světové populace klíčové.
Jak postupuje technologie a mění se vnímání veřejnosti, maso a hmyz vypěstované v laboratoři se mohou stát základem naší stravy, což nám pomůže žít udržitelněji a zároveň si užívat chuť a nutriční výhody masa.
Tolik odpověď chatbota. Nezapomeňte, že je programován těmi, kdo moc dobře ví, co se na nás chystá. Proč myslíte, že EU odmítá nařídit viditelné označení pokrmů s přídavkem hmyzu?
Proč se likvidují chovy zvířat? Proč se vyvlastňují farmáři? A co ptačí chřipka prokazovaná nespolehlivými PCR testy a s ní související vybíjení chovů drůbeže?
K mnoha záhadným „nehodám“ a požárům potravinářských podniků došlo nejen v USA, ale i v Evropě a jinde. Také je třeba si připomenout, že velkým sponzorem výroby umělého masa je Bill Gates.
Chatbot nám tak jen nastiňuje, co se na nás chystá a s čím se počítá do budoucna. A odpovědi v souladu s globalistickou agendou jistě získáte i v jiných tématech…
Zpracoval: Slovanka/Necenzurovaná Pravda
Upozornění: Tento článek je výlučně názorem jeho autora. Články, příspěvky a komentáře pod příspěvky se nemusí shodovat s postoji redakce cz24.news. Medicínské a lékařské texty, názory a studie v žádném případě nemají nahradit konzultace a vyšetření lékaři ve zdravotnickém zařízení nebo jinými odborníky.
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi