Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
ČESKO: Lidé mají poměrně dost nejasností v pravidlech kolem izolace a karantény kvůli covidu-19. Mění se tak často, že už občas není jasné, co vlastně platí. Kromě textu serveru CNN Prima News, který se tomu věnuje, se problematice také věnuje právník Ondřej Dostál či facebookový profil Zdravé fórum.
Server CNN Prima News v otázkách izolací a karantén vyzpovídal ministra zdravotnictví Vlastimila Válka. Ten prohlásil, že do izolace nastoupí každý, komu byl potvrzen pozitivní PCR test, i každý, kdo má pozitivní antigenní test provedený zdravotníkem. „V takovém případě musíte i na potvrzovací PCR test. Doba izolace se ale počítá od provedení antigenního testu. V izolaci zůstane člověk nejméně 5 dnů od pozitivního testu. Izolaci vám poté ukončí lékař v případě, že jste poslední dva dny neměli žádné příznaky. Na žádný test už nemusíte,“ poznamenal Válek.
Do karantény pak dle jeho slov musí ten člověk, který se setkal s pozitivně testovaným metodou PCR a zároveň jej vytrasovala hygiena. „Kontaktem se myslí společný delší čas na jednom místě bez respirátoru a bez rozestupu 1,5 metru,“ zmínil. Hygiena vás ale vytrasovat nemusí. Pokud je to jen trochu možné, doporučuje ministr zdravotnictví v případě pochybností zavolat lékaři a nechat se poslat na PCR test s žádankou, abyste měli nárok na případnou nemocenskou, zmiňuje Válek a upozorňuje i na to, že do karantény jde i ten, kdo má pozitivní antigenní test prováděný v práci.
„Karanténa trvá pět dnů. Následně by měl dotyčný dalších pět dnů nosit respirátor FFP2. Pokud během následujících 14 dnů od skončení karantény nemáte příznaky, na test nemusíte a po uplynutí doby jste považováni za zdravé,“ zdůraznil Válek.
Člověk, který si pak udělá antigenní samotest doma a je pozitivní, musí kontaktovat svého lékaře, jenž by vás měl poslat na PCR test, případně se může objednat na PCR test sám. „Do doby výsledku v karanténě ani izolaci nejste,“ podotýká ale Válek.
Zároveň upozorňuje, že do karantény musí nově všichni, i ti očkovaní – mají-li pozitivní antigenní test. „Zde záleží na tom, jestli vás vytrasuje hygiena. Pokud se tak stane, je vám nařízena povinná pětidenní karanténa. Pokud nemáte žádné příznaky, můžete ji po uplynutí doby opustit. Je ale také možné, že se tak nestane. V případě pochybností nebo příznaků zavolejte lékaři a nechte se poslat na PCR test s žádankou, abyste měli nárok na případnou nemocenskou. Karanténu by měl ukončit lékař nebo hygiena – opět je to důležité především s ohledem na nemocenskou,“ zmínil ministr. Karantény se pak nově týkají i těch, co covid-19 prodělali v uplynulých 180 dnech.
„Upozorňuji, že v karanténě je občan až od momentu, kdy je mu dle § 67 ZOVZ prokazatelně předáno rozhodnutí o karanténě vč. info kde/jak ji vykoná. To, v čem je po Ag-testu v práci, nebo po telefonátu od bůhvíkoho, karanténou není. Co to je… toť otázka,“ poznamenal k novým pravidlům právník, expert v oblasti zdravotnictví Ondřej Dostál na svém twitterovém účtu.
Upozorňuji, že v karanténě je občan až od momentu, kdy je mu dle §67 ZOVZ prokazatelně předáno rozhodnutí o karanténě vč. info kde/jak ji vykoná.
To, v čem je po Ag-testu v práci, nebo po telefonátu od bůhvíkoho, karanténou není. Co to je… toť otázka.https://t.co/oJJjMKNS09
— Ondřej Dostál (@dostalondrej) January 17, 2022
Upozornění: Tento článek je výlučně názorem jeho autora. Články, příspěvky a komentáře pod příspěvky se nemusí shodovat s postoji redakce cz24.news. Medicínské a lékařské texty, názory a studie v žádném případě nemají nahradit konzultace a vyšetření lékaři ve zdravotnickém zařízení nebo jinými odborníky.
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi