Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
ČESKO: Stát letos platí za téměř 20 tisíc prázdných míst ve státní správě a každé z nich stojí polovinu, co obsazená pozice. Zjistila to Česká televize, která má k dispozici materiál ministerstva financí. Nejvíce je takových pozic v resortech školství, vnitra, financí a spravedlnosti. Vláda přitom v příštím roce hodlá nabrat dalších 7 tisíc nových zaměstnanců.
„Počínaje druhým měsícem, kdy je místo neobsazeno, krátí ministerstvo financí bez dalšího ze zákona 50 procent prostředků,“ uvedla ministryně financí Alena Schillerová (ANO).
V praxi tak druhou polovinu i tak stát zaplatí.
Nejvíce prázdných míst – 8 500 – eviduje ministerstvo školství. Následuje vnitro, kde chybí 4 761 lidí. Celkově chybí v ČR 19 400 státních zaměstnanců.
Jak informovala ČT, podle pravicové opozice by stát udělal nejlépe, kdyby alespoň část neobsazených míst zrušil.
Vláda však má v plánu přesně opačný krok. V příštím roce hodlá nabrat dalších 7 tisíc nových zaměstnanců.
Jak letos v srpnu upozornil Nejvyšší kontrolní úřad, přestože roste počet státních zaměstnanců, na jejichž platy jde každý rok ze státního rozpočtu stále více peněz, výkonnost veřejného sektoru v posledních letech klesá.
Se zvyšujícím se objemem peněz na platy zaměstnanců státu se současně zvyšuje i podíl těchto výdajů na příjmech státního rozpočtu.
Na platy pracovníků veřejného sektoru bylo v covidovém roce 2020 vynaloženo 232,49 miliardy korun, což je oproti roku 2016 nárůst o 81,06 miliardy korun.
Rovněž počet zaměstnanců se za stejné období zvýšil o více než 41 tisíc osob (skoro 34 tisíc osob v regionálním školství, z toho téměř 15 tisíc osob byl meziroční nárůst v roce 2020).
Průměrný hrubý plat zaměstnance státu se loni zvýšil meziročně o 2 686 korun na 39 747 korun měsíčně. Podle Českého statistického úřadu představovala průměrná hrubá mzda na přepočtené počty zaměstnanců v celé ekonomice 35 662 korun.
Státní rozpočet vykázal v roce 2020 vysoký deficit ve výši 367,4 miliardy korun a vysoké deficity jsou plánovány i v dalších letech. Při snaze o snižování deficitů státního rozpočtu by podle NKÚ bylo vhodné se zaměřit nejen na posílení příjmové stránky rozpočtu, ale rovněž na efektivní vynakládání prostředků, zejména provozních.
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi