JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Dag Daniš: Pellegrini ukázal, čo je to podraz

SLOVENSKO: Pellegrini v utorok verejne vyzval Fica, aby odišiel. Mnohí mu možno za jeho vzburu zatlieskajú. Neprávom. To, čo ukázal Pellegrini, sa nazýva podraz.

Aby sme predišli nedorozumeniam: v tomto komentári sa nechceme zastávať Fica. Je zodpovedný za nehorázne rozkrádanie Slovenska v réžii oligarchov a finančných skupín.

Lenže – za to isté je zodpovedný aj podpredseda Smeru, ktorý sa tu teraz hrá na dôveryhodného. A ktorý od roku 2018 vedie s Ficom zákopovú pozičnú vojnu.

Éra zlatokopov

Pripomíname, že Ficov Smer nerobil najväčšie špinavosti po roku 2018. Vtedy sa len zlomila jeho verejná podpora. Súbežne s tým sa zlomila aj Pellegriniho lojalita k šéfovi.

Pod najväčšie škandály sa Smer podpisoval po voľbách 2006, za prvej Ficovej vlády. Najznámejším z nich bol mýtny tender. Vláda odovzdala výber mýta za štátne cesty Sky Tollu, za ktorým stáli J&T, český miliardár Kellner a slovenský oligarcha Fiľo. Sky Toll vyhral súťaž napriek tomu, že ponúkol najvyššiu cenu.

Výsledok: za deväť rokov sa na mýte vybralo 1,6 miliardy eur. Väčšinu z tejto sumy si podeli súkromné firmy z pozadia Sky Tollu. Na opravy a rozvoj ciest išiel len malý zlomok tejto sumy.

Škandály Smeru pokračovali aj po voľbách 2012 a po voľbách 2016. Mali sme tu pokračovanie privatizácie zdravotníctva v réžii Pašku. A dokonca aj privatizáciu polície v réžii bödörovcov. Na Slovensku sa vytvorila kasta zbohatlíkov, ktorým sa hovorilo „naši ľudia“.

Po boku predsedu

Kde bol vtedy Pellegrini?

Pellegrini bol vtedy po boku Fica. Šplhal sa po kariérnom rebríku. A išlo mu to vynikajúco. Začínal ako asistent Vážneho (ktorý je zodpovedný za mýtny tender). A nasledoval raketový postup. Na poslanca. Na podpredsedu Smeru. Na štátneho tajomníka ministra financií. Na ministra školstva. Na šéfa parlamentu. Potom na vicepremiéra pre investície.

A napokon na predsedu vlády. Medzitým si Pellegrini kúpil luxusný byt pod hradným kopcom od firmy blízkej J&T, ktorého aktuálna hodnota je takmer pol milióna eur.

Pellegrini sa prehnal najvyššími funkciami v štáte. No nie preto, že by bol obdarený výnimočnými schopnosťami (v žiadnej z funkcií po sebe nezanechal výraznejšiu stopu). Skôr preto, že verne slúžil predsedovi. A oligarchom. Funkcie, ktoré zbieral jednu za druhou, si nevybojoval. Bol do nich dosadený.

Proti predsedovi

Obrat prišiel až po roku 2018. Vtedy, keď oligarchovia usúdili, že Fico je pre ich budúcnosť (a pre ich stranu) bremeno. Záťaž, ktorej sa treba zbaviť. Odvtedy Pellegrini opäť verne slúžil – a pracoval na zužovaní priestoru pre odpisovaného Fica.

Po voľbách Pellegrini podnikol to, čo sa dalo čakať. Ohlásil celkom otvorený konflikt a ambíciu nahradiť Fica alebo odísť.

Pellegriniho „boj“ však nie je politický, vnútri strany. Je prevažne mediálny. Zámery oznamuje pred kamerami. Členovia strany sa o jeho úmysle kandidovať na predsedu dozvedeli z novín.

Fico v utorok vyhlásil, že takéto mediálne odkazy stranu oslabujú a poškodzujú. V čom má úplnú pravdu.

Pár hodín nato prišlo ďalšie kolo Pellegriniho mediálnych útokov. Pred kamerami vyzval Fica na odchod. Hoci vie, že Fico na to nepristúpi (keďže má vo vedení väčšinu). Je zjavné, že zámerom Pellegriniho bolo oslabiť Smer. Ten Smer, ktorý sa staral o jeho kariéru.

A popri tom chce získať zámienku na odchod.

Boj pred kamerou

Pellegriniho spôsoby sú pochopiteľné. V strane je slabší ako Fico. Navonok, vo verejnej podpore a mediálnych výstupoch, je zas silnejší. Preto nevedie svoj zápas v strane, ale pred kamerami.

Otázne však je, dokedy mu to vydrží.

Pellegrini tvrdí, že Ficovi hrozí osud Mečiara a Dzurindu. Možno má pravdu. Zabúda však dodať, že jemu potom môže hroziť osud tých, ktorí Mečiara či Dzurindu opustili – za potlesku časti verejnosti, ktorý bol vždy prudko dočasný.

Nadšenie z rebelov trvá spravidla dovtedy, kým sa búria proti nepopulárnym šéfom. Keď odídu zo strany a keď sú odkázaní sami na seba a svoje schopnosti, môžu rýchlo vyhasnúť. Rovnako môže vyhasnúť mediálny záujem o ich posolstvá.

Hlavne ak ide o ľudí, ktorí roky v predklone asistovali svojim pánom. Dovtedy, kým sa loď nezačala potápať. A odvahu bojovníka v sebe objavili až pri úteku.

Odeslat komentář