JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Dag Daniš: Prečo je šéf Penty Jaroslav Haščák „závadový“

SLOVENSKO: Šéf Penty Jaroslav Haščák má s Marianom Kočnerom spoločnú jednu vec. Je vnímaný ako „závadová osoba“, s ktorou by sa nemal stretávať nijaký politik. A už vôbec nie druhý najvyšší reprezentant Slovenska.

Ľudia ako Jaroslav Haščák by sa proti takémuto vnímaniu mohli ohradiť. Formálne je predsa stále bezúhonný podnikateľ. A stretnutia silných podnikateľov s politickými lídrami sú bežné. Nemusia byť z princípu podozrivé.

V slovenských podmienkach by však Haščák takouto výhradou veľa ľudí nepresvedčil.

Prvý dôvod je všeobecný. Na Slovensku je politika považovaná za „pokračovanie obchodu inými prostriedkami“. Neplatí to, našťastie, paušálne. No pri postavách, akou je podnikateľ a predseda parlamentu Boris Kollár, sme v strehu. Pre istotu.

Druhý dôvod je špecifický. Jaroslav Haščák síce nie je stíhaný. No je už roky podozrivý z trestnej činnosti. Konkrétne z podplácania členov vlády a úradníkov Fondu národného majetku. Tieto podozrenia odkryla kauza Gorila (2012). Vyšetruje sa už deviaty rok. Aktuálne dokonca aj so zaistenou zvukovou nahrávkou, na ktorej počuť aktérov kauzy, ako riešia konkrétne úplatky za konkrétne projekty a rozhodnutia úradov.

Druhým problémom v tejto veci sú podozrenia, že prokuratúra – konkrétne špeciálny prokurátor Dušan Kováčik – nie je pri vyšetrovaní dostatočne aktívna. A to píšeme až príliš diplomaticky. Prokuratúra roky vyzerala ako spojenec Penty. Šéfovia vyšetrovacieho tímu sa opakovane sťažovali, že špeciálny prokurátor blokoval vypočutie kľúčových svedkov a komplikoval prácu vyšetrovateľov.

Podľa nahrávky Kočner – Trnka mala byť Penta aktívna aj pri údajnom kupovaní poslancov pri voľbe generálneho prokurátora v roku 2011. Kočner na nahrávke tvrdí, že spolu s Haščákom mali nakupovať poslanecké hlasy pre Dobroslava Trnku.

Trnka napokon zvolený nebol.

Jeho nástupca Jaromír Čižnár skončil v lete. Nového generálneho prokurátora – a budúci rok aj nového špeciálneho prokurátora – budú vyberať poslanci vládnej koalície. V nej má silné postavenie Boris Kollár a jeho strana.

Tretím problémom, spojeným s Pentou a Haščákom, sú ich mediálne aktivity. Penta investovala desiatky miliónov eur do mediálneho impéria. Získala magazíny Trend, Život a Plus 7 dní, denník Plus 1 deň, podiel v denníku Sme či vo viacerých online tituloch. Po roku 2016 prejavila záujem aj o kúpu televízie Markíza. Zhodou okolností v tom čase, keď mal Kočner falšovať zmenky, cez ktoré sa chcel s Markízou a jej akcionárom súdiť o 70 miliónov eur.

Penta sa netajila tým, že chce kontrolovať médiá ako zbraň. Ukázalo sa to aj v aktuálnom prípade, keď Plus 1 deň rozpracoval súkromie (a súkromnú komunikáciu) Borisa Kollára. Spôsobom, ktorý ho diskredituje.

Ani tu však zrejme Penta nepochodila. Boris Kollár tvrdí, že zo správ v médiách sa nepoloží. A návrhy Haščáka na prípadnú mediálnu ústretovosť vraj odmietol.

Otázne ostáva, čo bude nasledovať.

Pri tomto nastavení scény – podozrenia z korupcie, podozrenia z kupovania poslancov pri voľbe generálneho prokurátora, skupovanie médií ako zbrane – je celkom prirodzené, že sa na Haščáka a na jeho politické stretnutia pozeráme s nedôverou.

A ak sa pokúša „zoznámiť“ s lídrom koaličnej strany v čase, keď poslanci vyberajú nové vedenie prokuratúry, mali by sme byť viac ako znepokojení.

Hlavne ak schôdzke predchádzala delostrelecká príprava v médiách Penty, namierená rovno do rozkroku predsedu parlamentu.

Autor: Dag Daniš

Líbí se vám naše stránky a síla svobodných informací, které šíří? Prosíme, podpořte nás! 

I malá částka zaslána anonymně pomůže a předem Vám za to moc děkujeme!

Podpořit nás můžete ZDE

Odeslat komentář