Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
ČESKO: Nekorektně upřímná glosa, nic pro sluníčkáře. Vnitro připravuje další prodloužení dočasné ochrany uprchlíků z Ukrajiny v České republice a to do 31. března 2025*. Dočasná ochrana umožňuje za naše peníze běžencům přístup k veřejnému zdravotnímu pojištění a vzdělání. Mohou také vstoupit na trh práce. Autoři návrhu konstatují, že dosavadní průběh válečného konfliktu nenasvědčuje tomu, že by se v blízké době mohli vrátit domů.
*do března 2024 je to už schválené, s pokračováním konfliktu se počítá
Oficiálně: Česká republika udělila dočasnou ochranu zhruba půl milionu uprchlíků z Ukrajiny, přibližně třetina se jich prý vrátila zpět. K letošnímu 18. červnu 2023 dostalo vízum k ochraně 344.800 lidí z Ukrajiny, většinou samozřejmě jen ženy a děti.
Kam se vrátila třetina, když dle některých factcheckerů bomby padají po celé území?
A po nočních podnicích tu ta většinu žen a dětí opravdu není vidět. Jen samí muži mladého a středního věku.
Přesný počet ukrajinských běženců pobývajících aktuálně v ČR není známý. Česká republika přijala ze všech zemí střední a východní Evropy v přepočtu na obyvatele nejvíce uprchlíků z válkou zasažené Ukrajiny. V absolutních číslech je ČR třetí za Polskem a Německem. Držíme 1. místo v rektálním alpinismu Bruselu a USA.
Zákon vytvořený na míru Ukrajincům:
- Vnitro připravuje další prodloužení dočasné ochrany uprchlíků z Ukrajiny v Česku
Uprchlíci z Ukrajiny si budou možná moci prodloužit dočasnou ochranu v Česku o další rok, a to do konce března 2025. Postup popisuje novela zákona zvaného lex Ukrajina, kterou dnes ministerstvo vnitra poslalo do meziresortního připomínkového řízení.
Dočasnou ochranu nyní dokládá takzvaný vízový štítek v dokladech uprchlíků s dobou platnosti do 31. března 2024. Postup vydávání štítků se podle ministerstva letos osvědčil, další prodloužení proto má být v podstatě totožné. „S ohledem na stále vysoký počet osob, jichž se tato změna týká, počítá návrh s tím, že proces prodlužování dočasné ochrany se opět rozloží do dvou etap a delšího časového období, neboť není možné, aby všem uprchlíkům byla dočasná ochrana prodloužena v jeden den. Povinnost elektronické registrace bude stanovena do 15. března 2024 a její součástí je výběr termínu k osobní návštěvě pracoviště ministerstva vnitra, kde jim bude do příslušného dokladu vyznačen vízový štítek osvědčující dočasnou ochranu až do 31. března 2025. K vyznačení vízového štítku se cizinec po úspěšném provedení registrace musí dostavit do 30. září 2024. Pokud cizinec neprovede registraci v určeném termínu, případně se po registraci do konce září 2024 nedostaví k vyznačení vízového štítku, pak mu dočasná ochrana zanikne,“ uvádějí autoři návrhu.
Povinnou součástí registrace k prodloužení dočasné ochrany bude nově dotazník sloužící k statistickým zjišťováním. Otázky budou souviset s pobytem držitelů dočasné ochrany v Česku.
Novela reaguje také na změny ve školství a na množící se poptávku cizinců po asistenci při návratu zpět Ukrajinu. Obecná pravidla pro dobrovolný návrat podle zákona o pobytu cizinců ani podle zákona o dočasné ochrany nejsou podle autorů vyhovující a dostatečně flexibilní. Ministerstvo vnitra proto plánuje vytvořit samostatný speciální program, který předloží ke schválení vládě.
Jak to mají s ubytovacími výhodami a výhodami ve zdravotnictví?
„Zjišťuji, že jsem naprosto imunní, když je na mne kdokoli hrubý, vyhrožuje stížností a blalabla. Jako tudle dcera od paní z UA, která tady loni absolvovala tři operace, lázně, veškerá vyšetření, léčbu a před Vánoci odjela domů. Běžný standard, který mne už ani netočí. A minule volala dcera té paní, že už nemá léky. Tož jsem se jí snažila vysvětlit, že u nás nebyla od prosince, a na dálku my neléčíme. A že pokud chce léky, musí přijet. Jo, přijela. Kontrola! Páč odmítám pomáhat UA pacientům údajně. A slečna dcera si stěžovala.“ – česká zdravotnice
Jak je to s úhradou zdravotního pojištění?
Kdo kontroluje, kolik Ukrajinců v ČR pracuje na černo chráněni agenturami, které celou situaci zneužívají?
- Celníci odhalili víc cizinců pracujících načerno, hrozí jim pokuty i vyhoštění
Za malý peníz, ale hlavně bez daní a nutnosti platit pojištění. Motivace zaměstnavatelů nabírat nelegálně pracující ze zahraničí je různá, na Hané jejich počet roste.
Celníci za první letošní pololetí odhalili více načerno pracujících cizinců než za celý loňský rok.
„Na území kraje jsme jich vypátrali již 64, loni se jejich celkový počet zastavil na čísle 55,“ porovnal mluvčí krajských celníků David Kubenz.
Největší akci k odhalení nelegálních pracovníků podnikla celní správa v květnu, kdy za měsíc objevila 37 viníků. Poslední větší výjezd měli celníci 14. června.
„Na stavbě poblíž Šumperka jsme zajistili dalších třináct nelegálně pracujících Ukrajinců,“ upřesnil Kubenz.
Právě práce na stavbách či ve skladech patří mezi nejčastější načerno vykonávaná zaměstnání.
Celníci však varují – za nelegální pracovní činnost hrozí pokuty zaměstnavatelům i pracujícím. V prvním případě se sankce může vyšplhat až do výše deseti milionů korun, pokuta pro pracovníky pak do výše sto tisíc korun.
„Proces navíc může skončit i vyhoštěním, pokud zde osoba nelegálně pracující také nelegálně pobývá,“ uzavřel mluvčí krajských celníků Kubenz.
Ve školství je to s Ukrajinci jak?
- Zákon o opatřeních v oblasti školství v souvislosti s ozbrojeným konfliktem na území Ukrajiny vyvolaným invazí vojsk Ruské federace
(pokud by vám nešlo pdf otevřít, naleznete zde: Zákon č. 67/2022 Sb. LEX Ukrajina a metodický výklad)
Tak naši noví spoluobčané, přejeme příjemný návrat z dovolených. [zdroj]
Upozornění: Tento článek je výlučně názorem jeho autora. Články, příspěvky a komentáře pod příspěvky se nemusí shodovat s postoji redakce cz24.news. Medicínské a lékařské texty, názory a studie v žádném případě nemají nahradit konzultace a vyšetření lékaři ve zdravotnickém zařízení nebo jinými odborníky.
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi