JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

„Demokratické“ USA dnes: rastúca rasová nenávisť, v priemere 100 útokov čiernych na žltých denne! Zlaté Čechy a Slovensko!

USA: Opatrenia čínskej vlády zamerane na diskrimináciu cudzincov, ktoré trvajú už niekoľko týždňov, prinášajú svoju odozvu. Proti takému zaobchádzaniu so svojimi občanmi protestovali čelní predstavitelia afrických štátov, ale má to aj ďalšie dôsledky.

Čínske vedenie spustilo propagandu proti cudzincom, ktorí sa spolčili proti Číne, ktorá zachraňuje svet. Vydáva nariadenia podľa ktorých nesmú byť cudzinci vpúšťaní do budov, či nemocníc. Množstvo cudzincov bolo vysťahovaných zo svojich bytov na ulicu a dostali 24 hodín na opustenie Číny.

Protičínske nálady sú už v plnom prúde aj v USA. Na rozdiel od Číny ich však neorganizuje americké vedenie, ale jedna sa o spontánne reakcie ľudí, hlavne černochov. Rovnako na rozdiel od Číny, média tieto útoky prísne odsudzujú.

Či už vznikol vírus na trhu so zvieratami, čo je oficiálne stanovisko Číny aj WHO, alebo im unikol z laboratória vo Wu-chane, je zodpovednosť za celosvetovú pandémiu na čínskom vedení, ktoré informácie o víruse a jeho prenosu z človeka  na človeka zatajovalo tri týždne a po uzavretí mesta Wu-chan, povolilo desaťtisícom Číňanom odlet do cudziny, kde chorobu rozniesli. Ak by Čína spolu so skorumpovanou WHO oznámili včas zistenie vírusu a WHO by dalo odporúčanie zavrieť hranice pre Číňanov, mohlo byť vo svete až o 95% nakazených ľudí menej.

V zahraničí sa  teraz Čína pomocou soft power snaží odvrátiť podozrenie od seba podsúvaním konšpirácií, že vírus vytvorili v USA. Oporu pre tieto konšpirácie nachádza na sociálnych sieťach, cez ktoré sa tieto čínske naratívy ďalej rozširujú.

Americké korporátne médiá už tradične z nárastu xenofóbie obviňujú Trumpa a to z dôvodu že nazýva vírus čínskym. Tieto médiá tak opäť idú po ruke čínskej vláde, ktorá sa všemožné snaží spochybniť ešte aj miesto jeho vzniku.

Ako píšu, rasizmus proti „ázijským Američanom“ prudko vzrástol, keď koronavírus udrel na USA. Podľa správy „čínsko-američanky“ Judy Chu zo snemovne reprezentantov za štát California, je počet správ o zločinoch z nenávisti v priemere  100 za deň.

Chu vystúpila na MSNBC naživo a debatovala o náraste útokov na Ázijcov v USA kvôli „nesprávnym informáciám o koronavíruse“. Potvrdila, že po vypuknutí pandémie v USA bolo nahlásených najmenej 1 000 incidentov z nenávisti proti Ázijským Američanom.

Počas krízy je podľa nej dôležitejšie ako kedykoľvek predtým, aby členovia kongresu zdieľali iba presné informácie. Preto dnes na všetkých svojich kolegov naliehala, aby zastavili šírenie konšpiračných teórií, ktoré vytvárajú strach a podnecujú násilie, ako je označovanie pôvodu vírusu z Činy.

MSNBC odvysielala zábery černocha, ktorý vyháňal ázijského muža z New Yorku. Chu odsúdila zábery a dodala, že v celej krajine došlo k podobným útokom. V Texase dobodali troch Číňanov. V San Franciscu poslali 16-ročného ázijskeho Američana do nemocnice po školskej šikane, kde ho obvinil z roznášania koronavírusu.

„Sú veľmi, veľmi alarmujúce a nepomáha im prezident Trump, ktorý to nazýva“ čínsky vírus „, povedal Chu.

Trump v posledných týždňoch hovoril, že chorobu COVID-19 spôsobuje čínsky vírus alebo vírus Wu-chan, čo sú frázy, o ktorých odborníci tvrdia, že posilňujú xenofóbiu a intoleranciu voči ázijským ľuďom.

Trump tvrdí, že označenie nie je „rasistické“, pretože koronavírus pochádza z Číny, čo ho robí presným.

Kongresový ázijsko-tichomorský americký snem vyhlásil túto terminológiu za nebezpečnú pre ázijských Američanov. Chu, predsedníčka správnej rady, zopakovala tento postoj.

„Každý zodpovedný vedúci zdravotnej starostlivosti by mal nazývať vírus, buď koronavírus alebo COVID-19“ ako spôsob boja proti stigme, povedala Chu na MSNBC. Návrh demokratickej reprezentantky Chu, je síce politicky korektný, avšak hrubo nepresný. Koronavírusov je totiž množstvo druhov a Covid19 nie je vírus ale názov respiračnej choroby, ktorú vírus spôsobuje.

Že Chu dodržiava stranícku líniu z Pekingu, že vírus nemá s Čínou nič spoločné, neprekvapuje až tak ako to, že v tomto absurdnom boji sú jej nápomocné aj americké mainstreamové médiá s nadnárodnou vlastníckou štruktúrou.

New York Times píše, že koronavírus rozpútal aj príval nenávisti a násilia, keď bigotní američania obviňovali ázijských Američanov z jeho vzniku a šírenia. V posledných týždňoch na nich kričali, pľuli, fyzicky ich napádali, čo viedlo k tomu, že aspoň tri organizácie začali monitorovať tieto zločiny z nenávisti. Organizácie už majú nahlásené stovky prípadov, mnoho obetí však ostane  radšej ticho.

Desať ázijsko-amerických politikov, akademikov a vedúcich neziskových skupín v rozhovoroch odsúdilo rasový hnev, ktorý sa prejavil počas krízy, a sľúbili, že budú vystupovať proti nemu a ochránia svoju komunitu, aj keď sa cítia nahnevaní a rozrušení.

Rasové útoky vyvolali bolestivé spomienky. Ázijsko-americkí lídri pripomínajú diskrimináciu spečatenú v čínskom zákone o vylúčení z roku 1882 a japonskú intervenciu v 40. rokoch 20. storočia. Odborníci tvrdia, že tieto udalosti prispeli k mýtom večného cudzinca a „žltého nebezpečenstva“, ktoré propagujú falošné myšlienky, že ľudia s ázijskými črtami boli nositeľmi chorôb, hrozbou pre národ a nikdy sa nemohli skutočne stať Američanmi.

Inými slovami, povedala Janelle Wong, profesorka amerických štúdií na University of Maryland, „Stále sa predpokladá, že budete jesť netopieriu polievku.“

Historici, odborníci v oblasti verejného zdravia a skupiny vrátane Svetovej zdravotníckej organizácie odporúčajú, aby sa infekčným chorobám, ktoré zahŕňajú geografické umiestnenie, priradili mená, a zdôraznili, že ich spojenie s etnickou skupinou môže viesť k diskriminácii a xenofóbii.

Ivan Blaho

Odeslat komentář