Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
ČESKO: Ministerstvo vnitra k prezidentským volbám připustilo devět kandidátů, stejně jako před pěti lety. Jsou mezi nimi všichni tři favorité – Andrej Babiš (ANO), Danuše Nerudová či Petr Pavel. Voliči se však budou muset obejít bez Karla Janečka nebo Tomáše Březiny.
Novinářům to oznámil náměstek ministerstva Petr Vokáč.
„Ministerstvu vnitra bylo doručeno 22 kandidátních listin, z toho jedna po lhůtě. Ministerstvo vnitra se tak zabývalo 21 kandidátními listinami,“ sdělil nejprve náměstek ministra vnitra pro legislativu Petr Vokáč. Zaregistrováno podle něj bylo celkem devět kandidátních listin, dvanáct kandidátních listin bylo odmítnuto. „A to z důvodu formálních nedostatků, popřípadě z důvodů nedostatku podpisů,“ poznamenal Vokáč.
„Zaregistrovaní kandidáti tak jsou: Andrej Babiš, Jaroslav Bašta, Pavel Fischer, Marek Hilšer, Danuše Nerudová, Petr Pavel, Denisa Rohanová, Josef Středula a Tomáš Zima,“ dodal Vokáč. Jak shrnul, Andreje Babiše navrhlo 56 poslanců, Jaroslava Baštu 20 poslanců, Pavla Fischera 30 senátorů, Marka Hilšera 13 senátorů, Danuše Nerudová měla 82 413 podpisů, Petr Pavel měl 81 083 podpisů, Denisu Rohanovou navrhlo 20 poslanců, Josefa Středulu 11 senátorů a Tomáše Zimu 13 senátorů.
Tomáš Jirovec, ředitel odboru voleb z Ministerstva vnitra, se pak vyjádřil k některým odmítnutým kandidátním listinám. „Kandidátní listina pana Tomáše Březiny nám byla předána s 69 511 podpisy. Po odečtení škrtnutých a neúplných řádků šlo po dosčítání o 64 758 podpisů. To je tedy dostatečné množství, aby byly provedeny podle zákona testy na kontrolním vzorku, případně kontrolních vzorcích. Vzhledem k tomu, že první kontrolní vzorek obsahoval chybovost 27,224 procenta, což je zjevně více než tři procenta, byl proveden druhý kontrolní vzorek. Chybovost druhého kontrolního vzorku byla 31,035 procenta. Na základě zákona pak bylo odečteno určité množství podpisů od těch validních a výsledek pana Tomáše Březiny, co se týče počtu podpisů, je 45 894 podpisů. Vzhledem k tomu, že zákonný požadavek je na 50 tisíc validních podpisů, kandidátní listina pana Tomáše Březiny byla odmítnuta,“ sdělil Jirovec.
„Kandidátní listina pana Karla Diviše. Předáno bylo 63 210 řádků, po odečtení škrtnutých a neúplných řádků zbylo 61 438. To znamená, opět zde byly splněny podmínky pro to, aby byly provedeny kontrolní vzorky. První kontrolní vzorek měl chybovost 17,847 procenta, tedy více než tři procenta, a překročilo se ke druhému kontrolnímu vzorku, ten měl chybovost 19,765 procenta. Opět na základě toho podle zákona bylo odečteno určité množství podpisů od toho celkového počtu validních a výsledek pana Karla Diviše je 49 884 podpisů, což nepřesahuje padesát tisíc podpisů nutných pro registraci kandidátní listiny,“ dodal.
„Kandidátní listina pana Karla Janečka, předáno bylo 74 208 podpisů. Po odečtení škrtnutých a neúplných řádků bylo do dalšího sčítání postoupeno 71 828 podpisů. Byly tedy splněny podmínky pro provedení kontrolních vzorků. Chybovost prvního vzorku činila 33,494 procenta, což je více než tři procenta, proto byl proveden druhý kontrolní vzorek s výsledkem chybovosti 32,6 procenta. Opět došlo k odečtení množství podpisů podle zákona, celkový výsledek počtu podpisů je tedy 48 091 podpisů, což nesplňuje zákonnou hranici 50 tisíc podpisů, a kandidátní listina tak musela být odmítnuta,“ dodal a hovořil i o Pavlu Zítkovi, který neodevzdal ani 50 tisíc podpisů.
Odmítnutí kandidáti se budou moci do 30. listopadu odvolat k Nejvyššímu správnímu soudu. Státní volební komise bude moci následně vylosovat zaregistrovaným kandidátům volební čísla až po případném soudním rozhodnutí, čas na to má podle volebního harmonogramu do 16. prosince. Pokud se žádný z odmítnutých kandidátů neodvolá, volební čísla vylosuje komise už 1. prosince.
To, že se odvolá, avizoval již například Karel Diviš. „Určitě s tím na soud půjdeme. Chceme vědět, jak došli k nižšímu číslu odevzdaných podpisů. Po naší kontrole jsme měli 62 600 podpisů, uznali nám jen 61 430. Kdyby neuznali míň, určitě bychom těch 50 tisíc dosáhli. Sami jsme si totiž neplatné řádky vyhazovali,“ řekl Diviš. V šoku je i Březina, jenž plánuje učinit takové kroky, které mu zákon umožňuje.
Přijatí kandidáti budou mít ze zákona prostor ve vysílání České televize a Českého rozhlasu, a to v době od 28. prosince do 11. ledna. Každé z těchto veřejnoprávních médií musí pro jejich prezentaci vyčlenit dohromady pět hodin vysílacího času. První kolo prezidentských voleb se uskuteční 13. a 14. ledna. Případné finále, v němž by se utkali dva nejúspěšnější adepti z úvodního rozstřelu, by se uskutečnilo o dva týdny později.
Největší šance na vítězství mají podle průzkumů bývalý představitel armády a NATO Petr Pavel a bývalá rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová, kteří kandidují s podporou více než 80 000 občanů, a také expremiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš, kterého podpořili jeho poslanci.
„Jako by se snažili vyřadit kandidáty.“ Ústavní právník má vážné podezření
Dvanáct uchazečů bylo odmítnuto, což komentují ústavní právník Pavel Hasenkopf či politolog Petr Macinka.
„Ministerstvo vnitra nepustilo k prezidentským volbám dvanáct kandidátů z 21. To je strašně moc. Až tak moc, že jsem otevřel příšlušný zákon č. 275/2012 Sb., a na první dobrou jsem tam našel hned dvě podivná či nevhodná, v jednom případě dokonce možná protiústavní ustanovení týkající se registrace kandidátů,“ poznamenal Hasenkopf na svém sociálním profilu.
„Přesto, že někteří kandidáti odevzdali podpisové archy už před několika měsíci, podle zákona mohlo ministerstvo přistoupit k jejich kontrole až v době 66–60 dní před volbami. Za a) pro takový odklad nevidím žádný rozumný důvod, za b) ministerstvo se tím ocitá v časovém stresu a za c) kandidáti, kteří neodevzdali podpisy na poslední chvíli a nechali si časovou rezervu, stejně nedostanou šanci případné nedostatky odstranit. Neumím si tuto hloupost vysvětlit jinak, než že první větu § 26 odst. 1 zákona č. 275/2021 Sb. psali Vogoni,“ poznamenal první věc.
„A tohle už není o blbosti legislativců a zákonodárců, ale o možné protiústavnosti. Přečteme-li si pozorně § 25 odst. 5 a 6 zákona, tak záleží jen na náhodě, jak bude vybrán vzorek pro kontrolu podpisů. Kterákoli parta šprýmařů, elfů či jiného typu politických záškodníků se může domluvit a odeslat tisíce petičních archů s podpisy – a kandidát nemá šanci odhalit, že podepsaní lidé vůbec neexistují. On nemá přístup do registru osob, aby si mohl zjistit, zda Jan Novák, bytem Černá 32, Horní Dolní skutečně existuje, nebo se jedná o smyšlenou identitu,“ dodal.
„A uvážím-li, že vzorek kontrolovných podpisů namátkově vybírají úředníci ministerstva, tak oni té náhodě mohou pomoci. Protože kandidáti jsou zde rukojmími jednak podepisujících občanů, jednak Ministerstva vnitra, považuji ustanovení § 25 odst. 5 a 6 zák. č. 275/2012 Sb. za ustanovení, které potenciálně narušuje spravedlivou politickou soutěž, a je tak v rozporu s čl. 21 odst. 4 Listiny základních práv a svobod a s článkem 1 odst. 1 Ústavy České republiky, konkrétně s principem právního státu (jeho porušení spočívá právě v tom, že kandidát nemá možnost kontrolovat, kdo se mu podepsal a kdo bude vybrán do vzorku pro ověření správnosti podpisů.). Sorry, ale výsledek přezkumu působí dojmem, jako by se někdo snažil vyřadit malé kandidáty ještě před prvním kolem, aby nepřekáželi velkým klukům a holkám,“ zmínil také Hasenkopf.
„Totéž jinak: Čistě statisticky by chybovost všech kandidátních listin měla být +/– stejná. Tak jak to, že jedni kandidáti mají chybovost menší než 3 % a jiní 30 %? Buď jsou to naprostí idioti, kteří si ty podpisy vymysleli, i když se na to nutně muselo přijít, a přišlo, nebo o jejich chybovosti nevěděli. Kandidát NEMÁ JAK prověřit správnost podpisů – v praxi tedy neví a nemůže vědět, kolik procent jím odevzdaných podpisů je chybných. To považuji za zcela zásadní chybu systému,“ dodal pak ještě Hasenkopf.
Politolog Petr Macinka se pro změnu věnuje kandidátce Denise Rohanové, která naopak prošla a byla zaregistrována. „Denisa Rohanová je největším výsměchem volby prezidenta naší země, z níž se tímto definitivně stává ryzí středoevropská banánová republika. Srandu si z nás samozřejmě nedělá paní Rohanová, ale úředníci Ministerstva vnitra, kteří na základě analýzy kontrolního VZORKU petičních archů vyřadili několik kandidátů, z nichž někteří dávno před termínem avizovali, že mají dostatek podpisů občanů podporujících jejich kandidaturu (50 000),“ sdělil.
„Zarážející je zejména K.O. pro podnikatele Březinu, ale také pro excentrika Janečka nebo i pro Karla 007 Diviše. Nehodnotím žádného z nich, přesto je fér uznat, že sběru podpisů věnovali mnoho měsíců. (Nebavím se samozřejmě o exotech typu Zítko anebo Peterková…) Oproti tomu Denisa Rohanová – jakkoli nehodnotím ani ji – podle všeho odevzdala podpisy poslanců z MINULÉ Sněmovny, jejichž mandát už déle než rok neexistuje, neboť jejich strany na podzim 2021 neuspěly. Zároveň podala ‚přihlášku‘ do prezidentských voleb v momentu, kdy ještě ani nebyly oficiálně vyhlášeny,“ podotkl dále Macinka.
„Přesto to Ministerstvu vnitra nevadilo. Neuvěřitelné. Přímá volba prezidenta republiky je stále větší šaškárnou, které se už bohužel nikdy nezbavíme. Natáhněte nad Českem šapitó, cirkus už dávno probíhá,“ zakončil.
ZDROJ: parlamentnilisty.cz
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi