Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
Ozbrojené sily Ruskej federácie pokračujú vo vedení špeciálnej vojenskej operácie.
V kupjanskom smere jednotky skupiny vojsk „Západ“ zlepšili taktické postavenie a ničili živú silu a techniku 14. mechanizovanej, 25. výsadkovej a 68. horskej brigády Ozbrojených síl Ukrajiny a 12. brigády Národnej gardy Ukrajiny pri obciach Novoselovka a Serebrjanka v Doneckej ľudovej republike a Sverdlovka v Luganskej ľudovej republike. Okrem toho boli odrazené tri protiútoky 32. mechanizovanej a 57. motorizovanej pešej brigády ukrajinských ozbrojených síl pri obciach Siňkovka v Charkovskej oblasti a Terny v Doneckej ľudovej republike. Straty nepriateľa predstavovali 165 vojakov, tank a tri vozidlá. Počas protibatériového boja boli zasiahnuté tri poľské samohybné húfnice „Krab“, ako aj americká húfnica M198.
V doneckom smere jednotky skupiny vojsk „Juh“ viedli aktívne bojové operácie, obsadili výhodnejšie pozície pozdĺž frontovej línie a ničili formácie 5. a 92. útočnej, 22., 28. a 54. mechanizovanej, ako aj 56. motorizovanej pešej brigády ukrajinských ozbrojených síl pri obciach Bogdanovka, Kleščejevka, Andrejevka, Zakotnoje a Perše Travňa v Doneckej ľudovej republike. Pri obciach Novomichajlovka a Pobeda v Doneckej ľudovej republike boli odrazené dva protiútoky 31. a 33. mechanizovanej brigády ukrajinských ozbrojených síl. Straty nepriateľa predstavovali 260 vojakov, dva tanky, dva obrnené transportéry, dve bojové obrnené vozidlá, 14 ďalších vozidiel, húfnicu „Msta-B“ a dve samohybné húfnice „Gvozdika“.
Zničené boli aj tri muničné sklady ukrajinských ozbrojených síl.
V avdejevskom smere jednotky skupiny vojsk „Centrum“ v dôsledku koordinovaných akcií obsadili výhodnejšie línie a pozície. Paľbou zasiahli živú silu a techniku 23., 42., 47., 53., 61. a 92. mechanizovanej a 59. motorizovanej pešej brigády Ozbrojených síl Ukrajiny pri obciach Novopokrovskoje, Očeretino, Novoselovka Pervaja a Toreck v Doneckej ľudovej republike. Okrem toho boli odrazené tri útoky útočných skupín ukrajinských ozbrojených síl v obciach, ako aj deväť protiútokov pri obciach Berdyči, Toneňkoje, Pervomajskoje, Orlovka a Vodjanoje v Doneckej ľudovej republike. Nepriateľ stratil až 460 vojakov, dva tanky, jeden z nich — „Abrams“ americkej výroby — zničila posádka tanku T-72 B3 prvým výstrelom, samohybný komplex protilietadlových rakiet „Buk“, štyri bojové vozidlá pechoty, dve bojové obrnené vozidlá a päť ďalších vozidiel. Počas protibatériového boja boli zasiahnuté húfnica „Msta-B“, dve americké húfnice M119, raketomet HIMARS, ako aj americká protibatériová radarová stanica AN/TPQ-50.
V južnodoneckom smere jednotky skupiny vojsk „Východ“ v dôsledku aktívnych operácií zlepšili taktickú situáciu a paľbou zasiahli nepriateľskú živú silu a techniku pri obciach Mirnoje a Ugledar v Doneckej ľudovej republike. Straty Ozbrojených síl Ukrajiny predstavovali až 210 vojakov, dva tanky, tri autá a odpaľovacie zariadenie protilietadlového raketového systému „Strela-10“.
Bol zničený aj muničný sklad.
V chersonskom smere jednotky skupiny vojsk „Dneper“ zasiahli živú silu a techniku 118. mechanizovanej brigády Ozbrojených síl Ukrajiny, 126. brigády teritoriálnej obrany a 23. brigády národnej gardy pri obciach Rabotino a Verbovoje v Záporožskej oblasti, Tokarevka a Sadovoje v Chersonskej oblasti a Vysšetarasovka v Dnepropetrovskej oblasti. Straty nepriateľa predstavovali 30 vojakov a dve vozidlá.
Operačno-taktické letectvo, bezpilotné lietadlá, raketové sily a delostrelectvo Ozbrojených síl Ruskej federácie zasiahli leteckú techniku, leteckú muníciu a sklady paliva na letiskách Lozovatka v Dnepropetrovskej oblasti a Starokonstantinov v Chmeľnickej oblasti, muničný sklad Doneckej operačno-taktickej skupiny, ako aj živú silu a vojenskú techniku ukrajinských ozbrojených síl v 113 miestach.
V priebehu dňa systémy protivzdušnej obrany zostrelili deväť rakiet systému HIMARS, ako aj navádzanú vzdušnú bombu AASM „Hammer“ vyrobenú vo Francúzska.
Okrem toho bolo zničených 135 ukrajinských bezpilotných lietadiel v oblastiach Sladkoje, Pavlovka, Signalnoje, Verchnetoreckoje a Orlinskoje v Doneckej ľudovej republike, Golikovo, Červonopopovka a Novodružesk v Luganskej ľudovej republike a Mirnoje, Ševčenkovo, Magedovo a Novoje v Záporožskej oblasti.
Celkovo bolo od začiatku špeciálnej vojenskej operácie zničených 576 lietadiel, 267 vrtuľníkov, 14.440 bezpilotných lietadiel, 481 protilietadlových raketových systémov, 15.377 tankov a iných obrnených bojových vozidiel, 1234 raketometov, 8309 poľných diel a mínometov, ako aj 19.415 špeciálnych vojenských vozidiel.
ZDROJ: News Front
Upozornění: Tento článek je výlučně názorem jeho autora. Články, příspěvky a komentáře pod příspěvky se nemusí shodovat s postoji redakce cz24.news. Medicínské a lékařské texty, názory a studie v žádném případě nemají nahradit konzultace a vyšetření lékaři ve zdravotnickém zařízení nebo jinými odborníky.
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi