JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

AE NEWS: Donald Trump: “Budeme vás silně regulovat, nebo vás uzavřeme!” Konec Facebooku, Twitteru a sociálních sítí v současné podobě je na spadnutí, americký prezident Donald Trump má na stole exekutivní příkaz na zbavení sociálních sítí ochranného paragrafu o digitálních platformách! Trump tak rozhodl poté, co Twitter zcenzuroval několik jeho komentářů o hrozbě podvodů s korespondenčním hlasováním při prezidentských volbách na podzim v Kalifornii!

USA: Tak dlouho se sociální sítě snažily bojovat proti fake news a nahrazovat je svojí pravdou, až to bude teď ty sítě možná stát celý jejich business a existenci.

Ano, už jste to možná zaregistrovali, ale v USA včera došlo k přetečení poháru trpělivosti a velké sociální sítě budou mít velký problém. Začalo to přitom tak jako obvykle. Někdo něco napsal na Twitter, výrok byl označený za nepravdivý a člověk z neziskové agentury výrok a příspěvek na Twitteru doplnil svým vlastním názorem s odkazem na různé zdroje, které měly potvrdit, že výrok uživatele byl nepravdivý. Až do včerejška normální věc, se kterou se v poslední době setkávají miliony uživatelů sociálních sítí. Jenže, včera to bylo jiné.

Společnost Twitter totiž zcenzurovala a uvedla “na pravou míru” několik tweetů amerického prezidenta Donalda Trumpa, který se v nich vyjadřoval k nápadu kalifornských zákonodárců ohledně způsobu voleb prezidenta letos v listopadu.

Trump: “Republikání cítí, že sociální platformy umlčují konzervativní hlasy. Tyto sítě silně zregulujeme, nebo je uzavřeme, než abychom toto dovolili. Viděli jsme, o co se pokusily a selhaly v tom v roce 2016. Nemůžeme připustit sofistikovanější verzi toho samého.”

Kalifornie totiž kvůli koronavirové krizi má v plánu úplně změnit způsob voleb a všichni obyvatelé Kalifornie mají volit korespondenčně. Donald Trump doslova vylítl ze své židle a začal na Twitteru psát, že korespondenční volba je lehce zfalšovatelná, volební lístky mohou být padělány, mohou se dostat do schránek lidí, kteří vůbec nemají americké občanství a nemají právo volit, s lístky se může kšeftovat, v chudých čtvrtích kalifornských měst se velmi snadno můžou volební lístky vykupovat od chudých voličů za peníze.

A to proto, že mnoho Američanů raději dostane za volební lístky peníze na ruku, než aby se trmáceli do volebních místností k volbám někoho, kdo jim stejně nepomůže. Tyto Trumpovy obavy jsou zcela legitimní a nikdo by nečekal, co se stane. Twitter totiž prezidentovi tyto komentáře označil vykřičníkem a doplnil názorem redakce a hostů stanice CNN, kteří se snažili Trumpovy obavy bagatelizovat a označit za nepodložené obavy. Prostě něco podobného, jako dělá Jan Cemper na českém satirickém webu Manipulátoři nebo paní Laďka Mortkowitz Bauerová na české divizi Facebooku pod křídly AFP.

Donald Trump chystá prezidentský dekret na regulaci Facebooku, YouTube, Twitteru a všech sociálních sítí, opatření se  zřejmě bude týkat sítí s počtem uživatelů přesahujících 1 milion

Jenže, tímto krokem to Twitter totálně podělal a Donaldu Trumpovi došla trpělivost. Na Twitteru včera zkritizoval společnost za cenzuru a pohrozil, že se chystá velká akce. Vyslal varování, že buď budou velké sociálně sítě regulovány, anebo je prezident nechá uzavřít. A opravdu, ta akce přišla už dnes. Americký server Breitbart News přinesl exkluzivní informaci od republikánského kongresmana Matta Gaetze, který prozradil naprostou bombu.

Právní výbor amerického kongresu na žádost prezidenta chystá znění prezidentského dekretu, který zbaví velké americké sociální sítě ochrany tzv. odstavce č. 230 amerického zákona Communications Decency Act (CDA), který zaručuje digitálním fórům a platformám s charakterem shromažďování lidí a pronášení názorů ochranu před právní zodpovědností za výroky a obsah na takové síti. Sekce 230 daného zákona totiž považuje takové sítě za veřejný prostor, kde svoboda vyjadřování je chráněna 1. dodatkem americké Ústavy. Jenže, to není to hlavní. Tato sekce totiž úplně zbavuje tyto sociální sítě veškeré právní a trestní zodpovědnosti za publikovaný obsah a škody vzniklé 3. stranám způsobených činností a publikacemi na dané síti.

Takto vypadají Trumpovy cenzurované tweety s odkazy na vysvětlení na stránku s odkazem na stanovisko CNN.

Pokud nějaký uživatel sociální sítě např. nahraje a uveřejní na této síti utajované materiály, výsledky drahého výzkumu soukromé společnosti, odcizené materiály a nákresy nějakého stroje, recept na výrobu nějakého nápoje s tajným složením, zkrátka cokoliv, co bylo odcizeno a někomu to způsobí škodu, poškození zdraví nebo smrt, tak sociální síť podle tohoto odstavce č. 230 nenese žádnou zodpovědnost za publikování takového materiálu, neboť tuto zodpovědnost nese jen koncový uživatel, který materiál na sociální síť nahrál. Jenže, má to jeden háček. Tato ochrana se vztahuje pouze na takové digitální platformy, které mají charakter shromaždišť lidí a obsah platformy tak netvoří firma provozující sociální síť, ale shromážděná veřejnost na této síti. A právě toto je nyní kámen úrazu pro tyto sítě. Ochrana se nevztahuje na vydavatele obsahu, ale pouze na platformy, kde obsah tvoří veřejnost.

Opatření amerického prezidenta dopadne i na české upravovače a cenzory těchto amerických sociálních sítí

Ve chvíli, kdy různí Cemperové, různé Mortkowitzové a další pomáhají sociálním sítím cenzurovat, moderovat a uvádět na pravou míru výroky těchto shromážděných lidí, tak podle názorů amerických legislativců tím sociální sítě pozbývají statusu shromaždišť a platforem pro vyjádření názorů veřejnosti, ale stávají se z nich vydavatelské domy, resp. standardní mediální tvůrci obsahu. A na ty se v USA ochranná sekce č. 230 zákona Communications Decency Act nevztahuje.

Proto žádná americká společnost, která je vydavatelem informací, zpravodajství a článků, není zbavena zodpovědnosti za obsah svých uživatelů ve vztahu ke škodám způsobených 3. stranám, a tím se nemyslí jen obsah článků, ale veškerý obsah, včetně komentářů, reakcí a debat čtenářů pod články. Proto vydavatelské domy musí diskuse cenzurovat, moderovat, ošetřovat, a to v souladu s tím, aby informace uživatelů média nezasáhly do soukromých práv třetích stran. A přesně toto začal už dávno dělat Facebook, Twitter, Google, YouTube, Instagram a celá řada dalších sociálních platforem. Sociální sítě se tak samy odkopaly a odhalily, že nejsou platformy pro názory lidí, ale platformami pro šíření vlastních názorů. A to je činnost publikační a mediální, která nespadá do definice sociální platformy.

Na tuto stránku odkazují vykřičníky s Trumpovými označenými tweety. Trump prý činí nepodložené výroky ohledně podvodů při korespondenčním hlasování.

Donald Trump by měl prezidentský dekret podepsat už dnes večer, nejpozději zítra a podle kongresmana Gaetze bude laděný a formulovaný tak, že pokud velké sociální sítě budou provádět nadále zasahování do výroků a obsahu příspěvků na sociálních sítích způsobem, jako činí dosud, automaticky tím sítě ztratí ochranu sekce č. 230 zákona Communications Decency Act. V tom okamžiku by to znamenalo de facto konec pro sociální sítě, protože není možné ani pomocí robotů a analytických systému posuzovat každý jednotlivý status miliard uživatelů sítě denně, jestli neporušuje něčí majetková, autorská nebo jiná práva. Ztráta statusu ochrany sekce č. 230 by znamenala konec sociálních sítí, protože hrozba žalob na tyto sítě by nebyla manažovatelná a zvládnutelná.

Umlčení Davida Ickea kvůli informacím o 5G sítích bylo předzvěstí, že sociální sítě zkusí cenzurovat i Donalda Trumpa. A opravdu to zkusily, ale tohle je bude mrzet

Donald Trump na Twitteru tento krok proti sociálním sítím zdůvodňuje tím, že americké sociální sítě začaly už před časem masivně a brutálně umlčovat tzv. konzervativní hlasy v USA, především osobnosti, aktivisty, komentátory a moderátory konzervativních a na republikány napojených organizací. Všichni si pamatujete, jak před dvěma týdny byl z YouTube a Facebooku smazán David Icke, protože jeho názory se nelíbily pracovníkům fact checkingových organizací pracujících pro tyto sociální sítě. Nepohodlné názory Davida Ickea o vlivu sítí 5G vedly nakonec až k jeho zabanování na těchto sítích. Jenže, ve chvíli kdy to samé začnou sociální sítě provádět i se statusy prezidenta USA, tak to zkrátka překročí určitou čáru. A to je dobře. Prezidentský dekret totiž bude zakazovat sociálním sítím zásahy do statusů a příspěvků ve všech případech, nejen pouze v případě, že komentář napsal politik. Otázkou je, co to bude pro sociální sítě znamenat.

Trump v těchto komentářích obvinil Twitter ze zasahování do prezidentských voleb 2020.

Tyto sítě se dosud řídí tzv. komunitními pravidly, které jsou dostatečné gumové, aby šly ohýbat podle potřeby. Záleží nyní na přesném znění nového Trumpova prezidentského dekretu, jak bude formulovaný, protože i když bude formulovaný velice obecně, může dojít k tomu, že sociální sítě budou řešit velké dilema, a to jestli riskovat ztrátu ochrany sekce č. 230 a dál cenzurovat příspěvky a statusy uživatelů, anebo se podřídit a úplně přestat cenzurovat obsah svých sítí.

Dostanou se tak do střetu dva zájmy sítí, zájem ekonomický ze strany investorů, a zájem propagandistický ze strany globalistů na procesy formování informačního pole. Jakkoliv to může znít zvláštně, není to jedno a totéž, protože v sociálních sítích jsou obrovské investice hedgeových fondů, kterým je politika úplně volná a sledují pouze zisk, takže budou tlačit na ukončení všech zásahů cenzury do příspěvků. Na straně druhé, za těmito sítěmi stojí skupiny mocných, od Bilderbergu až po B’nai B’rith. Blíží se americké prezidentské volby a sociální sítě se měly stát nástrojem na zastavení a umlčení Donalda Trumpa a všech konzervativců okolo něho.

Americká prezidentská volební kampaň je v plném proudu a sociální sítě začaly mazat a umlčovat příznivce Donalda Trumpa a konzervativní politiky. Pořád se nic nedělo. Ale teď zkusili umlčet i nejvyššího halachistu v Bílém domě a začne mela

V konečném důsledku je to znovu válka mezi sionisty a halachisty, kteří bojují o kontrolu nad sociálními sítěmi před volbami na podzim. Sionisté se snaží použít tyto sítě na zastavení šancí Donalda Trumpa na znovuzvolení, halachisté naopak usilují o neregulování těchto sítí, protože to jim přesně vyhovuje, protože Donald Trump je ten, který válcoval a válcuje sociální sítě. Všichni vědí moc dobře, že Donald Trump je hvězda, která oslňuje a zastiňuje všechny ostatní politiky a kandidáty okolo, to je přesně důvod, proč si Dům JHVH vybral právě jeho do Bílého domu. Každopádně, zabanování Davida Ickea bylo předzvěstí toho, že někdo zkusí brzy zabanovat i Donalda Trumpa. Stalo se a zkusil to Twitter, a dopadlo to přesně takto, přípravou prezidentského dekretu, až má člověk pocit, jestli to nebylo naplánované a domluvené s Twitterem, aby Bílý dům dostal záminku a tzv. nabito do laufu, aby tento prezidentský dekret mohl být zdůvodněn.

https://twitter.com/realDonaldTrump/status/1265649545410744321?s=20

Nový dekret ale může vést i k akceleraci zavírání účtů lidí, které Facebook posoudí jako problematické. Může smazat účty všech konzervativců. To by ovšem mohlo vyvolat další reakci prezidenta a dost možná i další legislativu, o které se také uvažuje, a to je legislativa označující velké sítě za “společnosti veřejného prostoru”, což by znamenalo úřední regulaci sociálních sítí jako platforem řízených principem veřejného práva, kam nikdo nesmí nikomu zakázat vstup a vyjadřování. De facto by tím sociální sítě získaly charakter veřejnoprávních médií podle modelu britské BBC, méně podle modelu v České republice. Takové sociální sítě by si potom sáhly i na státní dotace a subvence, ale bylo by to za cenu mohutných regulací, kterých by se investoři zděsili. Jak se ukazuje, uvádění názorů uživatelů sociálních sítí na pravou míru jinými lidmi, posuzovateli pravdy, byl opravdu hodně blbý nápad, na který teď sociální sítě dojedou, tak jako tak.

-VK-

Šéfredaktor AE News

Odeslat komentář