Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
PALESTINA: Zástupce šéfa politického křídla hnutí Hamás a vedoucí představitel této radikální palestinské skupiny v Libanonu Sálih Arúrí dnes zahynul při izraelském vzdušném úderu na předměstí Bejrútu. Informovaly o tom světové tiskové agentury a zprávu potvrdil samotný Hamás. Izraelská armáda uvedla, že zprávy zahraničních médií nekomentuje. Libanonský premiér Nadžíb Míkátí útok odsoudil jako „další izraelský zločin“ a Bejrút hodlá podat stížnost k Radě bezpečnosti OSN. Za „teroristický čin“ označil útok vůdce Hamásu Ismaíl Haníja. Podle izraelského listu Haarec se zastavila jednání mezi Izraelem a radikálním palestinským hnutím Hamás o další možné dohodě o izraelských rukojmích.
„Mučednická smrt místopředsedy politbyra Hamásu, šejka Sáliha Arúrího, při sionistickém úderu v Bejrútu,“ uvedlo hnutí Hamás v prohlášení, které odvysílal jeho oficiální kanál Aksá TV a další média. Při útoku přišli o život také dva velitelé ozbrojeného křídla Hamásu, brigád Kasám, uvedla stanice Aksá TV.
Libanonská státní tisková agentura oznámila, že při explozi bytového domu způsobené dronem na jižním bejrútském předměstí Dahíja zemřelo celkem šest lidí. Tato čtvrť je podle Reuters známou baštou libanonského islamistického hnutí Hizballáh, podporovaného Íránem a napojeného na Hamás. Podle libanonské agentury se v zasažené budově v době útoku „konalo setkání palestinských skupin“.
Pokud za útokem stojí skutečně Izrael, mohlo by to znamenat výraznou eskalaci blízkovýchodního konfliktu, upozornila agentura AP. Vůdce Hizballáhu Hasan Nasralláh slíbil, že skupina se bude mstít za jakýkoli izraelský útok na palestinské představitele v Libanonu. Agentura AFP píše, že od vypuknutí války v Pásmu Gazy je to poprvé, co Izrael zaútočil na libanonské hlavní město; dosud se údery omezovaly na jih země v reakci na přeshraniční ostřelování obcí na severu Izraele ozbrojenci Hizballáhu.
Libanonský premiér Míkátí uvedl, že „tento nový izraelský zločin si klade za cíl vtáhnout Libanon do nové fáze konfrontace“ s Izraelem. Mikátího úřad poté oznámil, že premiér požádal ministerstvo zahraničí, aby předložilo Radě bezpečnosti OSN stížnost na „nehorázný“ útok na předměstí Bejrútu a na všechna „nová izraelská porušení libanonské svrchovanosti“.
Poradce izraelského premiéra Benjamina Netanjahua Mark Regev v rozhovoru pro televizní stanici MSNBC připomněl, že Izrael se k útoku nepřihlásil, ale zdůraznil: „Ať už to udělal kdokoli, jedno musí být jasné: toto nebyl útok na libanonský stát. Ať to udělal kdokoli, provedl chirurgický úder proti vedení Hamásu.“
Izrael si vytyčil za cíl hnutí Hamás zcela zničit; vede proti němu válku v Pásmu Gazy v odvetě za jeho krvavé útoky ze 7. října, při nichž přišlo o život na 1200 lidí a dalších asi 240 bylo uneseno. Někteří izraelští politici již dříve prohlásili, že Izrael bude pronásledovat a likvidovat vedoucí představitele Hamásu nejen na palestinských územích, ale také kdekoli v zahraničí.
Vůdce Hamásu Haníja v televizním vystoupení prohlásil, že zavraždění Arúrího je „teroristickým činem“, porušením libanonské svrchovanosti a dalším prohloubením nepřátelství Izraele vůči Palestincům.
Libanonské hnutí Hizballáh reagovalo prohlášením, podle něhož zavraždění vysoce postavených činitelů Hamásu v Bejrútu je „vážným útokem na Libanon“, který se neobejde bez reakce nebo trestu, a „nebezpečným vývojem ve válce“.
Islámský džihád, další radikální palestinská organizace působící zejména v Pásmu Gazy, slíbil pomstu a uvedl, že „tento zločin nezůstane nepotrestán a odpor bude pokračovat až do odstranění okupace“. Írán prohlásil, že smrt Arúrího ještě více povzbudí boj proti Izraeli; jemenské povstalecké hnutí Húsíů, které Írán rovněž podporuje, vyjádřilo soustrast.
V Ramalláhu, který je de facto hlavním městem okupovaného Západního břehu Jordánu, vyrazily do ulic stovky Palestinců, kteří se dožadovali pomsty a provolávali slávu brigádám Kasám.
Mluvčí izraelské armády Daniel Hagari uvedl, že ozbrojené síly Izraele mají vysokou pohotovost a jsou připraveny na všechny možné scénáře. Na dotaz novináře ohledně zabití Arúrího mluvčí pouze řekl, že armáda se soustředí na porážku Hamásu. Izrael se k podobným útokům tradičně nevyjadřuje.
Arúrí byl významným představitelem politického křídla Hamásu a také jedním ze zakladatelů jeho vojenského křídla, brigád Kasám, které se 7. října podílely na brutálním vpádu na území jižního Izraele. Zároveň byl považován za vůdce vojenského křídla Hamásu na okupovaném Západním břehu Jordánu a hlavního strůjce tamního ozbrojeného odporu, poznamenal zpravodajský server The Times of Israel.
V poslední době Arúrí pobýval v Libanonu i v Kataru, který se snaží o zprostředkování rozhovorů mezi Izraelem a Hamásem včetně vyjednávání o propuštění rukojmích unesených 7. října do Pásma Gazy. Spojené státy, které jako většina západních zemí označují Hamás za teroristickou skupinu, loni vypsaly odměnu pět milionů dolarů za informace vedoucí k jeho dopadení.
„Očekávám mučednickou smrt a myslím, že už jsem žil příliš dlouho,“ řekl Arúrí v srpnu, když vyzýval Palestince během eskalace násilí na Západním břehu, aby se chopili zbraní.
Haarec: Po smrti Arúrího se jednání Izraele a Hamásu o rukojmích zastavila
Jednání mezi Izraelem a radikálním palestinským hnutím Hamás o další možné dohodě o izraelských rukojmích se zastavila poté, co dnes při izraelském úderu na předměstí Bejrútu zemřel Sálih Arúrí. Na svých internetových stránkách to napsal izraelský list Haarec s odvoláním na arabské diplomatické zdroje.
Ty uvedly, že podle lidí zapojených do jednání zprostředkovaných Egyptem a Katarem „atentát změnil situaci a pokrok teď není možný“. Nyní jde o to, aby jakákoliv reakce, zejména z Libanonu, byla uměřená a umožnila případné pokračování rozhovorů, píše izraelský list.
Za prostřednictví Kataru, Egypta a Spojených států se Izrael s Hamásem koncem listopadu dohodl na několikadenním klidu zbraní. Během něho radikálové ovládající Pásmo Gazy propustili několik rukojmích, které 7. října zajali během vpádu na izraelské území. Podle informací izraelské strany nyní drží Hamás v Pásmu Gazy skoro 130 rukojmích, píše agentura DPA.
ZDROJ: Haarec / Reuters / AP / Aksá TV / ČTK / CZ24.news
Upozornění: Tento článek je výlučně názorem jeho autora. Články, příspěvky a komentáře pod příspěvky se nemusí shodovat s postoji redakce cz24.news. Medicínské a lékařské texty, názory a studie v žádném případě nemají nahradit konzultace a vyšetření lékaři ve zdravotnickém zařízení nebo jinými odborníky.
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi