JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Dúhový obracač kabátov Pellegrini v snahe zapáčiť sa ambasáde USA zaútočil na Sputnik, Rusko, aj Maďarsko. Asi sa už vidí byť premiérom s Korčokovskou orientáciou

SLOVENSKO: Progresívny líder opozície Peter Pellegrini tvrdí, že ak by bol premiérom nateraz by pozastavil aktivity so Sputnikom a neočkoval by ním. Podľa Pelelgriniho by sme mali veriť Baťovej ŠÚKLu a nie nejakému papieru z Maďarska

Predseda najsilnejšej opozičnej strany Hlas-SD, Peter Pellegrini mal od začiatku okolo vakcíny Sputnik V nejasné vyjadrenia. Niekedy hovoril, že on ako premiér by tiež nakúpil Sputnik V, na inej tlačovke však zas naznačoval, že musíme veriť nášmu ŠÚKLu na čele s Baťovou, ktorá Sputnik odmieta.

 

Pellegrini kritizuje zmluvu so Sputnikom V. O nevýhodných nezverejnených zmluvách so západnými vakcínami je však ticho

Najnovšie sa liberál Pellegrini vyjadril o niečo jasnejšie. A Sputnik udupal pod čiernu zem. Potencionálny budúci premiér Pellegrini sa najprv vyjadril k zverejnenej zmluve medzi ministerstvom zdravotníctva a ruským výrobcom vakcíny Sputnik V:

„To je tak nevýhodná zmluva, že neviem ako mohol niekto takto sa ponížiť a za Slovenskú republiku takúto zmluvu podpísať. Je to neefektívne narábanie z verejnými zdrojmi, je to nemalá suma dolárov, alebo eur, ktoré Slovensko za Sputnik zaplatilo. No je to jednoducho chaos a preto sa ukazuje prečo tú zmluvu nechceli zverejniť,“ povedal Pellegrini na piatkovej tlačovej konferencii.

Peter Pelelgrini bol jeden z tých, ktorý spoločne s liberálnymi médiami, Čaputovou a liberálkou Kolíkovou, vehementne žiadal zverejnenie zmluvy s výrobcom Sputnika V. Je však zaujímavé, že nikto z vyššie menovaných nežiadal, ani teraz nežiada aj zverejnenie zmlúv medzi Európskou komisiou a západnými výrobcami vakcín, Pfizer, Moderna a AstraZeneca.

Áno je pravdou, že zmluva so Sputnikom je viac v prospech výrobcu, lenže z dostupných informácií, ktoré prenikli na verejnosť sú pre nás zmluvy so západnými vakcínami ešte viac nevýhodné než zmluva so Sputnikom. Zmluvy so západnými farmafirmami však žiadni liberáli na čele s Pellerginim nekritizujú. Dvojaký meter ako vyšitý. Tu ide len o to kopnúť si cez vakcíny opäť do Ruska.

 

Kopol si aj do Maďarska

Pellegrini ďalej na tlačovke obvinil expremiéra Matoviča, že neslúži Slovensku, ale obhajuje záujmy Ruského výrobcu vakcíny Sputnik V. Líder Hlasu si tiež kopol do Maďarska:

„Ak to vedel tak konal v prospech súkromnej firmy, na úkor krajiny, ktorej bol premiér a jeho prioritou malo byť chrániť záujmy Slovenskej republiky a nie ruského výrobcu, alebo a Maďarskej republiky, ak v tom boli zapletení ešte aj oni.“

 

Sputnik sa podľa Pellegriniho vráti do Ruska

Liberál Pellegrini si myslí, že Sputnik V sa vráti do Ruska:

„Pravdepodobne by sa tá vakcína mala vrátiť majiteľovi, keďže sme za ňu nezaplatili, tak nie sme jej vlastníkom, vidíte, že sa začína hrať nejaká ďalšia hra, že odišlo nejakých 300 a 300 nejakých skúmaviek do Ruska, bude to do konca mája, dovtedy neviem či si náš štát trúfne očkovať. Takže si myslím, že vláda sa to bude snažiť dať nejako tak do stratena a tie vakcíny tak potichu opustia Slovensko.“

Líder Hlasu predpokladá, že ľudia už o Sputnik nemajú tak veľký záujem ako na začiatku:

„Ja si neviem teraz predstaviť ako by dokázali ľudí presvedčiť, že s niečím okolo čoho je toľko šumu a nejasností sa majú dať očkovať. Poškodili podľa mňa samotnej vakcíne, a znížilo sa podľa mňa výrazne percento tých, ktorí ešte pred troma mesiacmi, ktorí signalizovali, že pri Sputniku by boli ochotní sa dať zaočkovať. Ten počet ľudí sa výrazne znížil na základe týchto aktivít, ktoré vidia.“

 

Pellegrini by ruskou vakcínou nateraz neočkoval: Pozastavil by som aktivity so Sputnikom

Pellegrini sa nakoniec jasne vyjadril, čo by spravil on ak by bol premiérom. Sputnikom V by neočkoval:

Ja si myslím, že za týchto okolností, kedy náš štátny úrad (ŠÚKL), ktorému musíme dôverovať , lebo on je tu na to, aby chránil zdravie občanov SR, pokiaľ ten signalizuje, že nedostal všetky informácie, ktoré dostať mal, keď napríklad veľké krajiny ako Brazília, ktorá oznámila, že odhalila skutočnosť, že vírus sa môže ďalej množiť po očkovaní, tak je logické, že do tohto momentu keby som bol predseda vlády by som nateraz pozastavil aktivity so Sputnikom, vyriešil časť obchodnú, ale doriešil aj tú zdravotnícku, pretože ja si nemyslím, že si to dnes nemôže niekto trúfnuť, len na základe toho, že z Budapešti príde papier, že tá vakcína je okay. Na základe toho všetkého chaosu by som si netrúfol odporučiť ľuďom túto vakcínu používať.

vakcína Sputnik V
Ilustračné foto

Líder Hlasu teda nedôveruje maďarskému certifikovanému laboratóriu, ale verí Brazílii, ktorej vládne prezident Bolsonaro odmietajúci očkovanie a je známy svojim negatívnym vzťahom k Ruskej federácii. A verí tiež Baťovej, ktorá vydala jasne politické stanovisko a nie odborné.

Vakcínou Sputnik V sa očkuje v 62 krajinách – čo je takmer jedna tretina sveta a nikde s ním nie sú problémy. Maďarské dáta ukazujú, že Sputnik V je najlepšia vakcína – po očkovaní ruskou vakcínou sa nakazilo najmenej ľudí, čo znamená, že ďaleko lepšie chráni pred Covidom než západné vakcíny.

Pellegrini sa svojim postojom postavil na stranu progresívcov, liberálov a rusofóbov, ktorí odmietajú očkovanie ruskou vakcínou Sputnik V. Na to by mali občania myslieť pred ďalšími voľbami.

Komentář

Odeslat komentář