JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

EÚ je vážne znepokojená pohybom ruských vojsk v Rusku. Nie je znepokojená hromadením vojsk a techniky NATO blízko ruských hraníc

EU/RUSKO: Šéf európskej diplomacie Josep Borrell v nedeľu vyjadril vážne znepokojenie nad pohybom ruských vojsk v blízkosti hraníc s Ukrajinou a prisľúbil Kyjevu neochvejnú podporu Únie. Informovala o tom agentúra AFP

Josep Borrell
Na snímke Josep Borrell

S vážnymi obavami sledujeme ruskú vojenskú aktivitu v blízkosti Ukrajiny,“ napísal Borrell na Twitteri po telefonickom rozhovore s ukrajinským ministrom zahraničných vecí Dmytrom Kulebom, ktorého ubezpečil o „neochvejnej podpore zvrchovanosti a územnej celistvosti Ukrajiny zo strany EÚ“.

Borrell uviedol, že o tejto otázke bude viesť ďalšie rokovania so šéfom ukrajinskej diplomacie a ministrami zahraničných vecí krajín EÚ na stretnutí, ktoré sa bude konať ešte tento mesiac.

Ukrajina i Spojené štáty minulý týždeň hlásili presuny ruských vojakov na anektovanom Krymskom polostrove a pri rusko-ukrajinských hraniciach.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenský minulý štvrtok obvinil Moskvu zo sústreďovania vojakov na hraniciach s Ukrajinou, pričom uviedol, že „napínanie svalov formou vojenských cvičení a možné provokácie v pohraničných oblastiach sú tradičné ruské hry.“ Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov zhromažďovanie vojakov pri hraniciach s Ukrajinou priamo nepotvrdil. Zdôraznil však, že Rusko má právo presúvať vojakov po svojom území podľa svojho uváženia.

Ozbrojený konflikt na východe Ukrajiny vypukol v roku 2014, keď Rusko anektovalo ukrajinský Krymský polostrov a časti východoukrajinského Donbasu ovládli proruskí separatisti. Konflikt si podľa OSN vyžiadal už viac ako 13.000 obetí.

Západní lídri vrátane amerického prezidenta Joe Bidena vyhlásili, že stoja na strane Ukrajiny.

Komentář

  • Sh. Be. Ann

    6. dubna 2021

    Jednoznačne jasné, že USA a západ stoja na strane Ukrajiny, veď na inej strane ani nemôžu stáť. Nech len stoja, veď za chvíľu ich nohy rozbolia a potom si z toho všetkého sadnú na stoličku, aby ich nohy neboleli.
    Rusi si už niekoľko krát obojovali svoje územie a vyzerá, že si ho budú musieť obojovať znovu. Veď Ukrajina, to je Rusko a já neviem, čo tam robia fašisti, vlasovci, banderovci, a ešte aj nejaký že azov. Načo to Rusi trpia na svojom území. Poďme vyčistiť južnú časť Ruska… !!

Odeslat komentář