Schválený text legislativy je výsledkem takzvaného trialogu, jednání mezi Evropským parlamentem, Radou EU a Evropskou komisí. Nyní čeká na schválení národními vládami v Radě EU. Poté bude zveřejněna v Úředním věstníku EU a bude moct vstoupit v platnost. Teoreticky už od letoška.
Podle IT poradkyně KPMG Ivy Vondrové tak česká vláda bude muset umožnit svým občanům a firmám tuto službu využívat.
„V tuto chvílí má přibližně 60 procent populace EU ze 14 členských států možnost použít národní digitální identitu v zahraničí, nové eID by toto mělo umožnit všem. Nyní je v ČR řada nástrojů a řešení digitální identity, mezi ně patří i Datová schránka či BankID. Na národní úrovni tedy vznikají podobné projekty jako na úrovni EU. Ty procesy jdou ruku v ruce – národní digitální identita se přenese do té z EU. Musí být národní řešení, které se pak napojí na to evropské,“ uvádí.
Vedle výhod a jednoduchosti se nicméně často hovoří i o úskalích jednotné evropské identity. Kritici považují eID za základní kámen budoucího „evropského státu digitálního dohledu“, tedy metody, jak sledovat každý krok člověka. Nedávno celkem 504 odborníků na ochranu soukromí a kybernetickou bezpečnost z 39 zemí podepsalo společný dopis, v němž varovali před nevýhodami chystané legislativy, protože „řádně nerespektuje právo občanů na soukromí a bezpečnost online komunikace“.
„Oceňujeme vaše úsilí o zlepšení digitální bezpečnosti evropských občanů; je nanejvýš důležité, aby digitální interakce občanů s vládními institucemi a úřady byla v souladu s pravidly EU, s průmyslem a zároveň chránit soukromí občanů. Skutečně, mít společné technické standardy a umožnit bezpečné přeshraniční řešení elektronické identity je v tomto směru solidním krokem. Jsme však velmi znepokojeni tím, že v současné podobě, v jaké je tento návrh předložen, právní předpisy nepovedou k dostatečnému technologickému zabezpečení občanů a podniků, jak bylo zamýšleno, protože ve skutečnosti velmi pravděpodobně povedou ke snížení bezpečnosti pro všechny,“ píše se v dopisu .
Možná nebezpečí rozvádí i Vondrová. „Jednou z kritických oblastí je bezpečnost řešení a ochrana osobních údajů. V kontextu GDPR a práv původců údajů („subjektů údajů“, máme-li použít oficiální pojem používaný v rámci GDPR) se jako velká výhoda jeví možnost uživatelů (obyvatel EU) kontrolovat, jaká data a v jakém rozsahu budou sdílet s danou třetí stranou. Zároveň budou mít možnost dohledat, jaké údaje byly sdílené,“ uvedla. Podle ní je třeba, aby se novinka řídila aktuální evropskou regulací v oblasti kyberbezpečnosti, aby se co nejvíce minimalizovala rizika.
Piráti proti Z českých europoslanců se vyslovili pro spíše zástupci koalice Spolu, respektive bývalých členů klubu ANO. Naopak výrazně proti jsou Piráti. Podle jejich europoslance Mikuláše Peksy jde obecně o velmi užitečný nástroj, u něhož ale přetrvávají potíže, které nelze pominout.
„Do návrhu se nám podařilo dostat např. záruku, že si uživatelé budou moci vybrat, která konkrétní data budou chtít s ověřovateli sdílet. To je velmi důležité pro bezpečnost dat. Finální podobu návrhu Evropské digitální identity ale nemůžeme podpořit. Návrh obsahuje řadu ustanovení sporných z pohledu ochrany soukromí. I přesto, že se nám podařilo zamezit zavedení hned několika problematických prvků, jako třeba tzv. ‚unikátního‘ identifikačního čísla pro každého občana, má návrh stále příliš mnoho děr, které by mohly nejen státy zneužít. A soukromí a identita každého občana je pro nás velmi vysoká hodnota, kterou nemůžeme riskovat,“ sdělil redakci Peksa.
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi