JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Eurohujeři šílí ze zprávy ČNB k odmítnutí přijetí eura v České republice

ČESKO: Eurohujeři zkritizovali zprávu České národní banky (ČNB), podle které Česká republika ještě není připravená na přijmutí eura. Centrální bankéři se prý pletou do čistě politického rozhodnutí, kterým je rozhodnutí o přijetí eura. Podle analýzy ČNB brání přijetí eura rozdíl v ekonomické úrovni Česka a eurozóny.

„Způsob, jakým do diskuze o euru zasahuje ČNB, je po celá léta skandální. Silnými slovy zpravidla šetřím, ale tady jsou zcela namístě,“ reagoval například bývalý ministr financí Ivan Pilip pro server SeznamZprávy.

A přidali se k němu i další příznivci eura.

Podle šéfa Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáše Prouzy je Česko na euro připraveno.

„Vyplývá to ze zkušenosti nových států eurozóny i z analýz. Proč politické vedení centrální banky zkresluje práci svých vlastních odborníků?“ napsal na sociálních sítích.

„Vstupovat do předlužené eurozóny s nemocnými bankami by byla chyba. Zastánci eura chtějí jen stále těsnější a mocnější EU, ekonomickou logiku to nemá,“ komentuje text Jan Skopeček, ekonomický expert ODS, na kterého hned reagoval Miroslav Kalousek, předseda poslaneckého klubu TOP 09.

A stejně jako příznivci, ozvali se i odpůrci.

„Vstupovat do předlužené eurozóny s nemocnými bankami by byla chyba. Zastánci eura chtějí jen stále těsnější a mocnější EU, ekonomickou logiku to nemá,“ uvedl Jan Skopeček, ekonomický expert ODS.

Podle zprávy ČNB brání přijetí eura ekonomické rozdíly mezi Českou republikou a zeměmi eurozóny.

Dalším rizikovým faktorem ohledně přijetí eura je nesladěnost finančních cyklů Česka a eurozóny.

Jako hlavní rizika centrální banka zmiňuje také obavu z vyšší inflace, tedy zdražování v případě zavedení eura.

Naopak jedním z dlouhodobě nejvýznamnějších argumentů pro vstup Česka do eurozóny je její obchodní a vlastnická provázanost se zeměmi platícími eurem.

Podle analýzy také nadále přetrvávají rozdíly ve struktuře české ekonomiky ve srovnání s ekonomikou eurozóny. Rozdíl spočívá především v nadprůměrném podílu průmyslu na tvorbě českého hrubého domácího produktu. (pel)

Odeslat komentář