JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Europoslanci vůbec neberou do úvahy naše plány na zachování jaderné energetiky

BRUSEL: Europoslanci dnes podpořili podpořili klimatický plán nové Evropské komise Ursuly von der Leyenové. Dva pozměňovací návrhy, jenž uznávaly roli jaderné energetiky při dosažení klimatických cílů, však odmítli. Právě za zachování jaderné energetiky bojoval mezi premiéry Andrej Babiš.

Takzvaná Evropská zelená dohoda má za cíl snížit do roku 2030 emise oxidů uhlíku o nejméně 50 procent proti hodnotám z roku 1990. Poslanci vyzvali, aby byl cíl vyšší. Plán Ursuly von der Leyenové má obsahovat pět desítek kroků, které by do roku 2050 měly přispět k docílení klimatické neutrality.

Týkat se má řady oblastí od energetiky přes automobilový průmysl až třeba po zemědělství. V úterý komise představila investiční fond, který by měl průmyslovým a uhelným regionům pomoci při přechodu na nízkouhlíkové hospodářství.

Dva pozměňovací návrhy, které chtěly uznat roli jaderné energetiky ale europolanci při hlasování o Evropské zelené dohodě zamítli. Ve finální dokumentu tak nebude zařazena formulace z jednoho z návrhů, že Evropský parlament „uznává roli, kterou jaderná energie hraje jako nízkouhlíková technologie v národních energetických mixech“, ani formulace z druhého, že Evropský parlament „věří, že jaderná energie může hrát roli v dosažení klimatických cílů“.

Odeslat komentář