Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
SLOVENSKO: Miroslav Radačovský: NATO je USA, a USA majú svoje globálne záujmy a s určitosťou na svoju vojenskú silu nepotrebujú OS SR tak, ako nepotrebujú ozbrojené sily štátov, ako je Litva, Lotyšsko a Estónsko. USA potrebujú ich územia, pretože sa nachádzajú v blízkosti ich globálneho nepriateľa, Ruskej federácie.
Ministerstvo obrany SR dostalo 8. septembra 2021 od vlády SR mandát na nákup 152 kusov pásovej techniky. Predpokladané náklady na projekt predstavujú 1,739 miliardy eur s DPH, z toho samotné vozidlá by mohli stáť 1,447 miliardy eur. Zároveň bol schválený aj nákup 76 bojových obrnených vozidiel (BOV) 8×8. Náklady zahŕňajúce aj logistickú podporu, muníciu a infraštruktúru majú predstavovať 332 miliónov eur s DPH. Je podľa vás vhodné v období ekonomickej krízy nakupovať vojenskú techniku? Čo tým vláda SR a MO SR sledujú? Odpovedá poslanec Európskeho parlamentu a predseda strany Slovenský PATRIOT Miroslav Radačovský.
Miroslav Radačovský, europoslanec a predseda strany Slovenský PATRIOT
Podľa môjho názoru, jediné akceptovateľné riešenie je nebyť členom NATO, lebo to nie je povinnosť, a uzatvoriť s okolitými krajinami zmluvy o priateľstve, vzájomnej pomoci a vojenskej spolupráci v prípade možného ohrozenia Slovenska, síce neviem zo strany koho, ale predsa len, aby obranyschopnosť bola zabezpečená aspoň teoreticky.
„Treba objektívne konštatovať, že sme členom NATO a pokiaľ je to tak, tak z tohto členstva pre Slovensko vyplývajú aj zmluvné záväzky. Otázky týkajúce sa zahraničnopolitických vzťahov je potrebné vždy pomenovať priamo, objektívne, pravdivo, bez nánosu akýchsi diplomatických floskúl.
NATO je USA, a USA majú svoje globálne záujmy a s určitosťou na svoju vojenskú silu nepotrebujú ozbrojené sily SR tak, ako nepotrebujú ozbrojené sily iných štátov, ako je Litva, Lotyšsko a Estónsko. USA potrebujú územia týchto štátov, pretože sa nachádzajú v blízkosti ich globálneho nepriateľa, Ruskej federácie.
Povedať to takto objektívne a priamo by z medzinárodného hľadiska bolo pre USA neakceptovateľné, a preto zaujali neobjektívne stanovisko, že tieto štáty vrátane Slovenska potrebujú silné ozbrojené sily, dobrú výzbroj a členstvo v NATO kvôli ich bezpečnosti a obrane pred možným napadnutím.
Určite sa možným napadnutím nemyslí agresia zo strany napr. Španielska, Maďarska alebo Francúzska, ale hrozba z východu. Jednoducho, Slovenská republika prijala takúto hru a tváriac sa, že je silným spojencom NATO, teda USA, vyzbrojuje, dozbrojuje a prispieva finančne do rozpočtu NATO. Keby sme problém chceli pomenovať absolútne jasne, bez zavádzania, tak by ho bolo možné riešiť tromi spôsobmi.
1. Nehrať sa na akýchsi vojensky zdatných členov NATO a vynakladať finančné prostriedky na zbrojenie, ale jednoducho umožniť vojskám USA pobyt na našom území a nie platiť im do spoločného fondu, ale zaplatiť by mali USA za to, že môžu využívať naše územie.
2. Vystúpiť z NATO, pretože, buďme úprimní, niekoľko lietadiel a v podstate niekoľko bojových vozidiel určite je len pre taký vojenský moloch ako Spojené štáty americké nepodstatných. Nakoniec, podmienka členstva v EÚ nie je podmienkou byť v NATO, pričom je zrejmé, že niektoré štáty EÚ nie sú členmi NATO.
3. Nie je v rozpore so zmluvami EÚ, aby ten-ktorý národný štát nemohol uzatvoriť zmluvu so štátom mimo EÚ. Pokiaľ by sme zostali aj členom NATO, bolo by vhodné uzatvoriť zmluvu o priateľstve, vzájomnej pomoci, hospodárskej a vojenskej spolupráci s Ruskou federáciou a tým by sa vyriešil aj problém možnej obavy zo strany Ruska a nebolo by potrebné vynakladať finančné prostriedky na zbrojenie. Nejde o nič nové.
Pred 2. svetovou vojnou sme mali obranné spojenecké zmluvy s Francúzskom a Veľkou Britániou a aj napriek tomu po nástupe Hitlera k moci sme uzatvorili zmluvu o vzájomnej pomoci a vojenskej spolupráci s vtedajším Sovietskym zväzom.
Podľa môjho názoru, jediné akceptovateľné riešenie je nebyť členom NATO, lebo to nie je povinnosť, a uzatvoriť s okolitými krajinami zmluvy o priateľstve, vzájomnej pomoci a vojenskej spolupráci v prípade možného ohrozenia Slovenska, síce neviem zo strany koho, ale predsa len, aby obranyschopnosť bola zabezpečená aspoň teoreticky. Ruská federácia pre svoje globálne záujmy určite naše územie nepotrebuje. Nezničia si predsa obchodného partnera ani plynovod, ani ropovod, ktorý len nedávno dostavali“, uzavrel svoju odpoveď pre magazín Extra plus europoslanec a líder politickej strany Slovenský PATRIOT Miroslav Radačovský.
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi