Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
EU: Tento týždeň sa v Bruseli diali vážne veci: Európska komisia sa pokúšala urýchlene zriadiť úrad, ktorý by v prípade krízového stavu vzal členským krajinám rozhodovacie práva. O bližšie vysvetlenie sme požiadali europoslanca Milana Uhríka
Úrad pre pripravenosť a reakciu na mimoriadne situácie v oblasti zdravia (HERA), ktorý navrhuje zriadiť šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová, by v prípade krízového stavu získal nad členskými štátmi súbor výnimočných právomocí a bol by chránený pred zasahovaním alebo dohľadom zo strany Európskeho parlamentu a Rady EÚ. Teda členské štáty by stratili právo rozhodovať o tom, čo sa bude počas „krízovej situácie“ v ich krajine diať. Čo je to za podozrivú aktivitu a čo sa za ňou skrýva?
Uhrík: Nešlo o nič iné, než o ďalší v rade pokusov obísť všetky demokratické mechanizmy, prostredníctvom ktorých obyvateľstvo v demokracii uplatňuje svoju vôľu, a ukradnúť si pre seba moc nad členskými štátmi.
Ten systém HERA je relatívne dobre prepracovaný, v rámci výborov sa o ňom už dlhšie hovorí. Pracovne to bolo konzultované aj na Európskej rade, teda na úrovni zástupcov jednotlivých členských štátov, a tam sa ozývali proti tomu veľmi kritické hlasy. Čo je napokon veľmi správne, mnohí už začínajú chápať, že to nie je o zdravotníctve a epidémii, ale do veľkej miery len o politike a mocenskom súboji.
Aj v tomto prípade je ľahké si predstaviť, že štáty, ktoré budú vyhlásené za nezodpovedné, by mohli byť potrestané. Napríklad tak, že štáty, ktoré nebudú mať nejakú úroveň očkovania, nebudú mať napríklad hlasovacie práva v Európskej rade, nedostanú eurofondy alebo budú inak sankcionované.
ZDROJ: hlavnespravy
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi