JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Európska únia predĺžila ekonomické sankcie proti Rusku o šesť mesiacov

EU/RUSKO: Ak niekto očakával zázrak alebo aspoň menšie prekvapenie, tak sa nekonalo ani prvé, ani druhé. Pragmatici vedia, že sa ani náhodou nemohli konať. Európska únia už „tradične“ predĺžila ekonomické sankcie proti Rusku o šesť mesiacov a potrvajú do 31. januára 2021. Nič nové neobsahuje ani v odôvodnenie tohto predĺženia. Podľa stanoviska EÚ je rozhodnutie dôsledkom nedodržiavania záväzkov vyplývajúcich z Minskej mierovej dohody.

Toto rozhodnutie nasledovalo po najnovšom hodnotení stavu vykonávania dohôd z Minska  na videokonferencii členov Európskej rady 19. júna 2020. Keďže sa táto dohoda, podľa európskych lídrov, stále nevykonáva zo strany Ruska v plnej miere, rada prijali politické rozhodnutie zachovať hospodárske sankcie voči Rusku. Európski lídri tiež tradične nehodnotili, či  body Minských dohôd dodržiava Ukrajina.

Terčom reštriktívnych opatrení je 15 ruských spoločnosti z finančného energetického a obranného sektora, ako aj tovary, ktoré môžu byť použité na civilné aj vojenské účely. Tieto opatrenia sú súčasťou sankcií uvalených na Rusko po takzvanej „anexii ukrajinského Krymu“  v roku 2014 a naväzujú na dodržiavanie mierovej dohody z Minsku z roku 2015.

Tieto sankcie sa v priebehu ostatných piatich rokov pravidelne predlžovali a rozširovali. Rusko opätovalo sankcie EÚ a zakázalo import viacerých potravín z členských krajín Európskej únie. V marci 2015 summit EÚ nariadil  zrušenie sankcií proti Rusku s „úplným splnením Minských dohôd“. Odvtedy lídri Nemecka a Francúzska, ako členovia „Normandského formátu“ dva krát ročne, počas summitov EÚ, podávajú správy o plnení dohôd. V týchto spravách sa hovorí o tom, ako plnia alebo neplnia dohody „separatisti“ – Donecká ľudová republika a Luhanská ľudová republika, ako aj Rusko, avšak informácie o zodpovednosti ukrajinskej strany sa v týchto spravách akosi nehovorí.

Zaujímavý je fakt, že Rusko, ktoré lídri EÚ obviňujú z nedodržania Minských dohôd, v samotných Minských dohodách nefiguruje. Viete si predstaviť, vážení čitatelia, že vás obvinia z porušenia nejakej zmluvy, dohody, v ktorej vlastne nie ste, v ktorej sa neuvádza, čo máte alebo nemáte robiť, v ktorej nie je uvedené vaše meno a v ktorej vlastne neexistujete? Ako potom môžete porušiť takúto dohodu, akým spôsobom?

Minským dohodám r. 2015 predchádzal Minský protokol, podpísaný 5. septembra 2014, a Minské memorandum od 19. septembra 2014. Minské dohody boli 11. – 12. februára 2015 schválené lídrami Nemecka, Francúzska, Ukrajiny a Ruska počas summitu v Minsku vo formáte „Normandskej štvorky“ a podpísané členmi Kontaktnej skupiny pre mierové urovnanie, ktorú tvorili predstavitelia Ukrajiny, Ruska, OBSE, Doneckej a Luhanskej republiky. Neskôr boli Minské dohody schválené špeciálnou rezolúciou Rady bezpečnosti OSN. Obsahujú 13 bodov, v ktorých sa však Rusko nespomína okrem súvislosti v poznámke pod textom č. 1, v bode 6, v ktorej sa uvádza, že Ukrajina by nemala brániť cezhraničnej spolupráci Doneckej a Luhanskej oblasti a Ruska. V plnom znení sa uvádza: „Napomáhanie zo strany centrálnych orgánov moci /Ukrajiny/ cezhraničnej spolupráci v jednotlivých regiónoch Doneckej a Luhanskej oblasti s regiónmi Ruskej federácie“. Vzniká teda otázka, ktorý konkrétny bod Minských dohôd porušilo Rusko?

Básnik by povedal, že je to záhada zahalená rúškom tajomstva… Realita je však iná: je to marazmus a špinavé politické hry. Niektorí európski lídri zo „záhadných“ dôvodov úmyselne kazia vzťahy s Ruskom, značne zhoršili hospodársku spoluprácu, čím poškodili mnohých európskych výrobcov a obchodníkov, veľké a malé spoločnosti, zapríčinili nárast nezamestnanosti v EÚ, a tým poškodili pomerne veľký počet obyvateľstva a skomplikovali život mnohých európskych rodín. Rétorická otázka – prečo, načo, v mene čoho?

Na druhej strane Rusko stále obviňuje Ukrajinu, že Kyjev porušuje Minské dohody. Aká je reakcia Európskej únie? Kritizuje Ukrajinu, hodnotí politiku a kroky Kyjeva? Hrobové ticho… Moskva poukazuje na to, že Ukrajina nielen neplní Minské dohody, ale prijala nový zákon, ktorým jasne dala najavo, že oficiálne odmieta ich odmieta plniť. Zákon, ktorý podpísal vtedajší prezident Ukrajiny  Petro Porošenko, „o osobitnostiach štátnej politiky za účelom zabezpečenia štátnej suverenity Ukrajiny na dočasne okupovaných teritóriách v Doneckej a Luhanskej oblastiach“ je platný od februára 2018.

Mier a stabilita na Donbase je v nedohľadne, ale európski lídri si môžu s uľahčením vydýchnuť a pripiť si s konštatovaním, že splnili svoju povinnosť a urobili pre obyvateľov EÚ to najlepšie a najužitočnejšie – predĺžili sankcie voči Rusku a Európania si môžu zaskákať, ako na Majdane. Nuž čo, marazmatická olympiáda pokračuje…

EUGEN RUSNÁK

Odeslat komentář