JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Evropská komise zakročila proti AstraZenece i J&J a neobnoví s nimi smlouvy. Chce se zaměřit na mRNA vakcíny od společností Pfizer/BioNTech a Moderna, po kterých se však eviduje už taky hodně mrtvých a vážných následků

EU: Evropská komise (EK) odmítla prodloužit smlouvy s farmaceutickými firmami AstraZeneca a Johnson & Johnson na dodávky vakcín proti koronaviru. Na místo toho se hodlá raději zaměřit na vakcíny od společností Pfizer/BioNTech a Moderna. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na zprávu EK. Brusel navíc požaduje od obou výrobců vysvětlení „zcela neočekávaného“ oznámení o zpoždění dodávky dalších vakcín.

„Evropská komise po dohodě s prezidenty a premiéry mnoha zemí EU rozhodla, že až vyprší platnost smluv se společnostmi, které vyrábějí virové vektorové vakcíny, smlouvy se už neobnoví,“ uvádí se ve zprávě Evropské komise. Obě společnosti dlouhodobě výrazně krátí dodávky vakcín pro evropské země a tím narušují EU vakcinační plány.

Britsko-švédský výrobce AstraZeneca omezil dodávky do celé EU na méně než třetinu plánovaných, podle Evropské komise to navíc dostatečně nevysvětlil. V Česku tak v březnu bylo podáno jen 199 000 dávek této vakcíny místo plánovaných 400 000 dodaných.

EU přitom vloni s AstraZenekou uzavřela smlouvu o nákupu 300 milionů dávek její vakcíny, přičemž 30 milionů mělo dorazit do konce roku 2020, 90 milionů v prvním kvartálu letošního roku a 180 milionů v kvartálu druhém.

Covid-19 Vaccines: Johnson and Johnson, AstraZeneca resume tests in US

Firma Johnson & Johnson odložila kvůli prověřování v USA distribuci své vakcíny v Evropě, kterou měla zahájit v pondělí. Do Česka mělo dorazit prvních 14 400 dávek tento a dalších 24 000 dávek příští týden. Také EMA v pátek oznámila, že vakcínu kvůli čtyřem zaznamenaným případům krevních sraženin zkoumá.

Česko podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) neplánuje jako reakci na možná rizika žádná okamžitá rozhodnutí v očkování touto vakcínou.

 

Zdroj: https://echo24.cz

Odeslat komentář