Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
EU: I když již europarlamentem prošel zákaz prodeje aut na fosilní paliva od roku 2035, přičemž majitelé těchto aut budou již před tímto termínem značně znevýhodňováni, existuje ještě poslední cesta, jak vše zastavit.
Nyní je toto téma široce diskutováno ve Švédsku, které předsedá EU. Švédští demokraté (SD), kteří sice nejsou ve vládě, ale jako největší strana vládu podporují (bez SD by samotná švédská vláda neměla většinu), nyní vytváří značný tlak na vládu, aby při švédském předsednictví EU tento přijatý zákon vetovala.
Pro veto postačí jediná země, nicméně podle všeho je zemí, které nejsou s novým nařízením spokojeny, hned několik. Veto u Evropské rady je tak již úplně poslední šancí na zastavení tohoto nesmyslu.
Švédští demokraté chtějí, aby Švédsko vetovalo plán EU zakázat benzinová auta.
Evropský parlament minulý týden rozhodl o zákazu prodeje benzinových a naftových automobilů v EU od roku 2035.
Za rozhodnutím stojí i všechny švédské strany kromě Švédských demokratů.
„Většina obyvatel se dnes s překvapením a hněvem ohlíží za předchozím vyřazováním jaderných zařízení z provozu. Stejně tak se budeme ohlížet za úterním rozhodnutím,“ napsali Martin Kinnunen a Johan Nissinen v diskusním článku v deníku Aftonbladet.
Dvojice poznamenává, že se jedná o jednostranné rozhodnutí ze strany EU, protože ostatní země, jako jsou USA, Čína a Indie, neudělají totéž (nebo jen lokálně).
Nejvyšší představitelé SD proto vyzývají vládu, aby jednala a zabránila zákazu, až záležitost skončí u Evropské rady:
„Když byla jaderná energie na pokraji zákazu, některé země EU ji na poslední chvíli zachránily hrozbou veta. Nyní je v sázce další technologie a pouze členské státy v Radě jí mohou zabránit. Jako země předsedající Radě má Švédsko historickou odpovědnost. Kdy, když ne teď?“
Tolik zprávy ze Švédska. Jak se tamní vláda zachová, se teprve uvidí. Bez SD neprohlasují téměř nic, navíc i voliči vládnoucích švédských stran o veto stojí, což si zřejmě vláda velmi dobře uvědomuje. Na druhou stranu není Švédsko tak silně závislé na automobilovém průmyslu jako ČR nebo Německo.
Jakpak se tedy zachová naše věčně škodící vláda? Dokáže se konečně v něčem EU postavit nebo jako oddaný lokaj na Evropské radě zákaz bez námitek odkývne?
Zpracoval: Slovanka/Necenzurovaná Pravda
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi