JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Expremiér Robert Fico sa ospravedlnil  občanom Českej republiky a nazval súčasného premiéra Matoviča idiotom: „Ospravedlňujem sa občanom Českej republiky. Zaradiť vás medzi červené krajiny môže vymyslieť len idiot!“ „Idiot Matovič“ zatiaľ nereagoval

SLOVENSKO: Expremiér Robert Fico kritizoval vládu premiéra Igora Matoviča v súvislosti so zaradením Česka na zoznam rizikových krajín

Pri cestovaní z Česka na Slovensko začali dnes dopoludnia platiť obmedzenia kvôli šíreniu koronavírusu. Turisti a ďalšie skupiny cestujúcich až na niekoľko výnimiek potrebujú negatívny výsledok testu na koronavírus, aby sa u nás vyhli karanténe a následnému testu na infekciu.

Za nedodržanie spomenutých nariadení hygienikov, ktoré už začali slovenskí policajti náhodne kontrolovať napríklad na diaľničnom prechode Brodské/Břeclav, hrozí pokuta do 1659 eur. Expremiér Robert Fico zavedenie reštrikcií pre cesty z Česka kritizoval. Obe krajiny bývalej československej federácie zaznamenali rekordný denný prírastok počtu infikovaných.

Ľudia by sa najneskôr pri vstupe z Česka a z ďalších rizikových krajín na Slovensko podľa opatrení hlavného hygienika mali od dnešných 9:00 elektronicky registrovať a potvrdenie predložiť pre prípad policajnej kontroly.

Podľa zistení ČTK však slovenský systém ráno naďalej vykazoval Česko ako bezpečnú krajinu a registráciu tak v praxi zatiaľ neumožňoval; to sa však ešte dopoludnia zmenilo a cestujúci z Česka už formulár mohli vyplniť.

Z povinnej karantény, elektronickej registrácie či testu na koronavírus stanovil slovenský hlavný hygienik viacero výnimiek. Vzťahujú sa okrem iných na vodičov nákladnej a autobusovej dopravy, pilotov a posádky lietadiel či vlakov, ďalej na iné vybrané profesie vrátane zdravotníkov, na pendlerov dochádzajúcich v blízkosti hranice za prácou, na študentov, umelcov či členov športových klubov.

Slovenské ministerstvo vnútra už dopredu varovalo, že policajti budú náhodne kontrolovať dodržiavanie pravidiel na hraniciach s Českom alebo v ich blízkosti. Previnilcom môžu priamo na mieste uložiť pokutu do 1000 eur, v správnom konaní sa sankcia môže vyšplhať až na 1659 eur.

Expremiér a šéf najsilnejšej opozičnej strany Smer-SD Fico kritizoval vládu premiéra Igora Matoviča v súvislosti so zaradením Česka na zoznam rizikových krajín. „Chcem sa ako opozičný politik a najdlhšie slúžiaci premiér v histórii Slovenska ospravedlniť občanom Českej republiky. Len idiot môže vymyslieť takéto jednostranné rozhodnutie, ktoré uráža Českú republiku,“ povedal Fico novinárom. Dodal, že obmedzenie spôsobuje škody slovenskému cestovnému ruchu i vo vzťahoch medzi ľuďmi.

Matovič už v stredu pripustil, že zmienené obmedzenia pri cestách z Česka na Slovensko možno obísť príjazdom cez Rakúsko alebo Poľsko, ktoré Bratislava medzi rizikové štáty nezaradila.

Česko zaznamenalo vo štvrtok rekordný denný prírastok počtu nakazených, ktorý prvýkrát prekročil hranicu 3000 infikovaných. Tiež počtom obyvateľov polovičné Slovensko hlási najvyšší denný nárast nakazených, a to 235 prípadov.

Odeslat komentář