Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
ČESKO: Zakladatel Strany soukromníků Rudolf Baránek varuje vládu Petra Fialy, že si zahrává s ohněm a riskuje narušení sociálního smíru. Baránkovi vadí, že vláda všechna klíčová rozhodnutí v rámci konsolidačního balíčku nepřipravila v součinnosti s odbory a zaměstnavateli v rámci tripartity. To by prý bylo v dřívější době nemyslitelné a Fialův kabinet se prý nyní musí připravit na velké protesty.
Baránek v tiskové zprávě upozorňuje, že jak vládl špatně kabinet Andreje Babiše, pokračuje i kabinet Petra Fialy, a to v ekonomické krizi, která tu nebyla celé desetiletí. „Každý normální občan České republiky ví nebo výrazně tuší, jak je na tom ekonomicky jeho země. 200 miliard Kč sekera v rozpočtu 2023 v období leden–duben. Neuvěřitelné číslo. K tomu astronomické dluhy z několika minulých let. Ministři vlády Andreje Babiše to svádějí na vládu Petra Fialy a naopak. Všichni to svádějí na covid a Fiala k tomu přihazuje válku na Ukrajině,“ píše Baránek s tím, že uvedené skutečnosti sice nastaly, ale poslední vlády je svojí neschopností nedovedou řešit.
V dnešní těžké ekonomické situaci je podle Baránka naprosto nepochopitelné, že vláda měsíce tají detaily z konsolidačního balíčku a vše nepřipravuje v rámci tripartity. „Návrhy na změny připravují výhradně lidé z pěti koaličních stran a poradci vybraní vládou. Sociální partneři z tripartity, tedy představitelé zaměstnavatelů a odborů, nebyli přizváni!!!“ nechápe Baránek.
Vládní ignorance je v tomto rozsahu podle něj největší od listopadu 1989. „A to všechno ve finanční situaci státu, kterou jsem výše popsal. V situaci, kdy se stále větší procento občanů potýká s drahotou. V situaci, kdy prudce narůstá sociální napětí ve společnosti. Nezanedbatelné je i to, že se vláda Petra Fialy propadá v průzkumech veřejného mínění a v očích lidí jsou někteří ministři považováni za nýmandy neschopné situaci řešit,“ upozorňuje Baránek, že lidé by mohli brzy vyjít do ulic v mnohem větším počtu.
Baránek vzpomíná, jak v 90. letech vláda všechno řešila v rámci tripartity, ačkoliv měla na starosti závažné věci jako privatizace, restituce nebo sociální reforma. „V letech 1990–1996 jsem byl jako předseda Sdružení československých podnikatelů ve vedení Rady hospodářské a sociální dohody (tripartity). Tu federální do léta 1992 vedl první místopředseda vlády Václav Valeš. Nepsaným zákonem tehdy bylo, že všechna klíčová rozhodnutí federální vlády projednávala před jednáním vlády tripartita!!!“ vysvětluje Baránek.
Tehdejší vláda si totiž prý byla vědoma, že i mezi zaměstnavateli a odboráři jsou odborníci z praxe, kteří mají odborně co říct. „A řešily se závažné věci jako restituce, privatizace, navracení půdy a zemědělského majetku, odložení zahájení kupónové privatizace, vznik hospodářské a agrární komory, sociální reforma atd. atd. Vždy po jednání tripartity byl na tiskové konferenci oznámen výsledek jednání. Žádné tajnosti. A první roky přechodu od socialismu k demokratické společnosti proběhly v sociálním smíru,“ má jasno Baránek, jak by měla vláda správně postupovat.
Právě fakt, že Fialova vláda rozhodla bez přizvání tripartity, se podle Baránka může nakonec zásadně obrátit proti ní. „Věřte, že situaci sleduji velmi pozorně. Od vrcholných představitelů zaměstnavatelů i odborů v tripartitě vím, že ohledně tzv. balíčku, který vláda na monstrózní tiskové konferenci představila 11. května, do poslední chvíle neměli žádné informace! Předseda vlády Petr Fiala ale řekne, že s nimi jednají pravidelně. Nikdo se potom nemůže divit, že odbory vyhrožují generální stávkou a zaměstnavatelé se radí, jak se budou bránit. Všimněte si, jak tzv. balíček cupují ekonomičtí i právní odborníci. Vládní materiál od nich dostal přídomky nedodělaný, nesrozumitelný, nepromyšlený,“ píše Baránek, který také kritizuje vládu za porušování slibu, že nebude zvyšovat daně.
Soukromníci prý konsolidační balíček analyzují a připravují dopis Poslanecké sněmovně a Senátu, který chtějí poslat před tím, než budou zákony schvalovat. „Uvidíme, jaký mají žaludek. Tlak na Parlament vyvine i Svaz průmyslu a dopravy, Podnikatelské odbory a další organizace,“ predikuje Baránek.
„Stovky firem ukončují podnikání nebo rovnou krachují. A není to tím, že to majitelé neumějí. Podmínky v některých oborech jsou totiž už tak neúnosné. Situaci nezavinili drobní, malí, střední, velcí podnikatelé nebo zaměstnanci. Zodpovědnost naplno padá na hlavu Babišovy a Fialovy vlády. Fialova vláda má ještě šanci se vzpamatovat a navázat na výše uvedenou tradici jednání s tripartitou. Určitě by tím předešla mnoha zbytečným problémům,“ radí Baránek, který doufá, že Česko jen tak dokáže zvládnout následující nepříjemné období.
Fiala odmítá ustupovat nátlaku. Skoro všichni odborníci mu prý řekli, že balíček je potřeba
Potlesk nečekal, v tom, že je konsolidační balíček správný, ho utvrzují slova odborníků i veřejnosti. Premiér Petr Fiala v rozhovoru pro Radiožurnál vysvětlil také kontroverzi ohledně daně u tichého vína. Pokud vláda někde udělala v rámci balíčku chybu, je připravena ji napravit, nátlaku však ustupovat nehodlá. Tématem rozhovoru bylo i rušení 300 poboček České pošty. Fiala vysvětlil, že rušení konkrétních poboček nebylo politickým rozhodnutím. Hovořilo se i o energetické krizi.
„Samozřejmě jsem čekal negativní odezvu a rozhodně jsem nečekal, že nám někdo bude tleskat, protože ta opatření jsou těžká, nepopulární, dotýkají se celé řady lidí, ale jsou nutná,“ řekl Petr Fiala (ODS) o reakci veřejnosti na představení konsolidačního balíčku v rozhovoru ve vysílání Radiožurnálu. Premiér si stojí za tím, že bez zavedených opatření z balíčku by Česká republika své zadlužení nezvládla.
„My jsme si dobře vědomi toho, co děláme a proč to děláme. Jestliže jsme si řekli, že musíme snížit to hrozivé zadlužování a deficity, které jsme zdědili, tak to samozřejmě musíme dělat i formou opatření, která dopadají na různé profesní a sociální skupiny,“ řekl Fiala, zdůraznil však, že konsolidační balíček se pětikoalice snažila sestavit tak, aby jeho zátěž byla rozložena. Uvedl také, že více se šetří na straně státu. „Je to zhruba jedna třetina příjmů a dvě třetiny výdajů,“ sdělil pro Radiožurnál. Deficit příštího roku tak podle jeho slov bude o 94 miliard nižší.
V tom, že konsolidační balíček je správným krokem vpřed, ho utvrzují i slova odborníků. „Jsem rád, že během týdne vlastně skoro všichni odborníci – ekonomové se vyjádřili, že je to potřeba. Že je dobře, že to vláda dělá,“ řekl a zmínil dále, že podpory se mu dostává i od veřejnosti: „Setkávám se se spoustou lidí, kteří mě potkávají, zastavují, mluvím s nimi a říkají: my tomu rozumíme, je to dobře, vydržte.“ Je si sebejistý i tím, že vláda postupem času bude schopna lidem vysvětlit a ukázat, proč jsou důležité.
„Jsme připraveni opravit to, kde jsme udělali chybu. Pokud jsme někde udělali chybu, tam jsme připraveni to opravit, ale nejsme připraveni ustupovat nátlaku,“ prohlásil Fiala, zatím však z reakcí odborníků ani veřejnosti nebyla žádná nalezena.
Opatření jsou podle něj složená tak, aby žádnou ze sociálních skupin výrazně nezasáhla a neohrozila tím její existenci. „Dokonce jsme se snažili o to, aby dopad na nejzranitelnější sociální skupiny byl co nejmenší. Proto třeba dojde pravděpodobně v důsledku snížení DPH ke zlevnění potravin,“ vysvětlil premiér. Připomněl také, že škrtat se budou i dotace. „Snažíme se seškrtat dotace, které stát vyplácí podnikatelským subjektům a které neslouží k původnímu účelu. Takže to není tak, že vybereme víc peněz od lidí a podnikatelů,“ zmínil.
Konsolidační balíček je podle Fialy kompromisem pětikoalice. „ODS samozřejmě musela udělat ústupky tak jak všechny politické strany. My jsme dospěli ke kompromisu, který ale jsme všichni schopni hájit, jednotně ho hájí všech pět politických stran a je to kompromis dobrý pro Českou republiku,“ komentoval jednání pětikoalice.
Rozhovor se dále stočil k úpravě daňových sazeb u alkoholických nápojů. „Tiché víno je zdaněné nejvyšší sazbou, základní sazbou DPH jako pivo. To, k čemu tam nedochází, je zavedení spotřební daně, která tu tradičně u vína nebyla. Taková je praxe ve většině evropských zemí, které mají vlastní produkci vína,“ obhajoval daň na tichá vína a zmínil, že tomu tak je i ve všech sousedních státech České republiky. Z tohoto důvodu nebyla daň zavedena.
Daňové sazby na pivo pak byly podle slov Fialy zjednodušeny. „My to zjednodušujeme a sjednocujeme, to znamená, pivo ve všech podobách, ve kterých si jej můžete koupit, v té jednadvacetiprocentní sazbě, tedy v základní sazbě daně z přidané hodnoty,“ sdělil pro Radiožurnál a zmínil, že nebyl nalezen důvod, proč by mělo být pivo ve snížené sazbě, vzhledem k tomu, že v ní není ani žádný jiný z alkoholických nápojů.
Diskutováno bylo i rušení poboček České pošty. „Česká pošta je státní podnik, který pokud bychom něco neudělali, tak by příští rok zkrachoval,“ uvedl hned zkraje Fiala a dodal, že s Českou poštou se na základě informací o jejím špatném vývoji něco mělo udělat už dříve. Česká republika má nejvíce poboček pošty na počet obyvatel v Evropě, a proto zrušení „tří set poboček ze tří tisíc dvou set není tak velké číslo,“ řekl premiér. Rušení konkrétních poboček navíc nebylo podle slov Fialy politické rozhodnutí, ale návrh České pošty. O těchto návrzích lze následně jednat s obcemi. „Žádný starosta vám neřekne: no to je výborný nápad, zrušte u mě poštu. Tak to prostě není. To musíte přijmout politickou odpovědnost, vláda to musí udělat a potom to musíme zavést do praxe, protože jinak ta pošta fungovat nebude,“ řekl rozhodně.
Náčelník Generálního štábu Armády České republiky Karel Řehka chtěl údajně kvůli neshodám s ministryní obrany Janou Černochovou z ODS rezignovat. „Já se pravidelně stýkám se všemi reprezentanty obranných a bezpečnostních složek, kdy je to nutné, a řešíme spolu různé věci. Je důležité, aby naše bezpečnostní a obranná komunita se mohla věnovat tomu, čemu se věnovat má,“ komentoval své setkání s ministryní Fiala a dodal, že i s generálporučíkem Řehkou se schází podle toho, „jak je to potřeba z hlediska obranné bezpečnostní situace České republiky“. Více však kontroverzi odmítl komentovat.
Tématem rozhovoru byla i energetická krize. Během té se podle Fialy ukázalo, že je nutné, aby vláda měla větší vliv na energetickou infrastrukturu. „Země musí transformovat svoji energetiku. Přijali jsme zásady nové Státní energetické koncepce. Budeme na ní dále pracovat a ukázalo se v době energetické krize, že není správné, když stát nemá žádný vliv na energetickou infrastrukturu,“ vysvětlil. Vláda podle něj udělala kroky pro to, aby energetickou bezpečnost posílila. Konkrétně premiér zmínil koupi kapacity v LNG, terminálu v Nizozemsku nebo jednání o plynovodech.
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi