JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Fico: Je to rekord – Matovičova vláda za jeden deň okradla takmer dva milióny ľudí

SLOVENSKO: „Okradli každého starobného dôchodcu o 160 až 410 eur, každého zamestnanca s minimálou mzdou o 33 eur mesačne a deťom vzali obedy zadarmo. A pritom za to, čo dnes rušia, ešte pred pár mesiacmi v opozícii sami hlasovali,“ hovorí Robert Fico

Na štvrtkovej tlačovej besede strany Smer-SD predseda strany Robert Fico a podpredsedovia Juraj Blanár, Ladislav Kamenický a Ľuboš Blaha hovorili o hanebnom postoji slovenských orgánov ku kauze Jozefa Chovanca zavraždeného políciou v Belgicku, aj o cynickej sociálnej politike vlády a zvlášť o správaní ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Krajniaka. Reč bola aj o financiách a tých sa týkala aj naša otázka.

Hlavné správy: Pred voľbami pán Matovič hovoril, že peňazí je dosť – keďže smerácke vlády podľa neho každoročne ukradnú niekoľko (myslím že spomínal sedem) miliárd eur, znamená to, že keď teraz prišla iná vláda, má teda tieto peniaze k dobru. Vidíme však, že nová vláda potrebuje ušetriť ešte aj na trinástom dôchodku a na minimálnych mzdách. A k tomu všetkému sa štát tento rok ešte aj rekordne zadĺžil. Kam teda idú podľa vás všetky tie miliardy?

Predseda strany Smer-SD Robert Fico: Dostali sa do vlastnej pasce. Vo vláde sú ľudia, ktorí nie sú pripravení na vládnutie. Keď boli v opozícii, nevenovali sa príprave na vládnutie, ale venovali sa svojej štandardnej demagogickej opozičnej práci, obviňovaniu bez akýchkoľvek dôkazov.

Sami musíte uznať, že vyhlásenia typu „niekoľko miliárd ročne sa ukradlo“ sú nezmysly non plus ultra. A teraz sa sami chytili do vlastnej slovnej pasce, pretože dnes tvrdia, že pre nich je aj úspora povedzme sto miliónov eur rozhodujúca pre záchranu štátu. A pritom zaťali takú sekeru do štátneho rozpočtu, pokiaľ ide o deficit, či o verejný dlh, pozrite sa, aký je prepad hospodárskeho rastu…

Mňa naozaj mrzí, ako rozmýšľajú. Prečo im tam niekto nezavolá na úrad vlády a nepovie, čo to je za nezmysel, že idú zrušiť obedy pre deti a dajú daňový bonus pracujúcim rodičom? Veď dnes, keď prudko stúpa počet nezamestnaných, ako pomôžu napríklad otcovi rodiny s tromi školopovinnými deťmi, ktorý príde pre pandémiu o prácu? Štát mu nedá peniaze na obedy pre deti, to môže byť mesačne aj 70 – 80 eur, ročne povedzme 800 eur, to je jeden mesačný plat. Toto sme my takémuto človeku dali, či pracoval alebo nepracoval. Čo urobila táto extrémne pravicová vláda, čo urobil ten „posledný križiak“, či skôr „čierna vdova“, ktorá je ministrom sociálnych vecí? Tá „čierna vdova“ zožrala tie deti aj s rodičmi, keď im povedala: „Nepracuješ? Nedostaneš nič!“ Ten otec nedostane ani daňový bonus, ani príspevok na stravu pre tri deti mesačne. Ale čo je to za nezmysel? Veď ten človek za to nemôže, že stratil prácu kvôli pandémii. A daňový bonus dostane ten, kto chodí do práce… to nemá logiku. Je to antisociálne, požieračské, smiešne.

Preto sme presvedčení, že šli do vlády nepripravení. Svedčí o tom aj ich hlasovanie pred parlamentnými voľbami, keď v klube Sme rodina hlasovali za celý rad zákonov, a teraz sa k nim stavajú presne opačne, lebo nevedia ako to všetko dať dohromady.

A potvrdzuje sa, že všetko, čo hovorili o Smere, je úplná a hrubá nepravda. Stále sa tu riešia problémy o mne, či som platil dosť za nájom alebo nie, či som sa kúpal v nejakom bazéne alebo nekúpal, Denník Sme, ktorý patrí Pente, ma dokonca obvinil, že môj najväčší zločin bol, keď som dal lekárovi fľašu koňaku. Toto sa rieši v mediálnom priestore, na toto má čas Transparency International, na toto má čas Zastavme korupciu. A tu pritom, rovno pred ich očami, si právnik vezme milión od štátu, Kollár si vezme štvrť milióna za zmluvu s Tiposom, atď.

Myslím že včera bol napríklad vo vláde schválený podpredseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví. Prečo médiá nepíšu, že nespĺňa zákonné predpoklady na výkon tejto funkcie? Ešte aj k tomuto prípadu sa musíme vrátiť, ale nemôžeme na jednej tlačovke otvoriť sedemdesiat tém – lebo toľko toho je. Zo všetkých tých sr*čiek, ktoré navystrájala vláda za posledné dni je ťažké vyberať, aby sme z toho všetkého zlého, čo porobili, aspoň niečo pomenovali slovenskej verejnosti. Keby sme my urobili niečo také, že by sme do funkcie dali človeka, ktorý nespĺňa zákonné predpoklady, veď by celá krajina bola hore nohami.

Tu sa reálne vyťahujú zo štátneho rozpočtu milióny a vláda je kompletne chránená médiami. Ale prečo sú chránení? Majú patent, že musia byť automaticky pri moci, len preto, že to nejako poskladali? Ak robia to, čo robia, to poukazuje na ich neschopnosť, nepripravenosť, ale hlavne nenažratosť. Robia veci, ktoré by si nikto z nás nikdy nedovolil. Spokojne povedia, že pán Miškovič je v poriadku – človek, ktorý je obžalovaný, má veľké právne zmluvy vo všetkých štátnych firmách a ministerstvách, kde má OĽaNO zastúpenie, ale nič sa nedeje, je „iná doba“? No my to nebudeme rešpektovať a ako opozičná strana budeme na tieto veci na dennej báze upozorňovať.

Podpredseda strany Smer-SD Ladislav Kamenický, bývalý minister financií: Čo urobila táto vláda v roku 2020? Novelizovala zákon o štátnom rozpočte a pridala si na výdavkoch 50 percent štátneho rozpočtu. Osem miliárd eur! Ak sme my vraj ukradli sedem miliárd, tak potom má táto vláda, podľa ich matematiky, k dispozícii pätnásť miliárd eur. Na čo ich idú minúť?

Hovoria, že dôchodcom nedajú, lebo nemajú, chýba im dvestoosemdesiat miliónov – toľko vzali dôchodcom. Potom sú tu minimálne mzdy: mali zvýšiť príjem obyvateľstva, aby sa rozbehla výroba a zdvihla spotreba. Ale neurobia to. Nemci to urobili, ale my nie, prečo? Asi preto, lebo sa tomu nerozumejú, sú to amatéri.

Ďalšia vec: ukážte mi, kde v rozpočte bolo napísané, že darujeme bankám 380 miliónov. Dvestotridsať miliónov sme im v podstate vrátili na poplatky, ktoré mali za minulý rok odviesť do fondov a ešte sme im vrátili mimoriadny odvod, to je približne 160 miliónov. Pri týchto číslach sa bavíme v podstate o „drobných“, ale táto vláda ich proste nedá. Tak na čo potom pôjdu tie spomenuté miliardy?

Ja keby som ako minister predložil rozpočet, kde nemám vyčíslené na čo tie peniaze idú, tak ma všetci roztrhajú ako papier, že čo som si to dovolil. Táto vláda si len tak dá do rozpočtu osem miliárd, takže sa pýtam: čo vlastne idú financovať? Podnikateľom nedali peniaze pri prvej pomoci. Hovoria, že dali, ale viete, koľko dali? Päťsto miliónov. A koľko mali dať? Päť miliárd eur. Teda dali jednu desatinu toho, čo sľúbili. A chvália sa tým, ako keby vynašli teplú vodu. To je absurdné.

Ivan Lehotský

Záznam celej tlačovej besedy nájdete tu: 

Odeslat komentář