JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Gatesova nová studie „odlidněného“ Česka: Do konce století bude mít Česko jen 6,7 milionu lidí!

ČESKO: Podle studie IHME vývoj vzdělání dívek a dostupnost antikoncepce silně přidusí demografii

Podle studie vedené Institutem pro zdravotní metriky a hodnocení (IHME) bude ve druhé polovině století dosaženo vrcholu světové populace, se kterým ve druhé polovině století dojde k odlidňování, kdy na planetě bude do roku 2100 žít už jen 8,8 miliardy lidí.

Zpráva IHME vydaná v lékařském žurnálu The Lancet poukazuje, že tyto revoluční změny přetvoří rovnováhu světa i rovnováhy v jednotlivých společnostech.

A Česko nebude žádnou výjimkou v tomto trendu, předpovídají autoři této studie. Maximum své populace Česko dosáhne letos a bude to 10,6 milionu lidí a pak už se dá čekat jen pokles. Podle této studie bude mít v roce 2100 Česko už jen 6,73 milionu lidí.

Ředitel IHME Christopher Murray v interview s agenturou AFP řekl, že výsledky této studie považuje za dobré zprávy, neboť méně lidí vyvine menší tlak na produkci potravin a vytvoří méně emisí oxidu uhličitého. Avšak změna struktury populace je už úplně jiná záležitost.

„Zvrácení věkové pyramidy bude mít hluboké negativní důsledky pro ekonomiku a rodiny, komunity a společnosti,“ říká Murray s uznáním, že nálezy studie nejsou nezvratné a vývoj v každé zemi by mohly ovlivnit politické změny.

Vědci IHME dospěli k tomu, že demografická křivka bude mít vrchol v roce 2064 s 9,7 miliardou lidí, ale pak začne pokles a do roku 2100 bude mít planeta populaci už jen 8,8 miliardy lidí.

Podle této studie vývoj vzdělání dívek a dostupnost antikoncepce demografii silně ovlivní. Zatímco teď je v průměru 2,37 dítěte na ženu, do roku 2100 to číslo spadne na 1,66 dětí, což je daleko větší pokles plodnosti, než předpovídají Spojené národy. Ve 185 ze 195 zkoumaných zemí bude do roku 2100 porodnost ženy menší než 2,1 dítěte.

Co se týče úmrtnosti a migrace se demografický vývoj v zemi od země a v regionu od regionu liší. Ekonomické a geopolitické mapy se změní, přičemž sílu jednotlivých zemí nebude definovat jen počet občanů.

Např. současná čínská populace 1,4 miliardy obyvatel by do roku 2100 mohla spadnout k polovině na 730 milionů. Pokles populace v produktivním věku pak zpomalí čínský ekonomický růst.

Největší pokles populace zasáhne hlavně 23 zemí Evropy a Asie, v nichž se počet občanů propadne nejméně o polovinu. Do této skupiny zemí patří Španělsko, Itálie a Portugalsko. Některé země však budou tohoto trendu ušetřeny. Např. Francie zažije do konce století mírný růst počtu občanů.

Tento trend se rovněž nevztahuje na sub-saharskou Afriku, v níž se populace ztrojnásobí ze současné jedné na tři miliardy lidí. Nejlidnatější zemí Afriky bude Nigérie se 790 miliony lidmi (v porovnání se současnými 206 miliony občany) a bude tak druhou nejlidnatější zemí světa po Indii.

Tento vysoce respektovaný Institut pro zdravotní metriku a hodnocení financuje Nadace Billa a Melindy Gatesových. Uvedený institut ve své zprávě využívá dat ze studií globálního veřejného zdravotnictví.

Tyto nálezy se však liší od těch od Spojených národů. OSN odhaduje, že do roku 2050 by na planetě mohlo být 9,7 miliardy lidí a o další padesát let později 10,9 miliardy. Do současnosti světová populace dosáhla 7,7 miliardy lidí.

Náhledový obrázek: Fronta lidí na otestování na koronavirus v Praze v České republice, ve čtvrtek 23. dubna 2020. Češi se stavěli do dlouhých front na otestování do studie k určení nedetekovaných infekcí na koronavirus v populaci. Asi 27 000 lidí ve věku 18 -89 let po celé zemi budou otestovány během následujících dvou týdnů počínaje čtvrtkem. (AP Photo/Petr David Josek)

Líbí se vám naše stránky a síla svobodných informací, které šíří? Prosíme, podpořte nás! 

I malá částka zaslána anonymně pomůže a předem Vám za to moc děkujeme!

Podpořit nás můžete ZDE

Odeslat komentář