JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

GT: Dvojí metr Západu k protestům v Hongkongu a v Barceloně!

Západní politické elity a mainstreamová média z velké části vyjádřily podporu protestům v Hongkongu, ale když to samé začalo v Katalánsku, začaly se objevovat zprávy o chaosu, který vyvolávají „separatisté“.

Jak napsal The Global Times, podle čínských analytiků samotný Západ zhoršil své postavení uplatňováním dvojího metru.
Účastníci protestů v Barceloně, vystupující za nezávislost Katalánska, používají taktiku podobnou hongkongských aktivistů: zapalovali různé objekty na ulicích města, pokusili se ochromit letiště, nosí masky, aby policie nemohla identifikovat jejich totožnost. Podle čínských odborníků částečnou vinu za to nesou zástupci západní politické elity, kteří masivně podporovali protestanty v Hongkongu, píše publicista Yang Sheng.V Katalánsku tedy taktika hongkongských aktivistů, která některá západní média označovala jako „buďte jako voda“, rychle nabrala novou podobu tsunami. K tomuto závěru dospěl americký zpravodajský portál Quartz v článku nazvaném „Hongkong vyváží protestní techniku do zahraničí“.

Podle Sun Luzhenga, výzkumného pracovníka čínského institutu na Fudanské univerzity, protestující z Hongkongu ve skutečnosti své dovednosti nevyvážejí. Jednoduše mnozí na Západě vidí, jak tradiční západní média podporují hongkongskou snahu po nezávislosti, a pak to někteří radikální aktivisté používají jako omluvu pro své činy a mobilizují.

Jak autor článku připomíná, poté, co Nejvyšší soud Španělska v pondělí 14. října odsoudil vůdce katalánských protestů z roku 2017 k dlouhým trestům vězení, protestovaly desítky tisíc lidí. Po výzvě v sociálních sítích „Proměnit Katalánsko v nový Hongkong“ zablokovalo asi 10 tisíc lidí přístup na letiště v Barceloně na několik hodin. Před dvěma měsíci v Hongkongu protestující paralyzovali také jeden z největších dopravních uzlů na světě. V Barceloně bylo vidět „nápadně podobné záběry“, v jejichž důsledku bylo zrušeno asi 100 letů.

Podle Suna se západní vlády většinou zasazují o územní celistvost Španělska, což v jejich očích dělá z katalánských protestujících „separatisty“. Nyní však nebude snadné kritizovat protesty v Barceloně, protože stejná hnutí v Hongkongu na Západě nazývala „příjemným pohledem pro oko“.

Mezitím se ve Velké Británii pokusili environmentální aktivisté skupiny Extinction Rebellion použít metody Hongkongu a obsadit letiště.

Závěrem Yang Sheng cituje článek bývalého britského poslance George Gallowaye:

„Když stoupenci katalánských vůdců, odsouzených za organizování demokratického hlasování, zaútočili na barcelonské letiště, media troubí o separatistech vyvolávající chaos. Když se v Hongkongu stane to samé, jedná se o „demokratické protesty“.“

Odeslat komentář