JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Hillary Clinton radí Bidenovi „za žádných okolností“ nepřiznat prohru!

USA: Hillary Clintonová uvedla, že americký prezidentský kandidát Joe Biden nesmí v nadcházejících volbách „za žádných okolností“ hned připustit porážku.

Jak je uvedeno v materiálu Fox News kanálu, v letošním roce se v důsledku koronavirové pandemie pravděpodobně stane proces počítání hlasů velmi obtížný – mnoho Američanů bude hlasovat poštou, což znamená, že jméno vítěze se může stát známé až několik dní po volbách.
Bývalá šéfka amerického ministerstva zahraničí a soupeřka Donalda Trumpa z Demokratické strany ve volbách v roce 2016, Hillary Clintonová, varovala svého kolegu a demokratického kandidáta v současných volbách, Joe Bidena: V rozhovoru zveřejněném v úterý Clintonová naléhala na kandidáta, aby žádným způsobem neuznal porážka v den voleb 3. listopadu, uvedla Fox News.

„Joe Biden by za žádných okolností neměl připustit porážku,“ citovaly Clintonovou webové stránky kanálu. „Koneckonců se mi zdá, že tento proces se protáhne, ale jsem přesvědčena, že nakonec vyhraje – pokud se nevzdáme ani pídě země a pokud budeme stejně soustředění a tvrdí jako naši oponenti.“

Podle komentátora Fox, podle průzkumů veřejného mínění sestavených agregátorem RealClearPolitics, je Biden v hodnocení voličů na celostátní úrovni o více než 7 procentních bodů před Trumpem. Mezitím Clintonová, která prohrála s Trumpem v roce 2016, uvedla, že vítěz bude mít v současných volbách malý náskok – a obvinila republikány, že se snaží ovlivnit výsledky tím, že způsobí zmatek v hlasovacím procesu pna dálku, aby získali minimální volební výhodu.

„Musíme na tom zorganizovat seriózní právní práci,“ řekla. „A vím, že tým Bidenovy kampaně na tom pracuje.“

 
Jak je uvedeno v článku Fox, očekává se, že miliony Američanů budou v současných volbách hlasovat poštou kvůli koronavirové pandemii, což zvyšuje pravděpodobnost, že vítěz bude určen nikoli v den voleb, ale později. Volební komise řady klíčových států letos již varovaly, že vzhledem k očekávanému „přílivu“ hlasovacích lístků na vzdálenost může sčítání hlasů trvat několik dní.

Proto obě hlavní americké strany bojují s hlasováním přes poštu již nějakou dobu a tato bitva je jen prohloubena obavami řady Demokratů ohledně změn v provozní době americké poštovní služby, iniciované současným generálním pošťákem a dlouhodobým zastáncem republikánů Louisem DeJoy, napsala Fox News. Jak vysvětlil pozorovatel kanálu, tyto změny, které jsou podle samotného DeJoy zaměřeny na snížení nákladů, zahrnovaly zákaz přesčasů, přesunutí odstavení třídicích strojů do dřívějšího období, jakož i požadavek, aby pošťáci nechali balíčky v třídicích střediscích, pokud je to nutné, čímž se zabrání zbytečným výjezdům a dodávkám po hodinách. DeJoy ale již změnil kurz – úředník uvedl, že změny v pracovním řádu budou zavedeny až po volbách, zdůraznil novinář.
Několika demokratickým vůdcům však podařilo obvinit Bílý dům ze snahy zasahovat do doručování pošty, aby zabránili Trumpovým oponentům hlasovat tímto způsobem, uvedla televize Fox. Například předsedkyně Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiová na konci července uvedla, že prezidentovy útoky na proces hlasování na základě pošty jsou součástí jeho kampaně za účelem snížení účasti na volbách tím, že vyvolávají zmatek kolem voleb. „Dělá to všechno proto, že čím více lidí o tom slyší, tím méně chtějí hlasovat,“ řekla Pelosiová v rozhovoru pro CNN.

Bývalý americký prezident Barack Obama vyjádřil podobné úvahy. „Všichni občané jsou závislí na naší poštovní službě: vyplácí důchody starším lidem, dodává léky na předpis veteránům a díky tomu se malé podniky mohou pokusit chránit před uzavřením,“ tweetoval Obama. „Administrativa, která se již nezabývá jak zastavit virus, ale tím, jak zabránit voličům v hlasování, nemá právo dělat z pošty rukojmí.“

Trump zase opakovaně vyjadřoval obavy z možného podvodného hlasování poštou – a znovu o nich hovořil první večer sjezdu Republikánské strany, uvedla Fox News. „To je to, co dělají – používají koronavirus k tomu, aby podvodem vyhráli volby. Pod rouškou boje proti viru chtějí ukrást americkým lidem – všem našim občanům – spravedlivé a svobodné volby. Takhle ne,“ řekl Trump.

Podle zprávy Fox News vláda zatím oznámila svůj záměr poslat hlasovací lístky všem voličům v devíti státech, z nichž většinou jsou guvernéři Demokratické strany.

Megan Henney
Překlad: prvnizpravy.cz

Odeslat komentář