JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Hitler Erdogan se vzteká. Francie obvinila turecké vojáky z agresivního chování ve Středomoří, když se Francouzi pokusili zkontrolovat nákladní loď směřující do Libye pod ochranou tureckého námořnictva

TURECKO: Turecké ministerstvo zahraničí reagovalo na prohlášení francouzského prezidenta Emanuela Macrona o „mozkové smrti“ NATO v souvislosti s incidentem mezi fregatami těchto dvou zemí a kritikou tureckých aktivit v Libyi.

Den předtím francouzský prezident Emmanuel Macron řekl, že incident mezi fregatami Turecka a Francie u pobřeží Libye je ukázkou „mozkové smrti“ NATO. Francouzský vůdce také tvrdě kritizoval turecké akce v Libyi a označil je za „nebezpečnou hru“.

„To, že Macron nazval ,nebezpečnou hrou‘ podporu ze strany naší země legitimní libyjské vlády na její žádost a v rámci rozhodnutí OSN, lze vysvětlit pouze zatměním rozumu,“ uvádí se v prohlášení tiskového mluvčího tureckého ministerstva zahraničí Hami Aksoye.

Připomněl, že maršál Chalífa Haftar, kterého podporuje Francie, odmítl podepsat dohodu o zastavení střelby. „Francie proto sama hraje v Libyi nebezpečnou hru a je zodpovědná za její ponoření do chaosu,“ prohlásil Aksoy.
„Přestože se Macron snaží tuto skutečnost skrýt neopodstatněnými obviněními na adresu naší země, libyjský lid nikdy nezapomene na škody způsobené Francií … Bez pobřeží ve východním Středomoří se Francie chová jako pobřežní země, ale je načase, aby pochopila, že nemá právo rozhodovat o regionálních otázkách. Stanovisko Francie, která ignoruje turecká zákonná práva v regionu, ještě více prohlubuje napětí ve východním Středomoří,“ řekl Aksoy.

 

Napadl Macronovo tvrzení o „mozkové smrti NATO“ a prohlásil, že aliance prokázala svou funkčnost i během epidemie koronaviru.

Dříve Francie obvinila turecké vojáky z agresivního chování ve Středomoří, když se Francouzi pokusili zkontrolovat nákladní loď směřující do Libye pod ochranou tureckého námořnictva. Turecko obvinění odmítlo s tím, že francouzská loď prováděla nebezpečné manévry.

Libyjský problém

V Libyi pokračuje konfrontace mezi Vládou národní jednoty (VNJ) v čele s Faízem Sarrádžem, která ovládá Tripolis a území na západě země, a Libyjskou národní armádou pod vedením Chalífy Haftara, která se snaží již více než rok získat hlavní město. Obě strany konfliktu prohlašují, že jejich protivníci dostávají pomoc ve formě zbraní a lidských zdrojů zvenčí. Turecko je obviňováno z podpory Sarrádže a VNJ. V posledních týdnech síly VNJ ohlásily významné úspěchy v bitvě o Tripolis a oznámily svůj záměr stavět na úspěchu zavedením kontroly nad městem Syrta a dalšími územími na východ od hlavního města.

Odeslat komentář