Koaličná strana SaS odmieta požiadavku premiéra Igora Matoviča (OĽANO) na ďalšie zmeny v Pláne obnovy, podľa ktorých by sa malo necelých šesť miliárd eur z Európskej únie rozdeliť medzi ministerstvá úmerne podľa volebných výsledkov koaličných strán. V nedeľnej diskusnej relácii TA3 V politike to uviedol minister hospodárstva Richard Sulík (SaS).

Toto je taký vrtoch Igora Matoviča a požiadavka je nezmyselná,“ povedal minister. Šéf liberálov však zdôraznil, že rešpektuje výsledky volieb, v ktorých Matovičovo hnutie OĽANO dostalo silný mandát voličov, a ktorý premiér v súčasnosti aj využíva.

My sme neprišli do vlády naháňať sa za peniazmi a rozdeľovať peniaze. My sme prišli do vlády meniť pravidlá,“ dodal. Aprílový termín na dokončenie Plánu obnovy je podľa R. Sulíka „šibeničný“ a Matovičova požiadavka na zmeny v takmer hotovom materiáli je nešťastná.

Pellegrini: Plán obnovy je škandál

Expremiér a súčasný poslanec NRSR Peter Pellegrini (nezaradený) označil pripravovaný Plán obnovy Slovenska za škandál súčasnej vlády. „Plán obnovy, to sú jedinečné peniaze, o ktorých sme mali najskôr diskutovať s občanmi, kde ich máme použiť,“ upozornil . Práve transparentná príprava materiálu a široká diskusia je jednou z podmienok EÚ na schválenie tohto dokumentu. „Tu budeme mať vážny problém,“ myslí si šéf mimoparlamentnej strany Hlas-SD.

Bývalý premiér označil za škandál, že by sa prostriedky EÚ nemali rozdeliť podľa toho, čo Slovensko potrebuje, ale podľa rozdelenia ministerstiev. Richard Sulík však oponoval, že veľkú časť rozdelenia prostriedkov z Plánu obnovy vopred určila Európska komisia. Minister zdôraznil, že napríklad niektoré návrhy SaS sa do Plánu obnovy dostali. Na koaličných radách podľa R. Sulíka často dochádza k rozumným kompromisom a veľakrát aj premiér ustúpil zo svojich pozícií.