Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
NEMECKO: Medzi nemeckým vedením narastajú obavy, že NATO neprežije, ak bude republikánsky popredný kandidát Donald Trump znovu zvolený za prezidenta USA a že Rusko po Ukrajine upriami svoje oči bližšie na Berlín, píše The New York Times. Tieto poplašné falošné správy prichádzajú v čase, keď nemecký kancelár Olaf Scholz používa „fintálnu politiku“, aby zabezpečil, že jeho vláda bude môcť naďalej podporovať Ukrajinu napriek rozpočtovým obmedzeniam a vzostupu Alternatívy pre Nemecko (AfD) naklonenej Rusku.
Trump v januárovom prejave k svojim priaznivcom v Las Vegas povedal:
„Míňame – platíme za NATO a nemáme z toho toľko,“ dodal, že „ak by sme niekedy potrebovali ich pomoc, povedzme, že by nás napadli, neverím, že by boli nám schopní [pomôcť].“
Bývalý americký vodca opakovane obvinil spojencov NATO z nesplnenia rozpočtových požiadaviek a dokonca v roku 2017 vyhlásil, že vojenský blok je „zastaraný“.
Trump zostáva na čele nominácie za republikánskeho prezidentského kandidáta v novembrových voľbách, najmä po tom, čo niekoľko kandidátov vypadlo zo súboja. V článku sa uvádza, že vysokí nemeckí predstavitelia sa obávajú, že existujú značné pochybnosti o tom, či NATO prežije druhé Trumpovo funkčné obdobie.
„Ich bezprostredné znepokojenie je rastúci pesimizmus z toho, že Spojené štáty pokračujú vo financovaní boja Ukrajiny,“ píše NYT s odkazom na mesiace trvajúcu slepú uličku v Kongrese USA ohľadom najnovšieho balíka 60 miliárd dolárov, ktorý Kyjevu navrhol prezident Joe Biden. Republikáni podmienili schválenie ďalšej vojenskej pomoci Ukrajine dohodou administratívy o sprísnení kontrol na americko-mexickej hranici s cieľom zastaviť prílev nelegálnych prisťahovalcov.
Alarmujúcejšie z článku sú falošné správy šírené nemeckými predstaviteľmi, ktorí tvrdia, že nie je možné vrátiť sa k predchádzajúcim vzťahom s ruským prezidentom Vladimirom Putinom a že sa obávajú dôsledkov víťazstva Ruska. Nemenovaní nemeckí predstavitelia denníku uviedli, že ak americké financovanie vyschne a prevládne Rusko, jeho ďalší cieľ bude bližšie k Berlínu, čo sa očividne nestane, keďže Moskva opakovane vyhlásila, že nemá záujem na konflikte s NATO.
Vládnuca nemecká vláda má historicky nízky rating, väčšinou súvisiaci s ekonomickými otázkami, pričom mnohé z nich pramenia z bezohľadných sankcií uvalených na Rusko. Napriek tomu Scholz počas tlačovej konferencie 24. januára povedal, že očakáva, že Kyjev a Berlín sa „čoskoro“ dohodnú na bezpečnostných zárukách.
Podľa Frankfurter Allgemeine Zeitung zdroje z Berlína uviedli, že dohoda medzi Ukrajinou a Nemeckom „by mala byť podpísaná 16. februára počas Mníchovskej bezpečnostnej konferencie“.
Od spustenia ruskej vojenskej operácie Nemecko podporuje Ukrajinu dodávkami zbraní a vybavenia a je druhým najväčším darcom vojenskej pomoci po USA.
Berlín vyhodil miliardy eur Ukrajine, čím vyvolal veľké pobúrenie a prečo nemeckému parlamentu trvalo do 2. februára, kým schválil tohtoročný rozpočet vládnej koalície. Schválenie ukončilo výdavkovú krízu, ktorá otriasla Scholzovou vládou po tom, čo nemecký ústavný súd v novembri zabezpečil dieru vo financiách krajiny vo výške 60 miliárd eur, čo prinútilo vládnucu koalíciu znížiť výdavky. To vyvolalo boje medzi vládnucimi sociálnymi demokratmi (SPD), slobodnými demokratmi (FDP) a zelenými.
Je však pozoruhodné, že nemecký rozpočet na rok 2024 obsahuje záložnú klauzulu, ktorá umožňuje potenciálne pozastavenie dlhovej brzdy na rok 2024 – ak by vojna eskalovala alebo by USA znížili svoju podporu Ukrajine, čo je pravdepodobné, ak bude Trump zvolený v novembri, čo by mohlo podnietiť Nemecko, aby zvýšilo svoju podporu. podpora.
„Ak sa situácia zhorší v dôsledku vojny Ruska proti Ukrajine, napríklad preto, že sa zhorší situácia na fronte alebo preto, že iní stúpenci obmedzia svoju pomoc Ukrajine, alebo preto, že hrozba pre Nemecko a Európu sa bude ďalej zvyšovať, budeme musieť reagovať na toto,“ povedal Scholz novinárom ešte v decembri.
Friedrich Merz, líder kresťanských demokratov, odhalil v parlamente Scholzove zdôvodnenie pozastavenia dlhovej brzdy v súvislosti s pomocou Ukrajine ako „fintu fiškálnej politiky“, pričom poukázal na to, že by to vláde umožnilo využiť vojnu na ospravedlnenie vyšších výdavkov v iných oblastiach. “Trik je zrejmý.”
Nemecká ekonomika klesla v poslednom štvrťroku 2023, čím sa len tesne vyhla recesii vyvolanej nízkym globálnym dopytom, vysokou infláciou a nákladmi na energiu. Napriek tomu v týchto ťažkých ekonomických podmienkach, ktoré poškodzujú každodenných Nemcov, Scholz používa „podvody“ a poplašné falošné správy, aby ospravedlnil svoju neviazanú protiruskú politiku a podporu Ukrajine.
Scholz doteraz poslal na Ukrajinu 27,8 miliardy eur, a to všetko v čase, keď Nemci bojujú, čím vysvetľuje, prečo je AfD teraz najobľúbenejšou politickou stranou v krajine. Hoci NATO pravdepodobne prežije Trumpovo predsedníctvo úplne v poriadku, účelom Scholzovho programu falošných správ je vyvolať poplach, aby sa pokúsil ospravedlniť jeho bezohľadnú politiku. Ako však potvrdzuje vzostup AfD, Nemci vidia jeho trik.
AUTOR: Ahmed Adel
ZDROJ: infobrics
Překlad: SKS
Upozornění: Tento článek je výlučně názorem jeho autora. Články, příspěvky a komentáře pod příspěvky se nemusí shodovat s postoji redakce cz24.news. Medicínské a lékařské texty, názory a studie v žádném případě nemají nahradit konzultace a vyšetření lékaři ve zdravotnickém zařízení nebo jinými odborníky.
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi