Iracká vláda hľadá medzinárodnú pomoc po tom, ako americké jednotky, ktoré sa stiahli zo Sýrie, vstúpili bez povolenia do západného Iraku, pričom Bagdad teraz podniká právne kroky proti ich nevyžiadanej prítomnosti.

Bagdad nedovolil americkým silám zostať v Iraku , predseda vlády Adil Abdul-Mahdi to stredu potvrdil.

Žiadame medzinárodné spoločenstvo a OSN, aby v tejto veci plnili svoje úlohy.

Americký minister obrany Mark Esper v utorok vyhlásil, že americké jednotky, ktoré prechádzajú ku nim zo Sýrie, využijú Irak na prípravu domov a ubezpečia sa, že cieľom nie je „nekonečne zostať v Iraku“. Esper nešpecifikoval, ako dlho zostanú americké jednotky.

Washington odstránil svoje jednotky zo severnej Sýrie na úkor tureckej ofenzívy proti kurdským milíciám v regióne, ktoré Ankara považuje za teroristov.

Turecko v utorok vyhlásilo, že po piatich dňoch prímeria a zdĺhavých rozhovoroch prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana s ruským prezidentom Vladimírom Putinom v Moskve nezačne novú ofenzívu proti Kurdom .

USA už majú v Iraku 5 000 vojakov na základe dohody s irackou vládou, dohoda je však kontroverzná a mnohí Iračania to považujú za pokračujúcu okupáciu po katastrofálnej americkej invázii z roku 2003.