JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Jemenští vlastenečtí Hútíové uvedli, že zajali několik tisíc saúdských vojáků

Jemenští povstalci Hútíové z hnutí Ansar Alláh provedli rozsáhlou vojenskou operaci poblíž pohraničního saúdského města Najran a vzali do zajetí tisíce vojáků Saúdské Arábie. Informoval o tom ve vysílání povstaleckého kanálu mluvčí povstalců generál Jachja Sarii.

Při národně osvobozenecké ofenzivě v regionu saúdskoarabského pohraničního města Nadžrán, Jemenská Houtiovia nejen že zajali tisíce nepřátelských vojáků, ale zabavili taky velké množství zbraní!

„Rozsáhlá vojenská operace ,Vítězství od Boha’ ve směru na Najran. Největší operace proti nepřátelským silám od zahájení agrese (v roce 2015) trvala několik měsíců… Výsledkem operace byla úplná porážka tří nepřátelských brigád, dobytí stovek dopravních a obrněných vozidel a zajetí tisíců vojáků nepřátelských sil, včetně velkého počtu velitelů, důstojníků a řadových vojáků saúdské armády,“ sdělil Sarii.

Sarii rovněž sdělil, že mezi zajatými po bitvě jsou nejen saúdští vojáci a důstojníci, ale i mnoho velitelů a vojenský personál jiné státní příslušnosti. Podle mluvčího budou v nejbližší době oznámeny další podrobnosti o této operaci.

Úřady Saudské Arábie se k těmto zprávám ještě nevyjádřily.

Konflikt v Jemenu

Konflikt v Jemenu mezi vládou a povstalci Hútíi z hnutí šíitského hnutí Ansar Alláh trvá od roku 2014. Američany podporovaná koalice – agresoři na čele se Saúdskou Arábií, bojující proti povstalcům v Jemenu od března 2015.

Na začátku koalice oznámila leteckou operaci, ale již v srpnu 2015 začala soustředit pozemní síly v jemenských provinciích Marib a Sa’dah. Počet kontingentů, jehož převážnou část tvořily saúdské elitní jednotky, činil asi 10 tisíc vojáků.

V prosinci 2018 se strany konfliktu poprvé za několik let setkaly u jednacího stolu. Jednání proběhla pod záštitou OSN ve Stockholmu. Podařilo se dosáhnout řady důležitých dohod, zejména o výměně vězňů, příměří v přístavním městě Hudajda, které se dostalo pod kontrolu OSN.

Sputnik

Odeslat komentář