JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Johnson se nevzdává. Britská vláda opět zkusí vyvolat předčasné volby

Londýn: Snaha premiéra Borise Johnsona vyvolat předčasné volby podle všeho bude pokračovat i poté, co britská Dolní sněmovna v pondělí už potřetí za poslední dva měsíce zablokovala plán na rozpuštění parlamentu.

Čeká se, že Johnsonova vláda v této souvislosti předloží návrh zákona, který na rozdíl od předchozího návrhu nevyžaduje podporu dvou třetin poslanců. Hlasování se čeká již dnes.

Vládní Konzervativní strana od začátku září nemá v dolní parlamentní komoře většinu, i v tomto případě tedy nemůže uspět bez opozičních hlasů. Média spekulují, že kabinetu by mohli pomoci zástupci Skotské národní strany (SNP) nebo liberálních demokratů. Lídři opozičních uskupení v pondělí večer uváděli, že se rozhodnou až po předložení konkrétního návrhu.

 

Podle Johnsona jsou volby nutné k prolomení patové situace v britském parlamentu, který opakovaně odmítl schválit připravenou dohodu o podmínkách brexitu. Ministerský předseda požaduje, aby se volby konaly 12. prosince. Opozice ale zatím nechtěla tento krok podpořit s tím, že premiérovi nelze důvěřovat. Downing Street nyní slibuje, že ani v případě vypsání nových voleb se nepokusí znovu prosadit prováděcí zákon k brexitové dohodě.

Pokračovat by dnes mělo také schvalování nového odkladu brexitu ze strany zbývajících států Evropské unie, což je ovšem považováno za formální krok. Členské země se na jeho podobě už dohodly, ještě jej ale musí oficiálně stvrdit lídři jednotlivých států. Po pondělní schůzce velvyslanců 27 členů EU a následném souhlasu Londýna je však takřka jisté, že datum brexitu se přesouvá z 31. října na 31. leden 2020.

Odeslat komentář