Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
NATO / RUSKO: Vypínáme emoce, zapínáme rozum
(Выключаем эмоции, включаем ум)
Čím myslí lidé, kteří pod mými články, kde se vysmívám západním sankcím a tvrdím, že nepřinesly Západu žádné výsledky, zanechávají sarkastické komentáře o výrazném zvýšení cen – to nevím.
Dovolte mi ale znova ještě jednou vysvětlit, že míra inflace a růst HDP spolu nesouvisí.
Například v Turecku byl loni růst HDP 4 % s inflací 64,86 % a podotýkám, že ani EU, ani Spojené státy neuvalily na tuto zemi žádné sankce, ale v Evropské unii byla inflace za poslední rok malá 3,4 %. , zatímco podle předběžných údajů byl ekonomický růst 0,5 % .
V Rusku, i přes sankce, inflace nebyla loni tak vysoká – 7,42 % (11,94 % v roce 2022) a růst HDP byl podle předběžných odhadů 3,6 % ( -1,2 % v roce 2022), se inflace ukázala být mnohem výraznější než v „rozvitých zemích“ Západu.
Podle materiálů Rosstatu byl růst HDP v roce 2023 výrazně usnadněn nárůstem indexů hrubé přidané hodnoty v následujících odvětvích: činnost hotelů a stravovacích zařízení – +10 %; činnosti v oblasti informací a komunikací – +10 %; finanční a pojišťovací činnosti – +8,6 %; administrativní činnosti a související doplňkové služby – +7,8 %; velkoobchod a maloobchod – + 7,3 %; zpracovatelský průmysl – +7 %; konstrukce – +7 %. Zdroj
Tyto ukazatele mi dávají důvod říci, že Rusko vítězí v hospodářské a finanční konfrontaci se Západem.
Ale jak už se má slova mnoha kritikům zdají nepřesvědčivá, chci je ještě jednou potvrdit slovy francouzského vědce Emmanuela Todda, který napsal knihu o pádu Západu a její klíčové body zdůraznil v rozhovoru pro tento deník Le Figaro.
Je to muž, který předpověděl v roce 1976 rozpad SSSR, takže s jeho prognózou nelze zacházet s pohrdáním, jako například s prognózami některých jiných politiků, politologů a expertů.
A nyní předpovídá porážku a pád Západu a uvádí tři faktory, které k tomu podle jeho názoru povedou:
Můj závěr o porážce Západu je založen na třech faktorech:
Za prvé, průmyslový deficit Spojených států, odhalující fiktivní povahu amerického HDP. Ve své knize analyzuji tento HDP a ukazuji základní příčiny úpadku průmyslu: nedostatečné inženýrské vzdělání a obecněji pokles dosaženého vzdělání od roku 1965 ve Spojených státech.
Úpadek amerického protestantismu je druhým faktorem pádu Západu. Protestantismus poskytoval vysokou úroveň vzdělání, nevídanou v dějinách lidstva, a všeobecnou gramotnost, protože vyžadoval, aby každý věřící mohl sám číst Písmo svaté. Navíc strach ze zatracení, potřeba cítit se vyvolený Bohem, vyzýval pracovní morálku, silnou individuální i kolektivní morálku. Dnes symetricky vedl nedávný kolaps protestantismu k intelektuálnímu úpadku, zániku pracovní morálky a k masové chamtivosti (oficiální název: neoliberalismus): vzestup se obrací v pád Západu.
(Je nutno dodat, že ač tomu málokdo chce věřit, už „jen“ liberalismus se tak stal přímou příčinou dnešních událostí na Západě. Touha po osobní (řečeno jinak egoistické, chamtivé, individualistické) svobodě právě umožnila „elitám“ prosadit ve společnosti „nadřazenost“ takových „ideí“ jako je to LGBT+, BLM atd. atd. Všichni ti, kteří podporovali, podporují takovou RYZE osobní svobodu – liberalismus, jsou ve skutečnmosti pomocníci dnešních neoliberálů, protože taková svoboda ničí všechny vztahy ve společnosti, ničí možnost rozvoje společnosti. Kdo nepochopí toto, nemůže chápat, jak a proč se objevilo to, co ničí celou „západní civilizaci“ se vším všudy. – pozn.překl.)
Dále uvádí Todd:
Třetím faktorem porážky Západu je upřednostňování Ruska ze strany zbytku světa. Ono všude nachází „nenápadné“ ekonomické spojence. Nová konzervativní (anti-LG… – organizace uznávaná v Rusku jako extremistická) ruská měkká síla začala naplno pracovat, když se ukázalo, že Rusko odolává ekonomickému šoku. Naše (západní – pozn.překl.) kulturní současnost se vnějšímu světu zdá být do značné míry šílená, což je závěr antropologa, nikoli retromoralisty. A kromě toho, protože si vyděláváme na živobytí nízkou mzdou mužů, žen a dětí z bývalého třetího světa, naše morálka není důvěryhodná.
No, to byla všechno, jak se říká, lyrika, a teď přejděme k podstatě toho, jak Rusko v praxi dokáže vzdorovat kolektivnímu Západu, jehož celkový HDP víc než 10-krát převyšuje ruský.
Emmanuel Todd objasňuje, že všeobecné nepřátelství Západu strukturovalo a vyzbrojovalo ruský systém a podporovalo soudržný patriotismus. Sankce umožnily ruské vládě zahájit rozsáhlou politiku protekcionistické substituce dovozu, kterou by nikdy nemohla uvalit na Rusy sama (tedy bez sankcí) a která dala jejich ekonomice významnou výhodu nad ekonomikou EU. (Jinými slovy – nemožnost, neochota kupovat „všechno“ odjinud!!! Tedy přesně opak toho, co nám říkali, že bude jako správné, v r. 1989 … pozn.překl.)
Nyní chci jasně ilustrovat tato Toddova slova těm kritikům, kteří se v komentářích rádi smějí slovům „záměna importu“ a „rozvoj“ a ukázat jim, jaký ozdravující efekt měly sankce.
V roce 2023 bylo otevřeno 230 (o tom budeme hovořit podrobněji v samostatných článcích) nových průmyslových odvětví , 65 nových podniků zemědělsko-průmyslového komplexu , byla objevena 4 nová pole: 1 – plyn v Jakutsku, 2 – nová poruba se zásobami více než 4 miliony tun uhlí byla otevřena v Kuzbassu, 3 – ropné pole v Jamalsko-něněckém autonomním okruhu, 4 – pole lehké ropy u Orenburgu, 208 nových škol a dalších 250 obnoveno na nových územích, 46 nových školek, 56 sportovních komplexů.
Dále v originále stati je výpočet části toho, co se v Rusku udělalo za poslední období. Kdo chce a je zvědavý, může se podívat. Záběr je velký.
Zpracoval: Peter008/Pokec24
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi