Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
SLOVESNKO: Iste ste zachytili reportáž, v ktorej predseda SaS povedal, že za OĽANO môže byť ministrom ktokoľvek, kto ide okolo. Na to mu bolo vyčítané, že jeho minister je obuvník a ďalšou ministerkou žena, ktorá v minulosti slúžila Ficovi. Ak to pozerá politicky nezainteresovaný človek, má chuť dopĺňať podobné paralely aj voči iným členom vlády. A možno až na dve výnimky by pokryl celé personálne spektrum.
Jeden sa možno zapíše do histórie ako vynálezca pojmu „dezolát“. Človek, ktorý svojimi darmi vojenskej techniky poskytol dostatok dôvodov na to, že slovenská obrana vlastný rezort v budúcnosti ani potrebovať nebude. Ďalší minister spravuje verejné financie, kým jeho vlastné financie spravuje jeho manželka a on oficiálne nič nemá. Inej ministerke by bolo možno treba poradiť, že kúriť v zime nepotrebuje vôbec. V každom rohu miestnosti totiž býva 90 stupňov. A takto by sme mohli pokračovať ďalej.
Zhrnúť by sa to dalo snáď iba jednou vetou.
Kto volí ľudového zabávača, nemôže sa sťažovať, že spolu s ním dorazil celý cirkus.
Podľa ich vlastných slov v slabej emotívnej chvíli, kedy sa zvykne hovoriť aj pravda, si šéfovia strán vyčítajú, že nemajú odborníkov. Vyvstáva legitímna otázka, akých „odborníkov“ títo neodborníci vyberali do pozícií „odborníkov“ na menežovanie „pandémie“ a plánu obnovy.
Zatiaľ to vyzerá tak, že tí naši vládni „odborníci“ (ako aj v iných krajinách s americkým poradenským vzorcom) boli v prvom rade v konflikte záujmov (šlo o finančné a/alebo personálne prepojenia, ktoré významne narúšali existenciu stavu objektivity), a že čerpali väčšinou z toho, čo sa im informačne preložilo z angličtiny a prefiltrovalo cez poradenskú spoločnosť McKinsey (link na zmluvu TU). Veľa vlastnej tvorivej činnosti v ich dvojročnej práci zrejme nenájdete.
Dnes však už v SŠA začínajú viať iné vetry. Ukazuje sa, že tzv. očkovanie proti kovidu nebola dobrá cesta, CDC už verejne hovorí o personálnych zmenách kvôli nezvládnutiu menežovania pandémie (link TU) a ukazuje sa, že tzv. dezinformátori a konšpirátori mali až na malé odchýlky pravdu. Minimálne boli štatisticky vo svojich predpovediach a hodnoteniach na tom výrazne lepšie, ako tzv. vládni odborníci.
A tu nastáva moment paniky. Vietor sa citeľne mení, a na pokračovanie v plavbe treba plachtu otočiť. So zmenou vetra totiž pravdepodobne príde aj zodpovednosť.
Pre nás, ktorí sme konzistentne informácie vyhľadávali a kriticky porovnávali nastáva ten moment, kedy z kresla sledujeme, ako si pravda a zodpovednosť začína raziť cestu von ako voda z deravého suda. Nám už stačí iba poukazovať na aktuálne a historické výroky osôb, ktoré sa k „pandémii“ vyjadrovali v minulosti. Pridávať hodnotiaci úsudok nie je vôbec potrebné.
Dnes by sme začali vedeckou inštitúciou. Tá, ktorá sa vyjadrovala k pandémii skrz svojich odborníkov do médií bývalého hlavného prúdu a dostávala v nich hojne priestoru.
Vyšlo nové 4. číslo časopisu Akadémia/Správy SAV.
Na stránke SAV sa k nemu uvádza nasledovné (link TU).
Cenu Slovenka roka v kategórii Veda a výskum získala vedúca vedecká pracovníčka Virologického ústavu Biomedicínskeho centra SAV, v. v. i., Tatiana Betáková. Má za sebou množstvo projektov zameraných na vírus chrípky, imunitnú odpoveď a patogenitu vírusov. Je známa popularizátorka vedy pred pandémiou covidu a aj počas nej. Viac v článku Chrípka je stále otvorená téma.
V danom čísle p. Betáková na str. 11 tvrdí, že:
„V žiadnom prípade som nikdy nedávala lekárske rady, vždy som vysvetľovala princíp vakcinácie a čo od nej možno očakávať.“
Konfrontujme teda p. Betákovú s tým, čo sa v médiách mihlo počas „pandémie“. Autorstvo týchto výrokov jej pripisujú zazdrojované médiá.
Vyjadrenie p. Betákovej (zdroj TU):
„Po očkovaní je pred covidom-19 chránená nielen žena, ale je chránený aj plod a novorodenec. Protilátky sa totiž prenášajú materským mliekom na dieťa, ktoré je potom chránené.
Klinické testy na tehotných ženách ukázali, že vakcíny Pfizer a Moderna sú efektívne a bezpečné. Ženy môžu byť očkované kedykoľvek v priebehu očkovania.
Ak sa niektoré budúce mamičky obávajú, môžu počkať a dať sa zaočkovať až po prvom trimestri tehotenstva, keď je ich stav už stabilnejší.“
V tom istom článku uvádza:
„Covid-19 už dávno nie je záležitosťou starých ľudí.
Mladí ľudia na Slovensku nepredstavujú zdravú populáciu- vysoké percento trpí obezitou a množstvom chronických ochorení -, čím patria do rizikovej skupiny.
Navyše postcovidový syndróm sa vyskytuje často aj u mladých ľudí, ktorí mali mierny priebeh ochorenia Covid-19.
Vírus ešte nepovedal posledné slovo. Ak sa mladí ľudia nedajú zaočkovať a budú zaočkované staršie generácie, vírus bude nútený hľadať si nového hostiteľa a je veľmi pravdepodobné, že sa bude šíriť v populácii mladých ľudí a detí.
A ak mladý človek prekonal mierny Covid-19, nezískal dostatočnú imunitu, aby nemohol byť infikovaný opakovane. A pri opakovanej infekcii má ochorenie iný priebeh a sú aj iné následky po jeho prekonaní.“
V inom článku je uvedené toto:
„To, že vírus slabne, je veľmi relatívne. Máme veľa ľudí, ktorí prekonali infekciu koronavírusom, a zároveň máme milióny zaočkovaných ľudí. Vírus je stále nebezpečný hlavne pre tých, ktorí patria do rizikových skupín – vek, cukrovka, srdcovo-cievne ochorenia, obezita a podobne. Navyše v nemocniciach narastá počet detí nainfikovaných omikronom. V USA už začali proti covidu očkovať deti od roku. Asi vedia prečo…“
„Očkovaním sa reaguje na konkrétnu situáciu. Zo začiatku sa predpokladalo, že po zaočkovaní získame celoživotnú alebo aspoň dlhodobú imunitu. Ukázalo sa, že množstvo protilátok a T buniek (T bunky, B bunky a iné sú osobitné druhy buniek v krvi, kostnej dreni a v celom tele, ktoré sa podieľajú na imunitnej reakcii organizmu na vírusy a baktérie – viac nájdete TU – pozn. red.) časom klesá. Do toho prišli mutácie. V budúcnosti nám preto už nebude stačiť preočkovávať ľudí súčasnými vakcínami, ale vakcínou, ktorá bude obsahovať spike proteín z aktuálneho kmeňa vírusu.“
V ďalšom toto:
„Záleží na rýchlosti očkovania a, samozrejme, na tom, aké percento ľudí bude zaočkovaných. Ak nedosiahneme kolektívnu imunitu a dáme vírusu možnosť, aby sa mohol šíriť, tak bude mutovať. Vírus môže mutovať iba vtedy, keď sa množí v našich bunkách. Otázka pre každého jedného je, či poskytne svoje bunky vírusu, aby sa mohol množiť, a svoje telo na prenos vírusu k novému hostiteľovi – rodinnému príslušníkovi, susedovi, kolegovi, predavačovi, kozmetičke atď.“
Zdroj TU.
A v ďalšom toto:
„Dodala by som, že v médiách dostali priestor na šírenie dezinformácií samozvaní odborníci, ktorí sa v danej problematike nevyznajú. Tým spochybnili až zničili dôveryhodnosť skutočných odborníkov – imunológov, epidemiológov, virológov a iných expertov. Čo sa týka lekárov, neprebehli odborné školenia lekárov a zdravotného personálu, aby sa im poskytli odborné znalosti z virológie, imunológie, prípadne informácie o tom, ako proticovidové vakcíny fungujú. Ľudia, ktorí nemajú veci vysvetlené, ľahko veria hoaxom a konšpiračným teóriám. Vo vzťahu k najširšej verejnosti chýbala cielená propagácia očkovania podľa sociálnych, vekových a ďalších skupín. Vo výpočte chýb by sa dalo pokračovať. Najhoršie však je, že sme nepoučiteľní.“
„Treba si však uvedomiť, že ľudia, ktorí patria do rizikových skupín vzhľadom na vek, zdravotný stav, obezitu a pod., budú stále v ohrození. Samozrejme, bude sa pritom brať do úvahy aj to, či človek omikron prekonal, aký malo ochorenie uňho priebeh, aké má množstvo špecifických protilátok T buniek (imunitné bunky, ktoré avizujú možnú hrozbu pre organizmus, poz .red.) a pod. Bude sa sledovať, ako rýchlo bude klesať imunita získaná po prekonaní omikronu.“
„Očkujeme všetky vekové kategórie a čo najviac ľudí, aby sa vírus nemohol množiť a teda aby nemohol mutovať. Osobne poznám veľa ľudí, ktorí mali závažný priebeh COVID-19 a neboli ani starí, nemali chronické ochorenie a pod. Čo znamená asi toľko, že zatiaľ nevieme povedať niekomu: ty aj napriek tomu, že patríš do rizikovej skupiny si v pohode a nemusíš sa obávať infekcie koronavírusom. A, naopak, niekomu inému nevieme oznámiť: ty síce nepatríš do rizikovej skupiny, ale hrozí ti ťažký priebeh a doživotné následky.“
Zdroj TU.
A pokračujeme.
„Niektorí odborníci by si však isté podujatia vedeli predstaviť. Virologička Tatiana Betáková z Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied napríklad pripomenula, že koronavírus sa šíri vzduchom a infikovaný ho najviac uvoľňuje nielen pri kýchaní a kašľaní, ale aj pri spievaní či športovaní, teda pri zvýšenej telesnej aktivite.“
„Divadelné predstavenie, kde diváci sedia v určitých rozstupoch, nespievajú, neskáču, netancujú, by preto malo byť bezpečné – pri dodržaní opatrení. Počet divákov bude daný veľkosťou divadelnej sály. Koncerty pre mladých, to je však niečo iné. Tam sa spieva, skáče, tancuje. Aj keď je koncert pod holým nebom, riziko prenosu vírusu je tam oveľa vyššie ako v divadle alebo v kine. Neviem si predstaviť, ako budú mladí dodržiavať rozstupy,“ upozornila Betáková, ktorá je aj docentkou na Katedre mikrobiológie a virológie Prírodoveckej fakulty Univerzity Komenského.
Podľa nej mladí ľudia síce nemávajú ťažký priebeh ochorenia COVID-19, ale napriek tomu môžu mať dlhotrvajúce následky. Navyše sa stále nevie, ako bude vírus ďalej mutovať.
„Takže veľké koncerty, ako sme boli zvyknutí v minulosti, kde bola takpovediac hlava na hlave, určite nie. Ale menšie živé koncerty, keď sa dodržia pravidlá, by mali byť v poriadku. Niečo podobné bude platiť aj pre športové zápasy. Treba zdôrazniť, že pokyny a pravidlá vypracovali odborníci tak, aby boli riziká prenosu nákazy minimálne,“ zhrnula virologička.“
Zdroj TU.
Odporúčame si zazdrojované články prečítať v celosti a konfrontovať ich tak s informáciami dostupnými v čase ich zverejnenia, ako aj s aktuálnou úrovňou vedeckého poznania.
Viac nie je čo dodať. V tomto informačnom trende budeme pokračovať v rovnakej kadencii, ako bude CDC a WHO meniť názory a topiť ľudí, ktorí nekriticky preberali ich mylné a často nepodložené informácie.
Ale jednu otázku si na záver neodpustím. Stále mi to vŕta v hlave. Ak pani docentku niekto niekedy stretne, opýtajte sa jej toto.
Či k tvrdeniu
„Po očkovaní je pred covidom-19 chránená nielen žena, ale je chránený aj plod a novorodenec. Protilátky sa totiž prenášajú materským mliekom na dieťa, ktoré je potom chránené.“
pani docentka nevedomky alebo úmyselne zabudla doplniť, že transplacentárny prenos protilátok z matky na plod, môže u plodu vyvolať rôzne, nežiadúce fenomény. Napr. aj autoimúnne…
AUTOR: Peter Weis
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi