JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Kauza: Miliardová krádež Venezuelského zlata Anglickou bankou je už na súde

VENEZUELA: Venezuelská centrálna banka podala na Londýnsky komerčný súd sťažnosť voči Anglickej banke (Bank of England/Governor and Company of the Bank of England) a žiada, aby jej banka vrátila zlato z venezuelských zlatých rezerv, ktoré sú v nej „skladované“  v hodnote jednej miliardy dolárov. Caracas uviedol, že tieto prostriedky chce použiť v boji proti pandémii koronavírusu

Avšak Veľká Británia, ako aj mnohé ďalšie západné štáty, neuznáva legitimitu vlády prezidenta Nicolasa Madura, a preto Anglická banka, v ktorej sa nachádza 31 ton venezuelského zlata, ho od roku 2018 odmieta vrátiť úradom Venezuely. Pred niekoľkými týždňami sa Venezuela obrátila na Rozvojový program OSN s prosbou, aby organizácia vystúpila ako sprostredkovateľ a prevzala zlato od Anglickej banky za účelom, aby sa získané prostriedky dali použiť na nákup zdravotníckeho zariadenia, liekov a potravín.

Vo svojej žiadosti Caracas uviedol, že to zlato súrne potrebuje. „Ide o životy ľudí, teraz je nevhodný čas snažiť sa získať politické body,“ vyhlásil londýnsky advokát Sarosh Zaivalla, ktorý zastupuje Centrálnu banku Venezuely. Na žiadosť BBC, aby Potravinársky program OSN komentoval situáciu, vedenie programu iba potvrdilo, že sa Venezuela naozaj obrátila na túto inštitúciu s požiadavkou, aby preskúmala možnosť realizácie podobnej schémy. Ako uviedla informačná agentúra Reuters, Anglická banka odmietla komentovať túto požiadavku venezuelských úradov.

V tejto súvislosti BBC pripomenula, že „západné krajiny, vrátane Veľkej Británie a USA, podporujú lídra opozície Venezuely Juana Guaidóa, ktorý sa vlani vyhlásil za vykonávateľa funkcií prezidenta. Na Venezuelu tiež uvalili medzinárodné hospodárske sankcie a USA zakázali svojim spoločnostiam nakupovať ropu od štátnej venezuelskej spoločnosti  PDVSA,“ uvádza BBC.

Ide o klasický postup západných štátov: postačí neuznávať vládu niektorej krajiny alebo legitimitu niektorého politika a potom možono porušovať všetky princípy medzinárodného práva: netreba vracať peniaze alebo, ako v prípade Venezuely, zlato; je „povolené“ uvaľovať sankcie na spoločnosti a fyzické osoby alebo vojenský napadnúť ten alebo iný štát, bombardovať infraštruktúru, podniky a cesty, obsadiť územie krajiny, vybudovať tam svoje vojenské základne, kradnúť suroviny a prírodné zdroje, zavraždiť legitímnych najvyšších predstaviteľov krajiny atď. Príkladov je viac, ako dosť: Juhoslávia, Irak, Líbya, Sýria a pod. Tomu sa hovorí západná demokracia…

Eugen Rusnák

Odeslat komentář