Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
SLOVENSKO: Nakupujú ako zmyslov zbavení, hovorili nám už pred časom radoví zamestnanci Najvyššieho správneho súdu. A mali pravdu. Pri pohľade na objednávky a faktúry, ktoré sú povinne zverejňované na internete, sme rozmýšľali, či vedenie súdu vyhralo v lotérii.
Peniaze? Žiadny problém
Najvyšší správny súd (NSS) vznikol na základe reformy exministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej. Má postavenie ako Najvyšší súd Slovenskej republiky (NS SR), ale v oblasti správneho práva. Tamojší sudcovia rozhodujú o disciplinárnych stíhaniach sudcov, prokurátorov a v určitom rozsahu aj v ostatných právnických profesiách. Patrí sem aj rozhodovacia agenda o ústavnosti a zákonnosti volieb do orgánov samosprávy, rozhodovanie o rozpustení alebo pozastavení činnosti politickej strany alebo hnutia. Súd preskúmava tiež dôležité rozhodnutia úradov, ktoré sa týkajú napríklad dôchodkov, sociálnych dávok či daňových vecí. Na rozdiel od iných súdov sídli NSS v modernej, relatívne novej administratívnej budove v širšom centre Bratislavy. Oproti mnohým iným súdom tam človek nemá pocit, že mu kľučka ostane v rukách a cíti sa ako v 21. storočí. Lenže, ako sa hovorí – všetko má mať hranice.
Keď sme zbadali vo faktúrach, čo Najvyšší správny súd nakúpil, bolo jasné jedno – na rozdiel od iných súdov im peniaze nechýbajú. Nakupuje sa azda všetko, čo vedeniu napadne. Predseda súdu Pavol Naď netrochári ani na vlastnom komforte. Zaobstaral si vskutku luxusné reprezentačné auto: plugin hybrid BMW X5 za vyše osemdesiattisíc eur. Skutočne potrebuje predseda súdu SUV? A za túto sumu?
Do vozového parku súdu pribudol aj ďalší plugin hybrid BMW X3, Škoda Kodiaq skoro za štyridsaťpäťtisíc eur a Hyundai i30 Combi za vyše dvadsaťšesťtisíc eur.
Práčku nefotiť!
A tým sa to zďaleka nekončí. Nákupy sú rozšafné aj v iných smeroch. Na súd pribudli tulivaky (áno, čítate dobre – tulivaky) za vyše sedemsto eur, interiérové doplnky za tri a pol tisíca, kvetiny skoro za dve tisícky, záložky na knihy, práčka, sušička… Až si človek položí otázku – zariaďujú naozaj súdnu inštitúciu?
„Pokojne môžete prísť a pozrieť sa, ukážeme vám práčku so sušičkou. Bola obstaraná pre potreby odsúdených, ktorí pracujú na súde, majú na starosti upratovanie. Práčka so sušičkou slúži aj na čistenie pracovných odevov zamestnancov Kancelárie Najvyššieho správneho súdu SR,“ vysvetlil nám hovorca súdu Michal Hajtol. Odfotiť súdnu práčku nám však nedovolil.
„Chápete, bolo by to pre nich nedôstojné,“ vyhlásil v mene zamestnancov, ktorí si vraj v práčke súdu perú svoje špinavé nohavice a nepáčilo by sa im, keby sa niečo také dostalo pred zrak verejnosti.
„Celé je to čudné. Keby som na súde, kde som predtým pôsobil, povedal, že potrebujem difúzor pre voňavý vzduch, poslali by ma niekam. Oni ich nakúpili za štyri stovky, to sa človeku rozum zastavuje. Aj s knižnými záložkami na police je to smiech cez slzy – kde by na to iné súdy zobrali peniaze? Ale na Najvyššom správnom súde je to úplne v poriadku,“ nechápe zamestnanec súdu, ktorého sme sa pýtali na názor.
Neefektívny výber
Kúpe áut pre súd nerozumie ani vedúci redaktor z časopisu Auto Bild Filip Kadlečík, podľa ktorého tento nákup nebol veľmi úsporný. Nepozdávajú sa mu modely X5, X3 ani Kodiaq.
„Ekvivalentné osobné vozidlá, nie SUV, ale sedany/kombi, sú lacnejšie a efektívnejšie. Navyše, majú lepšie jazdné vlastnosti, nižšiu spotrebu a často sú, aj keď sa to na prvý pohľad nemusí zdať, i komfortnejšie,“ hovorí Kadlečík. Nevie ani, prečo si vedenie súdu vybralo práve prémiovú automobilku, keď sú na trhu aj lacnejšie a stále dobré alternatívy ako napríklad Kia Sorento Phev. Je o desiatky tisíc eur lacnejšia, je považovaná za reprezentatívnu a má aj dobrý dojazd na elektrinu.
„Vidieť, že nakupujú plugin hybridy, aby znížili uhlíkovú stopu a boli ekologickí, ale ak by chceli byť naozaj ekologickí, odporučil by som im iné vozidlá,“ hovorí Kadlečík. Nechápe ani to, načo je súdu, ktorý azda nechodí do terénu, Kodiaq, keď lacnejšia je bežná a dobre vybavená Octavia s obrovským kufrom a veľkým priestorom na zadných sedadlách.
„Dôvodom obstarania automobilov bola potreba zabezpečenia zákonných nárokov vedenia Najvyššieho správneho súdu SR a Kancelárie Najvyššieho správneho súdu SR na bezplatnú prepravu, potreba zabezpečenia reprezentatívnych služobných vozidiel pre zahraničné cesty a služobné cesty sudcov, potreba zabezpečenia prepravy zahraničných delegácií,“ uvádza sa v stanovisku súdu, ktorý evidentne pri výbere presunu sudcov neriešil ceny. Bezostyšne rozhadzuje verejné peniaze aj v čase krízy tak, ako by im to v súkromnej firme zďaleka neprešlo.
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi