Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
SLOVENSKO: V Korčokovej prezidentskej kampani je podľa Transparency International Slovensko mnoho nezrovnalostí, ktoré neboli doposiaľ vysvetlené a limit kampane mohol byť prekročený o významnú čiastku.
Podľa Transparency International Slovensko (TIS) mohol Ivan Korčok prekročiť povolený limit na prezidentskú kampaň až o 80-tisíc eur. Povolený limit je 500-tisíc eur, Korčok predložil správu, podľa ktorej minul 499,9 tisíca eur. Vo výdavkoch ale podľa organizácie stále nie je vidieť viaceré významné položky a Korčokov tím zatiaľ nezrovnalosti nevysvetlil.
Mnoho nezrovnalostí
TIS ďalej v statuse na sociálnej sieti okrem iného píše:
„Korčok po voľbách zrealizoval už len pár platieb a odovzdaním záverečnej správy účtovanie kampane uzavrel. Za šnúru šiestich zhromaždení v druhom kole s pódiami a ozvučením zaplatil agentúre napokon iba 13,5-tisíca eur. Transparentný účet ukazuje, že počas viacdňovej tour okolo Slovenska v závere kampane spal v hoteli iba raz a do kampaňového vozu tankoval iba za 220 eur.
Medzi položkami úplne chýbajú viaceré drobnosti ako napríklad platba za prenájom kampaňového vozidla v marci a apríli či honoráre pre Ľubomíra Bagina za moderovanie zhromaždení v úplnom závere kampane (boli vyplatené len za marec). Korčok však na transparentnom účte nevykázal ani úhradu za prenájom outdooru v apríli. V marci mal podľa jeho účtu vonku 750 bilbordov, 24 väčších bigbordov, či 170 menších citilightov za celkovo 120-tisíc eur. Táto reklama mu visela aj v závere kampane počas prvého aprílového týždňa. Dokopy by mohlo ísť podľa nášho odhadu o reklamu za 30-tisíc eur.
Ďalšou otázkou je roznos trištvrte milióna schránkových novín, ktorý Korčok zrealizoval pomocou dobrovoľníkov. Jeho súper Peter Pellegrini pritom podľa našich zistení zaplatil Slovenskej pošte iba za roznos druhého vydania volebných novín v miliónovom náklade 50-tisíc eur. Práca dobrovoľníkov predstavovala pre Korčoka v sumáre významný finančný dar v hodnote desiatok tisíc eur. Zákon nariaďuje kandidátom v sráve uvádzať aj dary v podobe bezodplatného plnenia, no túto hodnotu dobrovoľníckej práce Korčok v správe neuviedol.
Na transparentnom účte nevidno ani náklady súvisiace s maďarskou štvorstranovou verziou jeho volebných novín. Ani túto položku nám tím kandidáta zatiaľ nevysvetlil. Na otázky zaslané pred týždňom sme dosiaľ odpoveď nedostali. Vyjadrenie máme iba k reklame, ktorú mal Korčok na sieti obrazoviek Postrerscreens umiestnených vo fitness centrách, baroch a kluboch. Agentúra Kantar pre nás zmonitorovala 75 takýchto plôch s reklamou Korčoka za marec. Ich cenníkovú cenu vyčíslila na 9-tisíc eur.
Takýto výdavok na transparentnom účte chýba. Peter Koleš z Korčokovho tímu nám vysvetlil, že túto reklamu vraj zaplatili cez agentúru Komplot v rámci ňou dohodnutých mediálnych spoluprác, pričom suma bola výrazne nižšia ako cenníková cena Kantaru. Podrobnejšie informácie, ktoré by to dokazovali nepredložil.“
ZDROJ: FB TIS / Ereport
Upozornění: Tento článek je výlučně názorem jeho autora. Články, příspěvky a komentáře pod příspěvky se nemusí shodovat s postoji redakce cz24.news. Medicínské a lékařské texty, názory a studie v žádném případě nemají nahradit konzultace a vyšetření lékaři ve zdravotnickém zařízení nebo jinými odborníky.
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi