JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Korupce jako Brno! V kauze Stoka, tedy korupce při zadávání veřejných zakázek v Brně měly „ty správné“ firmy zakázky od tepláren za 100 milionů

ČESKO: V kauze Stoka, tedy korupce při zadávání veřejných zakázek v Brně, se nejvíce hovoří o radnici Brno-střed. Jenže podle státního zastupitelství byla činnost, kterou prý páchala skupina kolem vlivného politika Jiřího Švachuly (dříve ANO), nejzávažnější při ovlivňování zakázek brněnských městských firem.

Obrat peněz tam byl totiž řádově vyšší než u akcí radnice. Jak Právo zjistilo, například jen Teplárny Brno zadaly v letech 2016–2018 dvěma firmám namočeným do Stoky zakázky za 100 milionů korun. Podle dokumentů, které má redakce k dispozici, samo státní zastupitelství vliv skupiny na zakázky městských firem označilo za nejzávažnější z celé kauzy.

„Korupce v tomto případě dosahuje masivních rozměrů a dává nahlédnout do nejvyšší úrovně realizace korupční činnosti, byť v tomto případě jde o pouhý fragmentární náhled do tohoto prostoru a hlavní organizátoři či pachatelé této trestné činnosti kromě Jiřího Švachuly a Ivana Trunečky (obžalovaný člen skupiny – pozn. red.) nejsou mezi obviněnými,“ přiznali žalobci.

Obžaloba v případu, s níž se mělo Právo možnost seznámit, přímo ukazuje na firmy MOTeC a MTc-stav v souvislosti s úplatky v městských společnostech. Obě firmy spojuje osoba již zmíněného Ivana Trunečky.

„Disponoval vlivem ve společnostech realizujících zakázky pro městské firmy a kromě toku informací o zadávaných zakázkách byl schopen od těchto stavebních společností zajistit výběr úplatků. Je pravděpodobné, že v tomto posledním bodu se na trestném jednání podílely i další osoby, přičemž logicky muselo jít o osoby disponující vlivem na příděl zakázek městských firem,“ stojí v obžalobě.

Faltýnek i náměstek primátorky Hladík

V souvislosti se zakázkami pro městskou společnost Teplárny Brno se nejvíce hovoří o Jiřím Faltýnkovi (pozastaveno členství v ANO), synovi předsedy poslaneckého klubu ANO Jaroslava Faltýnka. Ten je zmiňován v několika odposleších, ostatně v teplárnách působí v různých funkcích v dozorčí radě či představenstvu posledních pět let.

Pod smlouvy se stavebními společnostmi namočenými do Stoky se ale podepisoval jiný politik, současný náměstek brněnské primátorky a tehdejší předseda představenstva Tepláren Brno Petr Hladík (KDU-ČSL).

Jeho signaturu nesou smlouvy za více než sto milionů korun. Právo jej proto oslovilo s prosbou o komentář. „Nemám se asi k čemu vyjadřovat. Veškeré veřejné zakázky byly administrovány pracovníky společnosti,“ napsal Hladík v esemesce.

Samy Teplárny Brno na dotaz redakce uvedly, že vše bylo podle zákona o zadávání veřejných zakázek, v případě menších prací podle interní směrnice.

„Všechny smlouvy se společnostmi MOTeC a MTc-stav byly uzavřeny na základě regulérních výběrových řízení vypsaných v souladu se zákonem. Teplárny Brno ctí zásadu presumpce neviny a v souladu se zákonem o zadávání veřejných zakázek ani nemůžou vyloučit dodavatele, který není pravomocně odsouzen pro spáchání stanovené kategorie trestných činů,“ konstatovala mluvčí tepláren Renata Diatková.

Osm procent od tepláren

Způsob přerozdělování peněz z „cinklých“ zakázek pro Teplárny Brno popsal klíčový svědek případu, podnikatel Saman El Talabani, který se sám na fungování údajné korupční brněnské chobotnice značnou měrou podílel.

Podle jeho výpovědi byla nastavená provize z ovlivněných zakázek od tepláren na osm procent, u další městské společnosti SAKO to mělo být šest až sedm procent, a „v dalších společnostech podle toho, jak se s nimi domluvili“.

„Jemu pán z tepláren dluží 350 tisíc z krku, z milionu, dále říká, když on donesl milion, to je 600 tisíc, 400 tisíc černoprdelníkům a ze 600 tisíc, vlastně kdybys vzal třetinu, takže zhruba dvě kila, takhlenc, abych to řekl, úplně, do detailu, ale pozor a eště ten, protože z milionu si bere Trunda 200, pak je koeficient šest procent ANO,“ popisoval na jednom z odposlechů El Talabani.

„Chápeš to, takže z toho milionu jde 480 tisíc k ANU, teprve z milionu, a z tech 480 tisíc teprve je třetina. My sme neměli třetinu z milionu třicet procent, ale z milionu jsme měli 480 děleno třema, sto šedesát všeci. Abys to konečně pochopil,“ dodával v odposlechnutém rozhovoru ke svému společníkovi.

Poněkud nepřehlednou promluvu pak žalobci ohodnotili tak, že „v tomto vyjádření je popisován pomyslný vzorec rozdělování finančních prostředků nelegálně získávaných z Tepláren Brno“.

Přestože ze zakázek měly plynout úplatky v mnohamilionové výši, Teplárny Brno se u chystaného procesu se skupinou kolem Jiřího Švachuly nechtějí připojit s nárokem na náhradu škody. „Společnost žádnou škodu, která by vznikla na základě spolupráce se společnostmi MOTeC a MTc-stav, neeviduje. K trestnímu řízení se tedy připojovat nebudeme,“ konstatovala mluvčí.

Komentář

Odeslat komentář