JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Kosovský prezident Thaci je obžalovaný z takmer 100 vrážd

KOSOVO: Kosovský prezident Hashim Thaci odstúpi z funkcie v prípade, ak haagsky osobitný súd pre Kosovo (KSC) potvrdí obžalobu z vojnových zločinov, ktorá bola voči nemu vznesená minulý týždeň. Informovala o tom agentúra DPA. „Ak sa obvinenie potvrdí, okamžite ako váš prezident odstúpim a budem čeliť obvineniam,“ povedal Thaci v televíznom príhovore k občanom. KSC minulý týždeň Thaciho obžaloval z vojnových zločinov spáchaných v 90. rokoch 20. storočia počas konfliktu Kosova so Srbskom. Thaci a ďalší deviati bývalí predstavitelia Kosovskej oslobodzovacej armády (UČK) sú obžalovaní zo zločinov proti ľudskosti a vojnových zločinov vrátane vrážd. Žaloba bola predložená osobitnému súdu so sídlom v Haagu, ktorý vyšetruje zločiny proti etnickým Srbom počas vojny Kosova za nezávislosť v rokoch 1998-99 so Srbskom.

Prokurátor haagskeho súdu vzniesol obžalobu 24. júna. Súd má teraz štyri mesiace na to, aby ju prijal – úplne alebo čiastočne -, alebo aby ju zamietol. Vojna v Kosove z rokov 1998-99 si vyžiadala vyše 10.000 mŕtvych a ďalších 1641 ľudí je stále nezvestných. Vojna sa skončila po 78-dňovom bombardovaní Srbska silami NATO. Srbsko doposiaľ neuznalo nezávislosť Kosova, ktorú táto srbská provincia jednostranne vyhlásila v roku 2008.

Osobitný súd pre Kosovo (KSC) obžaloval kosovského prezidenta Hashima Thaciho a deväť ďalších bývalých separatistických bojovníkov z celej škály zločinov proti ľudskosti a vojnových zločinov vrátane vrážd, ktorých sa mali dopustiť počas a po vojne za nezávislosť so Srbskom v rokoch 1998 až 1999.

Stanovisko prokurátora uvádza, že Thaci a ostatní “sú trestne zodpovední za takmer 100 vrážd” zahŕňajúcich stovky kosovských Albáncov, Srbov a Rómov, ako aj politických oponentov. Ďalšie obvinenia sa týkajú násilných zmiznutí, prenasledovania a mučenia. Thaci velil počas vojny v Kosove bojovníkom z Kosovskej oslobodzovacej armády (UCK). Medzi obžalovanými je aj Kadri Veseli, bývalý predseda parlamentu a líder opozičnej Demokratickej strany Kosova.

Odeslat komentář