JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Lavrov: Rusko se nebude proti nikomu „přátelíčkovat“

RUSKO: Americká politika „přátelení se proti“ Číně či dalším zemím je Rusku cizí. Moskva se snaží navazovat přátelské vztahy se všemi zeměmi a neklást žádné podmínky, řekl pro TV stanici Rossija 1 ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

„Ani Rusko, ani Čína, ani naši spojenci nikdy nikomu nenavrhujeme přátelit se proti někomu,“ uvedl Lavrov s tím, že Moskva má zcela odlišnou diplomatickou a politickou kulturu.

„Máme jedno přání, a to rozvíjet dobré vztahy se všemi. Když prohlubujeme vztahy, nikdy neklademe podmínky, že odměnou za spolupráci má být záměrné zkažení vztahů se státy, které nemají sympatie Washingtonu či někoho jiného,“ sdělil ministr.

„Přátelit se proti někomu dle mě odporuje samotnému smyslu přátelství,“ dodal k věci.

O oběti Evropské unie

Vedoucí ruský diplomat se také dotkl vnější politiky Evropské unie vůči Rusku. Brusel podle jeho mínění obětuje své zájmy kvůli touze nebýt pozadu za USA.

„Evropská unie se, bohužel, vydala cestou obětování svých geoekonomických a strategických zájmů, aby uspokojila momentální touhy nezůstávat pozadu za Spojenými státy v tom, čemu se říká „potrestání Ruska“. Na to jsme zvyklí,“ řekl.

Moskva má proto pojišťovat budování vztahů s Bruselem, aby „nezávisela na jeho rozmarech“, jestli se ten nevzdá svých destruktivních stanovisek, uvedl.

 

Na otázku, zda Rusko zareaguje na možné nové sankce, Lavrov odpověděl kladně a odvolal se na princip vzájemnosti v mezinárodních záležitostech. Navíc připomněl, že omezení vůči Rusku začal Washington uplatňovat ještě před referendem na Krymu v roce 2014, a to kvůli Edwardu Snowdenovi, který se ocitl na ruském území.

„V průběhu těchto let jsme se přesvědčili o nespolehlivosti našich západních partnerů, včetně, bohužel, členů Evropské unie,“ uvedl Lavrov. Zdůraznil však, že Rusko a evropské státy jsou v jednom geopolitickém prostoru, sdílejí společnou geografii a euroasijskou infrastrukturu a díky tomu mají relativní převahu v podmínkách zostřující se geopolitické a geoekonomické konkurence. Nevyužití těchto převah bude podle Lavrova chybou.

 

Líbí se vám naše stránky a síla svobodných informací, které šíří? Prosíme, podpořte nás! 

I malá částka zaslána anonymně pomůže a předem Vám za to moc děkujeme!

Podpořit nás můžete ZDE

Odeslat komentář